Μπαρτζώκας: “Αργά ή γρήγορα, θα γίνουμε αυτοί που θέλουμε”

2024-03-21T22:04:04+00:00 2024-03-21T23:11:01+00:00.

21/Mar/24 22:04

Bartzokas - Olympiacos (3)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αναφέρθηκε στο εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, στη νίκη του Ολυμπιακού επί της Βιλερμπάν με 80-64 στο ΣΕΦ.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Βιλερμπάν με 80-64 στο ΣΕΦ, για την 31η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, για το 19-12 στη βαθμολογία.

Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν μεγάλο εμπόδιο απέναντι στους Γάλλους, όμως βρήκαν τις λύσεις στο φινάλε για την επικράτηση.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μίλησε μετά το ματς και στάθηκε στην εξαιρετική τέταρτη περίοδο της ομάδας του (26-9).

”Το παιχνίδι μας στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλό, κυριαρχήσαμε. Είναι μία πολύ καλή και σημαντική νίκη, το τρίτο δεκάλεπτο δεν ήταν καθόλου καλό. Ήμασταν νευρικοί, χάσαμε σουτ, λέι άπ, κάναμε λάθη. Αλλά το τέλος, έχουμε πολλούς παίκτες που προσπαθούν να βρεθούν ξανά σε φόρμα. Αργά ή γρήγορα, θα γίνουμε αυτοί θέλουμε να είμαστε. Ο Πετρούσεφ πήγε στο νοσοκομείο για μαγνητική

”Είχαμε τόσους τραυματισμούς και παραμένουμε στο υψηλότερο σημείο του ευρωπαϊκού μπάσκετ”

Στην Συνέντευξη Τύπου, ο κόουτς Μπαρτζώκας στάθηκε στους τραυματισμούς που έχει αντιμετωπίσει φέτος η ομάδα του, μετά και το απρόοπτο με τον Φιλίπ Πετρούσεφ.

“Η νίκη είναι σημαντική. Και δεν ήταν και δεδομένη. Είδατε ότι η Άλμπα έχασε στην τελευταία κατοχή από την Εφές. Ο τρόπος με τον οποίο παίξαμε, ο τρόπος με τον οποίο έπαιξε η Βιλερμπάν, μας έβαλαν σε κίνδυνο. Είχαμε νευρικότητα, χάσαμε σουτ, κάναμε λάθη, πήραμε κακές αποφάσεις, όμως καταφέραμε να πάρουμε την νίκη με συμπαγή εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο. Είναι μία νίκη που εκτιμώ. Ευχαριστώ τον κόσμο, όχι μόνο αυτούς που ήρθαν απόψε, αλλά και σε όσους ήρθαν στην Κωνσταντινούπολη για να μας υποστηρίξουν.

Οι δύο βασικοί μας πόιντ γκαρντ παίζουν απλά για να μη λείψουν, τους διαχειριζόμαστε, δεν έχουν καν την ευκαιρία να επανέλθουν σε καλή σωματική και αγωνιστική κατάσταση μέσα από προπονήσεις. Τα παιχνίδια ήταν κρίσιμα και δεν μπορούσαμε να αφήσουμε κάποιον έξω. Και μόνο που παίζουν είναι σημαντικό. Το πόδι του Oυόκαπ, που έπρεπε να μείνει τρεις εβδομάδες έξω, πρήστηκε ακόμη περισσότερο μετά από το ματς με την Εφές, ενώ ο Oυίλιαμς-Γκος γύρισε από μυικούς τραυματισμούς και πρέπει να παίζει διακοπτόμενα. Είναι ανεκτίμητο αυτό που κάνουν. Περισσότερο διαχειρίζονται τον εαυτό τους.

Κανείς δεν κατάλαβε τι έγινε με τον Πετρούσεφ, υπάρχει ανησυχία, έχει πρηστεί το δεξί του γόνατο. Τώρα κάνει μαγνητική, ο γιατρός μας πηγαίνει εκεί. Θα ξέρουμε περίπου σε μια ώρα. Έχουμε ματς στην Πάτρα την Κυριακή και μετά το παιχνίδι με την Παρτίζαν. Έχουμε κάνει 19 νίκες, στο δικό μου μυαλό και μη με κατηγορήσετε γι’ αυτό, είναι πολύ σημαντικός αριθμός. Η ομάδα δείχνει σταθερότητα σε μία χρονιά που έχουν έρθει όλα στραβά. Μαχόμαστε για τα playoffs, δεν είναι εύκολο, πρέπει όλο το κλαμπ να πάρει το credit και κυρίως οι παίκτες μας.

Η Ευρωλίγκα είναι τόσο ανταγωνιστική. Η Εφές κινδυνεύει να μείνει εκτός δεκάδας. Χάσαμε σημαντικούς παίκτες το καλοκαίρι, είχαμε τόσους τραυματισμούς, παραμένουμε στο υψηλότερο σημείο του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Δεσμευόμαστε ότι πάντα θα είμαστε σοβαρή ομάδα. Αν είμαστε και τυχεροί, θα τελειώσουμε με κάποιες σημαντικές νίκες την κανονική περίοδο και μετά θα δούμε ποιος θα είναι ο αντίπαλός μας στα playoffs”

Λαρεντζάκης: “Είμαι καλός σουτέρ, δεν θα διάλεγα αντίπαλο γιατί… ο Θεός βλέπει”

Άλεκ Πίτερς: Πρώτος σκόρερ και clutch στο φινάλε, όμως… “είμαστε ομάδα”!

Μουστάφα Φαλ για όλες τις δουλειές και τη νίκη: “Ό,τι μπορώ για τον Ολυμπιακό” (video)