Κέντρικ Ναν: Πρώτος σκόρερ κι αποτελείωσε τη Μπάρτσα

2024-03-22T23:02:04+00:00 2024-03-22T23:49:32+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

22/Mar/24 23:02

Nunn-Satoransky-Panathinaikos-Barcelona-oaka

Ο Κέντρικ Ναν ήταν κομβικός, συγκλονιστικός και ΞΑΝΑ εκεί για τον Παναθηναϊκό στην τεράστια νίκη επί της Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός ήταν απλά… μαγικός στο δεύτερο ημίχρονο και δη στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, κέρδισε κατά κράτος την Μπαρτσελόνα μέσα στο ΟΑΚΑ (89-81) κι ανέβηκε στη δεύτερη θέση στην κατάταξη της Ευρωλίγκας με ρεκόρ 20-11.

Μ’ αυτή τη νίκη με οκτώ πόντους, οι “πράσινοι” μπορεί να μην πήραν τη διαφορά, όμως πλέον βρίσκονται δεύτερη στη βαθμολογία και πλέον περιμένει να δει μέχρι το τέλος που θα τερματίσει στην regular season.

Το τριφύλλι είχε αρκετούς πρωταγωνιστές, ένα εξ αυτών ο Ναν.

Ο Κέντρικ Ναν πραγματοποίησε ακόμη ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με τα πράσινα, καθώς ήταν αυτός που βγήκε μπροστά όταν ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει σκορ στην επίθεση και με μεγάλα σουτ είτε από την περίμετρο, είτε από μέση απόσταση που είναι και τα αγαπημένα του, έδωσε το έναυσμα στους συμπαίκτες του.

Ήταν αυτός ο παίκτης που κράτησε τον Παναθηναϊκό στο κακό του πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους, όντας η μοναδική πηγή κινδύνου του “τριφυλλιού”. Και φυσικά στην επανάληψη συνέχισε από εκεί που σταμάτησε.

Ο Αμερικανός σκόρερ έδωσε το προβάδισμα (μετά το πρώτο με βολή του Γκριγκόνις) με +5 στην ομάδα του μετά από τρομερή και φοβερή ατομική προσπάθεια, “σπάζοντας” τους αστραγάλους του Γιαν Βέσελι και έμελλε και… συνέχεια, δίνοντας τη χαριστική βολή και βάζοντας τον κόσμο στην εξίσωση μετά από το συγκλονιστικό κάρφωμά του με τα δύο χέρια απέναντι στον Τζαμπάρι Πάρκερ.

Συνέχιζε να σκοράρει από τα 4-5 μέτρα με τα γνωστά jump-stop σουτάκια του κι έφτασε να έχει 22 πόντους με 7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, με 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 λάθη σε 29:24 λεπτά, όντας ο πρώτος σκόρερ των “πρασίνων”.

Ντίνος Μήτογλου: Ξανά “διπλός” και επιβλητικός – “Χτίζουμε κάτι μεγάλο!”

Αταμάν: “Δείξαμε τη δύναμή μας, σαν να πήραμε δύο νίκες απόψε”