Γκραντ: “Μείναμε ψύχραιμοι στο ημίχρονο και βάλαμε μεγάλα σουτ”

2024-03-22T23:27:36+00:00 2024-03-22T23:27:36+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

22/Mar/24 23:27

Grant-Rubio-Panathinaikos-Barcelona-oaka

Ο Τζέριαν Γκραντ μίλησε για την τεράστια νίκη του Παναθηναϊκού, ενώ στάθηκε στην ψυχραιμία της ομάδας του ακόμη κι όταν βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο καταιγιστικός Παναθηναϊκός υπέταξε τη Μπαρτσελόνα μετά από πεντέμισι ολόκληρα χρόνια (από τον Νοέμβριο του 2018) κι ανέβηκε ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία.

Ο Τζέριαν Γκραντ ήταν καλός και βοήθησε αρκετά με τη σκληρή του άμυνα, όμως ήταν καταλυτικός και στην επίθεση, πετυχαίνοντας μερικά σημαντικά σουτ για την ομάδα του. Πέτυχε 9 πόντους με 2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, με 4 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα αλλά και 2 λάθη σε 24:04 λεπτά συμμετοχής.

Μάλιστα, μετά το τέλος του αγώνα μίλησε στη Nova για την απαραίτητη και μεγάλη νίκη επί της Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ, όπου έφερε τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη θέση στην κατάταξη της Ευρωλίγκας.

Το μυστικό ήταν ότι μείναμε ψύχραιμοι στο ημίχρονο, αυτό μας είπε και ο προπονητής μας. Βάλαμε κάποια μεγάλα σουτ, το κοινό μπήκε στην εξίσωση και γυρίσαμε το παιχνίδι. Οι 46 πόντοι στο ημίχρονο είναι πολλοί για εμάς, που βασιζόμαστε στην άμυνα. Βάλαμε στόχους να γίνουμε πιο σκληροί γιατί έτσι έπρεπε και έτσι θα επιστρέφαμε στο παιχνίδι.

Υπήρχαν δύσκολες καταστάσεις εδώ τα τελευταία χρόνια. Η ενέργεια σε αυτή την ομάδα και στον κόσμο είναι απίστευτη. Είναι μαζί μας και το νιώθουμε. Μας πήρε καιρό να μάθουμε ο ένας τον άλλον, τη χημεία μας και να συνυπάρχουμε στο παρκέ. Κάνουμε διαφορετικά πράγματα, αλλά βρισκόμαστε πλέον και αυτό είναι το καλό στο τέλος”, δήλωσε χαρακτηριστικά ο άσος του “τριφυλλιού”.

Βαθμολογία Ευρωλίγκα: Δεύτερος ο Παναθηναϊκός, πέμπτος ο Ολυμπιακός τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε!

Παναθηναϊκός: Έκσταση στο ΟΑΚΑ, ο Λεσόρ πανηγύρισε με φανέλα του Σλούκα (video)

Αταμάν: “Δείξαμε τη δύναμή μας, σαν να πήραμε δύο νίκες απόψε”

Eurohoops Show με τον Λεσόρ για τον δεύτερο Παναθηναϊκό και τον πέμπτο Ολυμπιακό