Παναθηναϊκός: “Τελικός” στην Μπολόνια για τη 2η θέση

2024-03-29T08:10:49+00:00 2024-03-29T08:17:52+00:00.

29/Mar/24 08:10

Kostas-Sloukas-Panathinaikos-Barcelona

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει απόψε τη Βίρτους στην Μπολόνια (21:30, Novasports Prime) σε έναν ακόμα… τελικό για την κατάληψη της 2ης θέσης.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός κρατάει στα χέρια του τη 2η θέση, αφού θα παραμείνει σε αυτήν άμα ολοκληρώσει την κανονική περίοδο μόνο με νίκες.

Να κάνει δηλαδή το 3/3, ξεκινώντας από την Μπολόνια, στο ίσως πιο δύσκολο από τα εναπομείναντα παιχνίδια (Μπάγερν εκτός, Άλμπα εντός).

Τα προβλήματα για τον Παναθηναϊκό και το αβαντάζ της έδρας στα πλέι οφς, θα προκύψουν σε περίπτωση ήττας στην Μπολόνια.

Μονακό και Μπαρτσελόνα νίκησαν χθες και έχουν ένα βαθμό παραπάνω (ήταν μαζί στην τριπλή), ενώ θα τον πιάσει ο Ολυμπιακός– και σχεδόν σίγουρα η Φενέρ που παίζει με την Άλμπα– οι οποίοι υπερέχουν στη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Για πρώτη φορά εδώ και μήνες, ο Παναθηναϊκός θα παίξει πλήρης καθώς επιστρέφει στην Ευρωλίγκα και ο Κώστας Αντετοκούνμπο, γεγονός που τον κάνει να νιώθει πιο δυνατός ενόψει της κρίσιμης αναμέτρησης στην ιταλική μπασκετούπολη.

Παναθηναϊκός: Επιβίωσε (μόνιμα) ελλιπής, ώρα να παίξει πλήρης!

Η Βίρτους βρισκόταν για καιρό στην πρώτη τριάδα, αλλά… ξεφούσκωσε και τώρα ως 8η περιμένει το Play-In προσπαθώντας να πάρει την καλύτερη θέση.

Ο Εργκίν Αταμάν το ξέρει καλά…

«Περιμένω ένα δύσκολο παιχνίδι. Είναι ένα πολύ σημαντικό ματς και για τις δύο ομάδες. Οι τελευταίοι τρεις αγώνες στην κανονική περίοδο θα είναι σαν τελικοί. “, λέει ο δις πρωταθλητής Ευρώπης και συνεχίζει:

“Τώρα είμαστε στη δεύτερη θέση και ο στόχος μας είναι να προσπαθήσουμε να την υπερασπιστούμε. Έχω τεράστιο σεβασμό στον κόουτς Μπάνκι.

Η Βίρτους έχει πολλούς έμπειρους παίκτες και αγωνίζεται στην έδρα της. Παίζει διαφορετικά στο γήπεδό της σε σχέση με τους εκτός έδρας αγώνες. Περιμένω ένα δύσκολο ματς, πρέπει να παίξουμε ομαδικά, να μοιράσουμε την μπάλα και σίγουρα να παίξουμε επιθετική άμυνα όπως κάναμε στο ΟΑΚΑ».

Ο Παναθηναϊκός θα παίξει πλήρης έπειτα από πολύ καιρό και ο Εργκίν Αταμάν σχολίασε το γεγονός ότι στα τελευταία ματς είχε πολύ μικρό ροτέισον, το πολύ έξι παικτών, ωστόσο οι νίκες ήρθαν για τον Παναθηναϊκό:

«Θα είναι σημαντικό να έχουμε επιλογές σε όλες τις θέσεις όσον αφορά στο χρόνο και τα λεπτά της συμμετοχής.

Το πώς θα παρουσιαστούμε είναι ακόμα πιο σημαντικό από το γεγονός ότι όλοι οι παίκτες είναι διαθέσιμοι.

Μερικές φορές παίζουμε όλοι και δεν είμαστε καλοί. Κάποιες φορές παίζουμε με έξι παίκτες, όπως συνέβη στα τελευταία 2-3 παιχνίδια, και είμαστε στο 90% της απόδοσής μας και κερδίσαμε τα ματς».