ΕΞΑΣΤΕΡΟΣ Παναθηναϊκός στον έβδομο ουράνο! Άλωσε το “πράσινο” Μόναχο και πήρε το πλεονέκτημα

2024-04-05T22:25:55+00:00 2024-04-05T23:59:38+00:00.

05/Apr/24 22:25

Kostas-Sloukas-Kendrick-Nunn-Bayern-Panathinaikos

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία σπουδαία νίκη στο Μόναχο επί της Μπάγερν με 75-82 και κρατά στα χέρια του την δεύτερη θέση στη κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας! Μεγάλο ματς από Ναν, Σλούκα και Ερνανγκόμεθ.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

”Έβαψε” πράσινο το Μόναχο και έφυγε για την δεύτερη θέση της Ευρωλίγκας!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Μπάγερν δύσκολα με 75-82 για την 33η αγωνιστική και κρατάει πλέον στα χέρια του την δεύτερη θέση στη κανονική διάρκεια.

Οι πράσινοι είδαν τους Βαυαρούς να βάζουν δύσκολα, σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με τους Ναν και Γκραντ να βάζουν καθοριστικά καλάθια.

Ο πρώτος ήταν ο κορυφαίος σε σκορ, ενώ Σλούκας (12 πόντοι-7 ασίστ) και Ερνανγκόμεθ (ρεκόρ καριέρας 14 πόντοι) ήταν επίσης εξαιρετικοί και διακριθέντες.

Πλέον, οι νικητές με ρεκόρ 22-11 συνεχίζουν δεύτεροι και με νίκη επί της Άλμπα (11/4) στο ΟΑΚΑ, θα τερματίσει μόνο πίσω από την πρώτη Ρεάλ.

Αν δεν πετύχει αυτή τη νίκη, αν υπάρχει ισοβαθμία με Μπαρτσελόνα και Μονακό (22-11 επίσης), τότε ο Παναθηναϊκός μπορεί να χάσει και το πλεονέκτημα έδρας.

Όσο για τους ηττημένους, που υποχώρησαν στο 13-19, δεν έχουν πλέον καμία μαθηματική ελπίδα για τα play-in. Ουέιλερ-Μπαμπ και Ιμπάκα είχαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Όλα αυτά μπροστά στον Δημήτρη Γιαννακόπουλο, που βρέθηκε στο Μόναχο για να στηρίξει την ομάδα του, αλλά και σχεδόν 3.500 φίλους των πράσινων.

Για την 34η και τελευταία αγωνιστική, η Μπάγερν φιλοξενείται από τη Μονακό (11/4), ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Άλμπα (11/4).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς με τον Μήτογλου να έχει 6 πόντους για το 2-6. Η Μπάγερν αντέδρασε και προηγήθηκε με 12-8 με 8 πόντους του Ιμπάκα, με τους πράσινους να έχουν πάνω από 3′ χωρίς σκορ. Το σερί των γηπεδούχων τελείωσε με τους πράσινους να μειώνουν σε 15-13, με τον Ουέιλερ-Μπαμπ να σκοράρει με τρίποντο για το 18-13 στο 10′.

Οι πράσινοι γρήγορα ισοφάρισαν (18-18) με τη Μπάγερν να βρίσκει τρίποντα για το 24-18. Ερνανγκόμεθ και Παπαπέτρου αποδείχθηκαν ”παράγοντας Χ” για τον Παναθηναϊκό για το 28-34, με το ”τριφύλλι” να μένει μπροστά στο σκορ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, με Λούτσιτς και Μπολμάρο να σκοράρουν για τους Γερμανούς, οι οποίοι υπέγραψαν το 36-40 στο 20′.

O Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και σκόραρε κυρίως με τον Ναν, ο οποίος έκανε το το 44-49 (από 44-44), πριν ο Έντουαρντς κάνει το 49-49 και ο Ουέιλερ-Μπαμπ δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με 52-51 στο 28′. Το ματς είχε γίνει ντέρμπι και οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Ναν να βάζει μεγάλο buzzer beater για το 54-58 στη περίοδο.

Με Λεσόρ και Γκραντ οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 0-7 για τη μέγιστη διαφορά τους με +7 (54-61). Η Μπάγερν έκανε την αντεπίθεσή της και προσπέρασε με 65-63, με τους Λεσόρ και Ερνανγκόμεθ να κάνουν το 67-70. Ο Γκραντ έβαλε μεγάλο τρίποντο και ο Λεσόρ κάρφωσε για το 70-75, με τον Ερνανγκόμεθ να κάνει το 70-78 στο 38′. Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια, μείωσαν σε 75-78, με τον Σλούκα να έχει 2/2 βολές για το 75-80. Ο Ιμπάκα αστόχησε σε τρίποντο, ο Ναν έστειλε τη διαφορά στο +7, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 75-82.

Πού κρίθηκε

Ο Σλούκας είχε 2/2 βολές για το 75-80, ο Ιμπάκα αστόχησε σε τρίποντο, με τον Ναν να ”υπογράφει” το τελικό σκορ.

Ο Ναν με 17 πόντους (5/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολές), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 29:14′.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-40, 54-58, 75-82

Μπάγερν (Πάμπλο Λάσο): Ουέιλερ Μπαμπ 15, Φρανσίσκο 2, Έντουαρντς 9, Γκιφάι 6, Μπονγκά 5, Μπολμάρο 11, Λούσιτς 11, Ιμπάκα 14, Χάρις 2, Μπράνκοβιτς, Καρτσένκοφ

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 2, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 12, Παπαπέτρου 8, Γκραντ 7, Ναν 17, Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 3, Ερνανγκόμεθ 14, Μήτογλου 6

Photo credit: Βαγγέλης Στόλης