Αταμάν για Χουάντσο: “Πολλές φορές γκρινιάζω, αλλά απόψε ήταν ήρωας”

2024-04-05T23:01:40+00:00 2024-04-05T23:48:15+00:00.

05/Apr/24 23:01

ataman

Ο Εργκίν Αταμάν για το διπλό στο Μόναχο, τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και τον κόσμο του Παναθηναϊκού στο Μόναχο.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός αν και δυσκολεύτηκε, έφυγε με το μεγάλο διπλό από το Μόναχο, επικρατώντας της Μπάγερν με 75-82 και σχεδόν… κλείδωσε το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Ευρωλίγκας!

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε στην flash interview για το μεγάλο διπλό στο Μόναχο, την εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ αναφέρθηκε και στον γιο του Σαρπ για το διπλό της Εφές μέσα στη Φενέρ.

Πριν το παιχνίδι αυτό, ο γιος μου Σαρπ, με ενημέρωσε πως η Εφές κέρδισε το ντέρμπι με τη Φενέρ και πήραν ένα μεγάλο πλεονέκτημα για το Play-in, συγχαρητήρια στον Τόμισλαβ γι’ αυτό. Ήταν πολύ σημαντικό γι’ αυτούς. Για εμάς ήταν ένα εκπληκτικό ματς. Ξέραμε ότι αν κερδίζαμε αυτό το ματς τότε θα παίρναμε ένα μεγάλο προβάδισμα για να τερματίσουμε στη δεύτερη θέση. Φυσικά έχουμε ακόμη ένα παιχνίδι στο ΟΑΚΑ με την Άλμπα και ελπίζω να κάνουμε ακόμη ένα σολντ άουτ.

Κάθε ματς εξάλλου είναι σημαντικό στην Ευρωλίγκα. Δεν υποτιμάμε κανέναν αντίπαλο. Το ματς με την Μπάγερν ήταν πολύ δύσκολο απ’ όλες τις απόψεις. Ξέραμε ότι δεν θα τα παρατήσει μέσα εδώ. Παίξαμε όμως έξυπνα, κάνοντας εξαιρετικές άμυνες στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήραμε αυτή τη σημαντική νίκη. Ήταν μία υπέροχη βραδιά για εμάς“, δήλωσε χαρακτηριστικά ο Τούρκος τεχνικός.

Λίγο αργότερα μίλησε στη συνέντευξη Τύπου για το ματς αυτό, αναφερόμενος στο εξαιρετικό ματς του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και τον κόσμο του “τριφυλλιού” στο Μόναχο.

Αταμάν: “Αυτοί οι οπαδοί αξίζουν τα πάντα”

Θα ήθελα πρώτα να σχολιάσω κάτι πριν το παιχνίδι. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους κάτι παραπάνω από 3.000 οπαδούς μας που βρέθηκαν εδώ απόψεΑυτό στα τόσα χρόνια στην Ευρωλίγκα είναι κάτι που βλέπω πρώτη φορά τόσους οπαδούς σ’ έναν εκτός έδρας αγώνα. Αυτοί οι οπαδοί αξίζουν τα πάντα! Κι αυτό προσπαθούμε να τους δώσουμε. Απόψε δεν παίξαμε καλά, δεν ήμασταν καλοί. Με όλο τον σεβασμό στην Μπάγερν, γιατί ξέρουμε πως εντός έδρας δεν τα παρατάει ποτέ, δεν ξεκινήσαμε καλά. Αλλάξαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο και ελέγξαμε τον ρυθμό, ειδικά με τον Λούκα Βιλντόζα και τον Ιωάννη Παπαπέτρου, που μας έδωσε λύσεις από τον πάγκο και είχε καλή συνεισφορά.

Στο δεύτερο μέρος ελέγχαμε την κατάσταση, πιστέψαμε πως έχουμε τελειώσει το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, αλλά κάποια λάθη και τα μεγάλα σουτ της Μπάγερν, χάσαμε τον ρυθμό μας. Πήραμε τάιμ-άουτ και με την οργάνωση του Κώστα Σλούκα βρήκαμε τον εαυτό μας και ανακτήσαμε την κατάσταση”, δήλωσε αρχικά ο Αταμάν.

Και συνέχισε: “Είχαμε μεγάλη πίεση γιατί ξέραμε πως αυτό το παιχνίδι ήταν πολύ σημαντικό για τη δεύτερη θέση της κατάταξης. Δεν παίξαμε τέλεια, αλλά είχαμε σπουδαία συνεισφορά από τον πάγκο. Θέλω να πω και κάτι ακόμη: πολλές φορές γκρινιάζω για τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, αλλά απόψε ήταν ένας από τους ήρωες του αγώνα, γιατί μας έδωσε πολλά σε άμυνα και επίθεση. Γι’ αυτό θέλω να του δώσω συγχαρητήρια.

Οι οπαδοί μας, τους είδατε στο Μόναχο. Αν έρθετε στο ΟΑΚΑ, θα δείτε πως δεν είναι εύκολο να παίξει μια ομάδα εκεί. Είναι πολύ σημαντικό για μας λοιπόν να πάρουμε τη δεύτερη θέση και το πλεονέκτημα έδρας. Είναι σημαντικό λοιπόν για μας να πάρουμε τη δεύτερη θέση με νίκη επί της Άλμπα. Έχουμε μεγάλους στόχους και μεγάλα όνειρα. Όλοι μου λένε για το 7ο αστέρι κι εγώ τους απαντάω ότι θα προσπαθήσουμε“.

Χουάντσο: Αποθέωση απ’ τους συμπαίκτες του στα αποδυτήρια

Τα “πράσινα” πανηγύρια ξεκίνησαν νωρίς αφού λίγο μετά τα τραγούδια με τον κόσμο, η συνέχεια δόθηκε στα αποδυτήρια.

Όπως καταλαβαίνεται με την είσοδο του Χουάντσο όλοι οι συμπαίκτες του να τον αποθεώσουν, με τον Σλούκα να βγαίνει πρώτος μπροστά και να τον αποθεώνει, ενώ εκείνος… χόρευε.