Παναθηναϊκός – Άλμπα 84-75: Δεύτερος και φουλ για Final Four

2024-04-11T22:05:52+00:00 2024-04-12T08:54:15+00:00.

11/Apr/24 22:05

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Άλμπα (84-75) στο κατάμεστο ΟΑΚΑ με τρομερό Ναν και πήρε τη νίκη που χρειαζόταν για να βγει δεύτερος στην κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας. Οι τρεις πιθανοί αντίπαλοι των πράσινων στα playoffs.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Αγχώθηκε για τρεις περιόδους, όμως στο τέλος έκανε το χρέος του. Ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Άλμπα με 84-75 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, για την 34η και τελευταία αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι πράσινοι με αυτή τη νίκη τερμάτισαν δεύτεροι με 23-11, στο φινάλε της κανονικής διάρκειας και πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στα playoffs, εκεί όπου θα έχουν το πλεονέκτημα έδρας. Όλα αυτά για πρώτη φορά μετά το 2018/19.

Οι Γερμανοί ήταν μπροστά στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέταρτο ”μίλησε” ο ”Νόμος του ΟΑΚΑ” (14-3 ρεκόρ), με τον Ναν να δείχνει ξανά πόσο σπουδαίος σκόρερ είναι με 28 πόντους συνολικά (23 στο δεύτερο μέρος).

Ο Αντετοκούνμπο έδωσε πολλές λύσεις, επιθετικά και αμυντικά, ενώ Σλούκας και Γκριγκόνις ήταν ξανά εκεί για την ομάδα τους, την ώρα που ο Αταμάν ”άνοιξε” το ροτέισον, δίνοντας χρόνο και στους 12 παίκτες του.

Οι πιθανοί αντίπαλοι του Παναθηναϊκού είναι Μακάμπι Τελ Αβίβ, Βίρτους Μπολόνια (17-16) και Μπασκόνια (17-16). Οι δυο τελευταίες παίζουν μεταξύ τους την Παρασκευή (12/4). Θυμίζουμε ότι στο νεοσύστατο Play-In θα συμμετάσχουν οι ομάδες στις θέσεις 7-10.

Η έβδομη Μακάμπι θα υποδεχθεί στο Βελιγράδι την ομάδα που θα τερματίσει όγδοη, δηλαδή τη νικήτρια του παιχνιδιού ανάμεσα στη Βίρτους και τη Μπασκόνια. Η νικήτρια του νέου ζευγαριού θα είναι έβδομη στα playoffs και συνεπώς θα αποτελέσει την αντίπαλο του Παναθηναϊκού.

Όσο για την ομάδα του Βερολίνου, τελείωσε την σεζόν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 5-28. Μάλιστα, οι Γερμανοί έφτασαν τις έντεκα συνεχόμενες ήττες, μετά από αυτή και στο ΟΑΚΑ. Είχαν να κερδίσουν από τις 25/1/2024.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η Άλμπα αιφνιδίασε…

Η Άλμπα αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό και προηγήθηκε με 5-12 στο 5′, με τους πράσινους να έχουν εμφανές επιθετικό πρόβλημα με 2/9 σουτ. Οι Γερμανοί είχαν 9/14 σουτ και έτσι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +6 (17-23). Σλούκας και Βιλντόζα μείωσαν σε 22-23, με τους φιλοξενούμενους όμως να βρίσκουν συνεχώς σκορ και λύσεις και να μένουν μπροστά στο σκορ, όχι όμως και μέχρι το ημίχρονο, με τον Αντετοκούνμπο να έχει 7 πόντους για το 38-37 στο 20′.

… ο Παναθηναϊκός το ”καθάρισε”

Ο Ναν πήρε το ”όπλο” του και με συνεχόμενους πόντους του έκανε το 46-40 και ακολούθως το 50-46, αλλά ο Μπράουν είχε τις απαντήσεις από την άλλη για το 50-48 στο 25′. Αν και οι γηπεδούχοι έδειχναν να ανεβάζουν ρυθμούς, η Άλμπα όχι μόνο δεν τους άφησε, αλλά πήρε και το προβάδισμα με 57-59, ενώ μάλιστα έκλεισαν και την τρίτη περίοδο στο +3 (60-63).

Ο Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός, κυρίως στην άμυνα, για τον Παναθηναϊκό, με τον Σλούκα να κάνει το 68-63 στο 33′. Ο Ναν βγήκε ξανά μπροστά και με συνεχόμενους πόντους του η διαφορά πήγε στο +10 (73-63) στο 34′,  την Άλμπα να μην έχει σκοράρει πόντο. Ο Ναν συνέχισε το… βιολί του για το 76-66 στο 37′ και στα λεπτά που απέμειναν οι γηπεδούχοι ουσιαστικά διατήρησαν τη διαφορά, με τον Ναν να υπογράφει το τελικό 84-75.

Πού κρίθηκε

Το 60-63 στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε 73-63 στο 34′ και κάπου εκεί το ματς τελείωσε, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς μέχρι και το φινάλε του.

Ο Ναν ήταν ξανά σαρωτικός με ρεκόρ καριέρας 28 πόντους και ακόμα 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 31′ και ενώ στο ημίχρονο είχε 5 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-37, 60-63, 84-75

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιντόζα 3, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 16, Παπαπέτρου, Γκραντ, Ναν 28, Λεσόρ 8, Αντετοκούνμπο 9, Γκριγκόνις 11, Ερνανγκόμεθ 5, Μήτογλου 4

Άλμπα (Γκονθάλεθ): Μπράουν 12, Ουέτζελ 4, Ντέλοου 8, Σνάιντερ 2, Τόμας 8, Χέρμανσον 9, Ολίντε 4, Κουμάτζε 13, Μπιν, Nίκιτς, Σάμαρ 12, Ραπίκ 3