Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69: Έχασε, δεν χάθηκε… κι επιστρέφει στο ΣΕΦ με προίκα το πλεονέκτημα

2024-04-26T22:46:15+00:00 2024-04-26T22:50:48+00:00.

26/Apr/24 22:46

goss-barcelona

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε τον Ολυμπιακό με 77-69 και ισοφάρισε την σειρά των playoffs της Ευρωλίγκας σε 1-1.

Του Μιχάλη Στεφάνου / info@eurohoops.net

Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη και επικράτησε του Ολυμπιακού με 77-69, στο Game 2 των playoffs της Ευρωλίγκας.

Οι Ισπανοί ισοφάρισαν σε 1-1 και πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Ελλάδα και το  ΣΕΦ για τα Game 3 (30/4) και 4 (2/5).

Οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν από το -13, όμως Πάρκερ (κυρίως) και Αμπρίνες έβαλαν μεγάλα τρίποντα για την επικράτηση.

Ο Αμερικανός, μάλιστα, έκανε και νέο ρεκόρ καριέρας με 24 πόντους (10/16 σουτ), ενώ 11 πόντους πρόσθεσε ο Ερνανγκόμεθ.

Από πλευράς Ολυμπιακού, ο Πίτερς είχε 20 πόντους-5 ριμπάουντ, με τους Ουίλιαμς-Γκος και ΜακΚίσικ να έχουν από 10.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με 10/14 σουτ, πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 23-12, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε 2/9 τρίποντα. Την ίδια στιγμή, οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν ενέργεια στην άμυνα. Μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου δεν υπήρξε αντίδραση, με τον Πάρκερ να φτάνει τους 11 πόντους και να ”γράφει” το +13 (27-14) στο 10′.

Το σκηνικό ανάλογο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όχι όμως για πολύ. Οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σημαντικά την διαφορά, κυρίως με τον ΜακΚίσικ για το 34-30 στο 15′. Και ενώ η Μπαρτσελόνα ξέφυγε ξανά με 10+ πόντους (41-40), οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν εκ νέου με πολλούς πρωταγωνιστές στην επίθεση, για το 43-37 στο ημίχρονο.

Η εικόνα του ματς είχε αλλάξει για τα καλά, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Και αυτό γιατί ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ τις στιγμές που είχε επιθετικό πρόβλημα. Ο Ουίλιαμς-Γκος βγήκε μπροστά με 8 σερί πόντους. Και κάπως έτσι, το 52-47 έγινε 54-55, για το πρώτο προβάδισμα των Πειραιωτών μετά τη πρώτη περίοδο, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 60-57.

Το ντέρμπι καλά κράτησε και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τον Πετρούσεφ να κάνει το 63-61, πριν οι Αμπρίνες και Πάρκερ ”γράψουν” το 68-61. Με δικά τους τρίποντα η διαφορά πήγε στο +10 (74-64). Ο Πίτερς έβαλε συνεχόμενους πόντους, όμως τα χρονικά περιθώρια δεν ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 77-69.

Πού κρίθηκε

Στα μεγάλα back to back τρίποντα των Πάρκερ και Αμπρίνες για το 74-64 στο 36′ από το 56-57 στο 28′.

Ο Πάρκερ έκανε νέο ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 24 πόντους (6/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 0/2 βολές), 5 ριμπάουντ σε 32:08′.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-37, 60-57, 77-69

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Βέσελι 10, Μπριθουέλα, Ρούμπιο, Κάλινιτς 5, Σατοράνσκι 7, Ερνανγκόμεθ 11, Λαπροβίτολα 5, Αμπρίνες 9, Πάρκερ 24, Ναντζί, Γιοκουμπάιτις 6

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 7, Ουίλιαμς-Γκος 10, Ράιτ 6, Κάνααν 2, Λαρεντζάκης, Φαλ 3, Μπραζντέικις, Πίτερς 20, Πετρούσεφ 6, Μιλουτίνοφ, Σίκμα 5, ΜακΚίσικ 10