2017-03-03T19:02:16+00:00 2017-03-03T19:07:36+00:00.

03/Mar/17 19:02

Ματσάρα στο Καζάν, εκεί όπου η Αναντολού Εφές πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό απέναντι στην Ούνιξ, την ίδια ώρα που η Νταρουσάφακα (κυνηγάει την Εφές) αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό στην Τουρκία.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς κέρδισε στην παράταση με σκορ 99-92 (82-82 κ.α.) και μετράει πλέον 4 συνεχόμενες νίκες και ρεκόρ 13-11, φτάνοντας την Μπασκόνια που έχει τον ίδιο αριθμό νικών-ηττών. Από την άλλη, η Ούνιξ μετράει πλέον ρεκόρ 7-17 και 7 συνεχόμενες ήττες.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντέρικ Μπράουν, ο οποίος σταμάτησε στους 24 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του, ενώ σε απόδοση τον ακολούθησαν οι Τζέισον Γκρέιντζερ και Μπράιαντ Ντάνστον με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Ο Κιθ Λάνγκφορντ από την άλλη πέτυχε 23 πόντους και ένα ιστορικό ρεκόρ, αφού ξεπέρασε τους 500 πόντους σε μία σεζόν.

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Η Ούνιξ ξεκίνησε το παιχνίδι δυναμικά και κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά στα πρώτα λεπτά με 12-4. Ο Κιθ Λάνγκφορντ κατάφερε να πετύχει 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά είχε και σημαντικά βοήθεια από τους συμπαίκτες του. Αμυντικά όμως, η Ούνιξ δεν ήταν καλή και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Εφές να επιστρέψει και να ισοφαρίσει μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 22-22, με τον Ντέρικ Μπράουν να κάνει καλό ματς επιθετικά. Η ομαδικότητα στο παιχνίδι της τουρκικής ομάδας ήταν εμφανής, με τον Μπράιαντ Ντάνστον να ανεβαίνει και την Αναντολού Εφές να παίρνει μία καλή διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 43-49.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, η Αναντολού Εφές κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά απέναντι στην Ούνιξ, που δεν βρήκε τους διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι. Οι Γκρέιντζερ και Οσμάν ανέβασαν την απόδοσή τους και το σκορ έγινε 46-61 (+15 για τους Τούρκους), ενώ το τέλος της περιόδου ολοκληρώθηκε με 61-69, αφού οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ούνιξ ισοφάρισε σε 73-73, με τους φιλοξενούμενους να είναι άστοχοι και βιαστικοί επιθετικά. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον ηγέτης της Ούνιξ.

Ο Λάνγκφορντ πήρε φάουλ από τον Γκρέιντζερ σε σουτ για τρεις, 19” πριν το τέλος του αγώνα και ενώ το σκορ ήταν 77-80. Ο πρώτος σκόρερ της φετινής Ευρωλίγκα ευστόχησε και στις τρεις και έκανε το 80-80, με την Εφές να έχει την τελευταία επίθεση. Η μπάλα έφτασε στα χέρια του Ντέρικ Μπράουν, ο οποίος δεν πάσαρε σε κάποιο γκαρντ, πήρε την επίθεση πάνω του και δικαιώθηκε αφού ευστόχησε σε δίποντο, 2,7” πριν τη λήξη, αλλά ο Λάνγκφορντ δε είχε πει την τελευταία του λέξη αφού στην εκπνοή έστειλε το ματς στην παράταση (82-82).

Στην παράταση, η Εφές επέβαλε τον ρυθμό της και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ελπίζουν για νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί και έφυγαν με το “διπλό” από το Καζάν κερδίζοντας με 99-92.

Που κρίθηκε:

Η Ούνιξ Καζάν γύρισε το παιχνίδι στο τέλος της κανονικής διάρκειας με σούπερ Λάνγκφορντ, αλλά η ψυχραιμία που έδειξαν οι φιλοξενούμενοι τους έδωσε τη δυνατότητα να ελέγξουν το ματς στην παράταση και να πάρουν το σπουδαίο αυτό διπλό.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Ντέρικ Μπράουν ήταν πραγματικός ηγέτης για την Αναντολού Εφές! Ο Αμερικανός φόργουορντ των Τούρκων δεν ήταν απλά ο πρώτος σκόρερ των νικητών, αλλά και ο άνθρωπος που στα κρίσιμα πήρε τις επιθέσεις πάνω του, και πέτυχε σημαντικά καλάθια.