“Δώρο” του Ζήση στον Παναθηναϊκό!

2017-03-10T20:52:54+00:00 2017-03-10T20:59:37+00:00.

10/Mar/17 20:52

Η Μπάμπεργκ έκανε σπουδαίο παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στην Αναντολού Εφές την οποία και κέρδισε με 87-68, κάνοντας έτσι ένα μεγάλο δώρο στον Παναθηναϊκό.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Μετά από αυτήν την ήττα, η Εφές μπαίνει σε περιπέτειες αφού μετράει πλέον 13-12 (μένει πίσω από τον Παναθηναϊκό και την Μπασκόνια που έχουν 14-11), ενώ η Νταρουσάφακα βρίσκεται ακριβώς από πίσω, στην 9η θέση με ρεκόρ 12-12. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Εφές έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες νίκες, ενώ η Μπάμπεργκ αντέδρασε με τον καλύτερο τρόπο μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες.

Ο Μαόντο Λο πέτυχε 15 πόντους και ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στην Ευρωλίγκα (είχε πετύχει τόσους πόντους και στον αγώνα με αντίπαλο τη Μπασκόνια), ενώ στους 16 πόντους σταμάτησε ο Λέον Ραντόσεβιτς, όσους είχε και ο Νίκολο Μέλι. Ο Νίκος Ζήσης από την πλευρά του, αγωνίστηκε για 22’54” και είχε 4 πόντους 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με θετικό τρόπο για την Αναντολού Εφές, με τους Τσεντί Οσμάν και τον Ντέρικ Μπράουν να πραγματοποιούν εξαιρετικό παιχνίδι επιθετικά. Οι Τούρκοι πήραν το προβάδισμα, έχοντας καλή εικόνα και στην άμυνα, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 23-17, αλλά οι Γερμανοί αντέδρασαν στη συνέχεια. με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η Μπάμπεργκ έκανε ένα μεγάλο σερί 16-0 και πήρε το προβάδισμα (23-33). Μάλιστα, στο πρώτο πεντάλεπτο η Αναντολού Εφές δεν κατάφερε να πετύχει κανέναν πόντο, ενώ στη συνέχεια που βρήκε τον δρόμο προς το… πλεκτό μείωσε προς στιγμήν. Το πρώτο μισό του αγώνα όμως ολοκληρώθηκε με σκορ 32-42.

Οι Μίλερ, Λο και Ραντόσεβιτς συνέχισαν να παίζουν πολύ καλά στην επίθεση, με αποτέλεσμα η Μπάμπεργκ όχι μόνο να κρατάει μία διαφορά ασφαλείας από την Εφές, αλλά να την αυξάνει κιόλας. Οι Γερμανοί ήταν εξαιρετικοί και στον αμυντικό τομέα, με τους γηπεδούχους να μην βρίσκουν εύκολα καλάθια. Τοι τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 45-64. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά είχαν χάσει την επαφή τους με το σκορ, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να καταφέρουν να πετύχουν μία μεγάλη έκπληξη στην Κωνσταντινούπολη, κερδίζοντας με σκορ 87-68.

Που κρίθηκε:

Το 16-0 σερί που… έτρεξε η Μπάμπεργκ στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά στον αγώνα, αφού η Αναντολού Εφές δεν μπόρεσε να συνέλθει ποτέ μετά από αυτό. Όσο και να προσπάθησε, οι Γερμανοί είχαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι και έφτασαν μέχρι τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Νίκολο Μέλι ήταν εξαιρετικός, όχι μόνο στο σκοράρισμα, αλλά και σε άλλους τομείς του παιχνιδιού. Ο Ιταλός φόργουορντ σταμάτησε στους 16 πόντους, αλλά είχε παράλληλα 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ έκανε μόλις 2 λάθη σε 25’50” συμμετοχής.