Μπαρτσελόνα: Πειστική εμφάνιση και επιστροφή στις νίκες!

2017-11-17T22:34:49+00:00 2017-11-17T22:34:49+00:00.

17/Nov/17 22:34

Με μία πολύ καλή εμφάνιση μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα με 89-71, κόντρα στην Βαλένθια του Έρικ Γκριν!

Οι παίκτες του Σίτο Αλόνσο ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα και δεν άφησαν περιθώριο στους πρωταθλητές Ισπανίας να διεκδικήσουν το μεγάλο διπλό. Να πούμε ότι η Βαλένθια μετράει πλέον 4 συνεχόμενες ήττες στην Ευρωλίγκα.

Πλέον η Μπάρτσα μετά την αποψινή της νίκη φτάνει την Βαλένθια, την Μπασκόνια και την Μάλαγα στο 3-5.

Η εξέλιξη του αγώνα

Δυνατά μπήκε στο παρκέ η Μπαρτσελόνα με τους Χάνγκα-Μόερμαν να προσφέρουν ενέργεια και σκορ και προηγήθηκε νωρίς με 7-3 (στο 4′). Η Βαλένθια βρήκε ρυθμό στην επίθεση, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν και κράτησαν το προβάδισμα (13-11 στο 6′). Το παιχνίδι συνέχιζε να είναι ντέρμπι (19-16 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 24-18.

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, οι “νυχτερίδες” προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ, αλλά η Μπάρτσα κατάφερε με την καλή της επίθεση να προηγηθεί για πρώτη φορά με 9 πόντους (33-24 στο 14′). Οι παίκτες του Σίτο Αλόνσο έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα και δεν άφηναν την Βαλένθια να πλησιάσει στο σκορ (40-30 στο 16′), ενώ προηγήθηκαν και με +18 (50-32) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” ξεκίνησε με την Πρωταθλήτρια Ισπανίας, να “τρέχει” σερί 10-6 και με τρίποντο του Σάστρε να μειώνει σε 56-42 (στο 23′). Η Μπάρτσα όμως απάντησε και πάλι με δικό της σερί 11-6, ανεβάζοντας και πάλι την διαφορά στο +19 (67-48 στο 27′). Το τρίτο δεκάλεπτο εντέλει, έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 71-56.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα, η Μπάρτσα ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη και η Βαλένθια ήθελε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης. Στο 33ο λεπτό οι Καταλανοί είχαν “αγκαλιάσει” την πολυπόθητη νίκη, καθώς βρίσκονταν στο +15 (75-60). Περίπου 4 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα στην Βαρκελώνη, η ομάδα του Σίτο Αλόνσο είχε 21 πόντους προβάδισμα (81-60), και το τέλος του ματς την βρήκε να πανηγυρίζει, για την επιστροφή της στις νίκες με 89-71.

Παίκτης-κλειδί: Ο Οριόλα ήταν εξαιρετικός απέναντι στην πρώην ομάδα του με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ και ο Μοερμάν ήταν πολύ καλός με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Επίσης και ο Ρίμπας βοήθησε αρκετά με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Σίτο Αλόνσο “έτρεξαν” ένα σερί 17-8 το οποίο “εκτόξευσε” την διαφορά στο +18 και σε εκείνο το σημείο η Μπαρτσελόνα πήρε μία διαφορά… ασφαλείας που δεν μπόρεσε να καλύψει η Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 50-32, 71-56, 89-71

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα.