2018-01-12T23:41:13+00:00 2018-01-12T23:59:54+00:00.

Lefteris Moutis

12/Jan/18 23:41

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÌÐÁÓÊÏÍÉÁ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / BASKONIA - OLYMPIAKOS / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε 36 πόντους στην τρίτη περίοδο στη Βιτόρια καταρρέοντας πλήρως. Δεν ήταν ωστόσο, το χειρότερο του αμυντικά δεκάλεπτο στη σύγχρονη ιστορία της Ευρωλίγκας.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι “ερυθρόλευκοι” ηττήθηκαν κατά κράτος από τη Μπασκόνια με 86-54 και στην τρίτη περίοδο κατάφεραν να δεχθούν 36 πόντους! Συγκεκριμένα σε αυτό το δεκάλεπτο οι Βάσκοι πέτυχαν 9/10 δίποντα και 4/6 τρίποντα, την ώρα που οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν 14 πόντους με 5/13 σουτ, όπως μπορείτε να δείτε και εδώ αναλυτικά!

Ωστόσο, το χειρότερο αμυντικά δεκάλεπτο για τους Πειραιώτες σημειώθηκε πριν από επτά χρόνια, όταν δέχθηκαν 39 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα τους απέναντι στην Εφές τη σεζόν 2006-07 όταν ηττήθηκαν 95-77.

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε 35 πόντους στην τελευταία περίοδο του αγώνα με την ΤΣΣΚΑ στο τελευταίο ματς του Top 16 προ διετίας, όταν είχε ήδη αποκλειστεί στην ήττα του στο ΣΕΦ με 96-99. Στον ίδιο αγώνα δέχθηκε και 33 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Σε έναν ακόμα παιχνίδι έχει… καταφέρει να δεχθεί 34 πόντους στην τέταρτη περίοδο και 33 στη δεύτερη, στην πιο βαριά ήττα της ιστορίας του, απέναντι στην Εφές τον Δεκέμβριο του 2004.