Φενέρμπαχτσε: 3-1 την Μπασκόνια, βρίσκει Ζαλγκίρις στο Βελιγράδι (vids)

2018-04-26T22:50:38+00:00 2018-04-26T23:01:39+00:00.

Giannis Askounis

26/Apr/18 22:50

Η Φενέρμπαχτσε εξασφάλισε μία θέση στο Final Four διαμορφώνοντας το 3-1 στη σειρά της με την Μπασκόνια χάρη σε νίκη με 92-83 στη “Fernando Buesa Arena”.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Δίνοντας το παρών στο Βελιγράδι θα αγωνιστεί στο Final Four της Ευρωλίγκας για τέταρτη φετινή σεζόν. Φυσικά, φέτος θα παίξει ως κάτοχος του τίτλου. Στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς με το συγκρότημα του Πέδρο Μαρτίνεθ ξεπέρασε νωθρό ξεκίνημα και εξασφάλισε εύκολα το θετικό αποτέλεσμα. Νωρίτερα προκρίθηκε στο Final Four και η Ζαλγκίρις Κάουνας, που θα είναι η αντίπαλος της Φενέρ στην ημιτελική φάση, αλλά εκκρεμούν οι άλλες δύο ομάδες της τελικής τετράδας της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του ματς των playoffs της Ευρωλίγκας.

Εξέλιξη Αγώνα
Στο πρώτο 10άλεπτο, οι Βάσκοι ξέφυγαν με 14-8, αλλά η περίοδος ολοκληρώθηκε με 25-19 υπέρ των φιλοξενούμενων. Επτά πόντους πέτυχε ο Μάρκο Γκούντουριτς και ο Νίκολο Μέλι, ο οποίος τελείωσε την περίοδο με buzzer beater τρίποντο.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε ο τουρκικός σύλλογος στη δεύτερη περίοδο και δημιούργησε διψήφια διαφορά φθάνοντας μέχρι το +16. Έξι πόντους σημείωσε στο 10άλεπτο ο Νίκολα Κάλινιτς και πέντε ο Κώστας Σλούκας. Παράλληλα πέτυχε επτά ο Μαρσελίνιο Χουέρτας και συμπλήρωσε εννέα στο πρώτο 20άλεπτο.

Συνέχισε να μεγαλώνει την υπέρ της διαφορά η Φενέρμπαχτσε στο τρίτο 10άλεπτο “γράφοντας” +21, αλλά με σερί 13-0 οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι το 68-60. Ένδεκα πόντους είχε στην περίοδο ο Βενσάν Πουαριέ για τους Βάσκους. Ο 27χρονος Μέλι σημείωσε 12 και ο 23άχρονος Γκούντουριτς 11 για τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Δεν απειλήθηκαν στο τελευταίο 10άλεπτο οι Τούρκοι με τους γηπεδούχους να παραδίνονται και να ολοκληρώνουν τη φετινή πορεία τους στην Ευρωλίγκα. Ξεχώρισε στην περίοδο με οκτώ από τους δέκα αποψινούς πόντους του ο Τζέισον Γκρέιντζερ.

Παίκτης-Κλειδί
Ξεχώρισαν ο Γκούντουριτς με 22 πόντους και ο Μέλι με 21. Ήταν οι κορυφαίοι του αγώνα, αλλά ο Κώστας Σλούκας με οκτώ ασίστ έγινε ο παίκτης με τις περισσότερες τελικές πάσες σε μία σειρά των playoffs! Σε 26:06, ο 28άχρονος Έλληνας γκαρντ “έγραψε” επίσης πέντε πόντους (1/4 δ., 1/4 τρ.), δύο κλεψίματα και ένα ριμπάουντ.

Πού κρίθηκε;
Δεν ήθελε να δώσει πέμπτο αγώνα με τη Μπασκόνια η Φενέρ και τελείωσε τη σειρά με 3-1 νίκες. Πέτυχε τον στόχο της η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς χαλώντας το παιχνίδι των γηπεδούχων κυρίως χάρη στην αποτελεσματική περιφερειακή άμυνά της. Δεν ξεκίνησε ιδανικά η Φενέρμπαχτσε, αλλά ανταποκρίθηκε στη συνέχεια με εξαίρεση το σερί 13-0 των Βάσκων.