Κριτική Ολυμπιακού: Με τρεις παίκτες δεν είχε τύχη στο ΟΑΚΑ (vids)

2018-11-09T22:23:10+00:00 2018-11-10T04:10:31+00:00.

Lefteris Moutis

09/Nov/18 22:23

Ο Ολυμπιακός δεν πήρε πολλά από πολλούς και ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό παρότι οι Πρίντεζης, Τίμα και Μιλουτίνοφ έκαναν τη δουλειά τους κάτι παραπάνω από εξαιρετικά.

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν εξαιρετικός, ο Τίμα έκανε ρεκόρ καριέρας σε εύστοχα τρίποντα στην Ευρωλίγκα, ο Μιλουτίνοφ ήτα πολύ καλός ξανά, αλλά οι τρεις τους δεν έφθασαν για να αντέξει ο Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ και στο δεύτερο ημίχρονο και να φύγει νικητής. Ο Ντέιβιντ Μπλατ είχε μικρό ροτέισον όταν ακόμα το ματς βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού.

Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος
Η παρουσία του στον αγώνα ήταν κομβική, αλλά δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά και μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις ήταν και αρνητικός. Ο Σπανούλης δεν κατάφερε να βοηθήσει εκτελεστικά, ο Μάντζαρης είδε το ματς από τον πάγκο και έτσι ο Ολυμπιακός δεν ήταν καθόλου απειλητικός από την περιφέρεια, καθώς ο Γκος είχε 0 πόντους με 0/4 σουτ σε 22:00! Δημιουργικά ήταν ο παίκτης με τις περισσότερες ασίστ (5), αλλά δεν μπορούσε να αποτελέσει παράγοντα για τον αγώνα. Επίσης μάζεψε και 2 ριμπάουντ, έκανε 1 κλέψιμο και έκανε 1 λάθος.

Βασίλης Τολιόπουλος
Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής

Αξέλ Τουπάν
Εδωσε αρκετή ενέργεια στην άμυνα όπως σε κάθε παιχνίδι, αλλά αυτή τη φορά ήταν ακόμα πιο ολοκληρωμένη η εμφάνιση του επιθετικά. Πέτυχε 9 πόντους (2/4 βολές, 2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα) και απείλησε και με διεισδύσεις χωρίς να περιοριστεί σε μακρινά σουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο παρασύρθηκε και αυτός από την πτώση της ομάδας του και δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά. Πέρα από το σκοράρισμα μάζεψε 2 ριμπάουντ και έκανε ένα λάθος σε 21:05.

Βασίλης Σπανούλης
Ο Παναθηναϊκός επέλεξε να παίξει με βοήθειες τον Βασίλη Σπανούλη και έτσι να βραχυκυκλώσει τον Ολυμπιακό. Οσες φορές ο αρχηγός των Πειραιωτών πάσαρε γρήγορα και διάβαζε τις κινήσεις των συμπαικτών του, η επιθετική λειτουργία της ομάδας του ήταν γρήγορη και άψογη. Οταν όμως καθυστερούσε, οι “πράσινοι” προσαρμόζονταν και έκανε λάθος. Αμυντικά ωστόσο, αντιμετώπισε ακόμα μεγαλύτερα προβλήματα με τον Πασκουάλ να προσπαθεί συνεχώς να το εκμεταλλευτεί με τη διαφορά υπέρ των “πρασίνων” να γίνεται όταν βρέθηκε απέναντι του ο Θανάσης Αντετοκούνμπο. Συνολικά ο “Kill-Bill” σε 23:32 πέτυχε 4 πόντους (με 2/5 δίποντα και 0/4 τρίποντα), μοίρασε 4 ασίστ, μάζεψε 3 ριμπάουντ, αλλά έκανε και 4 λάθη…

Γιάνις Τίμα
Ο παίκτης-αποκάλυψη του Ολυμπιακού! Ξεκίνησε βασικός, πέτυχε δυο γρήγορα τρίποντα, ενώ είχε 2/6 τρίποντα συνολικά στα προηγούμενα 5 ματς Ευρωλίγκας, η ψυχολογία του εκτοξεύτηκε και έτσι λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφθασε τα 4/4, στο τρίτο δεκάλεπτο έφθασε στα 5/5 ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του σε εύστοχα τρίποντα στην Ευρωλίγκα φθάνοντας τους 17 πόντους έχοντας παράλληλα και 2/4 βολές! Αμυντικά είχε αρκετά προβλήματα, αλλά τα 29:42 που πέρασε στο παρκέ πιστοποιούν την εμπιστοσύνη του Μπλατ στο πρώτο ματς Ευρωλίγκας που έδειξε το καλό του πρόσωπο φέτος έχοντας πέρα από τα 5/6 τρίποντα και 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και ένα λάθος.

Νίκολα Μιλουτίνοφ
Ηταν εξαιρετικά αποτελεσματικός επιθετικά και με το σκοράρισμά του, αλλά και με τα επιθετικά ριμπάουντ που ανανέωνε συνεχώς φάσεις. Πέτυχε 11 πόντους (1/3 βολές, 5/6 δίποντα), μάζεψε 5 ριμπάουντ (4 εκ των οποίων επιθετικά), μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 τάπα και 2 λάθη σε 24:20 σε ένα ακόμα γεμάτο παιχνίδι επιβεβαιώνοντας την καλή του κατάσταση από το ξεκίνημα της σεζόν. Αμυντικά βοήθησε αρκετά χωρίς να εκτίθεται όταν έβγαινε μακριά από το καλάθι.

Σάσα Βεζένκοφ
Δεν πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής όταν ο Ολυμπιακός είχε ακόμα τον έλεγχο του αγώνα. Η πολύ καλή παρουσία των Πρίντεζη και Τίμα, τον άφησαν σε δεύτερο ρόλο. Δεν μπήκε στο πνεύμα του παιχνιδιού και μετά τον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ προσέθεσε ένα ακόμα ματς σε ρηχά νερά, σε πλήρη αντίθεση δηλαδή με το εντυπωσιακό του ξεκίνημα στη σεζόν. Σε 11:38 είχε 2 πόντους (με 1/2 δίπ., 0/1 τρίπ), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Γιώργος Πρίντεζης
Ηταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 26 πόντους σε 30:59 και εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας (5/6 βολές, 9/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα), αλλά δεν έφθανε… Ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι με 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με 5/5 σουτ εντός παιδιάς και 2/2 βολές! Η συνέχεια του στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ανάλογη αποτελώντας τον μοναδικό σταθερό πόλο σκοραρίσματος, αμυντικά τα πήγε πολύ καλά και συνεισέφερε σε πολλούς τομείς (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , ενώ αγωνίστηκε και ως σέντερ όταν ο Μπλατ προσπαθούσε να βρει τρόπους να ανακατέψει το ματς.

Κώστας Παπανικολάου
Ο Ντέιβιντ Μπλατ ακολούθησε το πλάνο του Γιάννη Σφαιρόπουλου τοποθετώντας τον Παπανικολάου σε ρόλο αμυντικού εξολοθρευτή απέναντι στον κοντύτερο Καλάθη, αλλά και τον παίκτη-κλειδί για την άμυνα αλλαγών. Ωστόσο, αρκετές φορές είχε προβλήματα στην άμυνα ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ και επιθετικά δεν βοήθησε σημαντικά. Είχε 4 πόντους με 2/3 βολές, 1/3 δίποντα και 0/2 τρίποντα, μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 21:52.

Βαγγέλης Μάντζαρης
Αγωνίστηκε μόλις 2:10 στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν ξαναπάτησε παρκέ. Ο Ντέιβιντ Μπλατ σίγουρα θα μπορούσε να τον χρησιμοποιήσει ξανά για να δώσει ίσως κάποιες λύσεις που δεν τις έβρισκε από τους υπόλοιπους περιφερειακούς όταν μάλιστα ο Ολυμπιακός περίμενε τα πάντα από τους Σπανούλη και Γκος. Ο ρόλος του Μάντζαρη είναι περιορισμένος τη φετινή σεζόν, αλλά με μέσο όρο 15:04 λεπτά συμμετοχής (ακόμα και αν έχει μόλις 2,4 πόντους και 1,6 ασίστ) στην Ευρωλίγκα στα πρώτα 5 ματς, οι προσδοκίες για τη χρησιμοποίηση του ήταν διαφορετικές στο ΟΑΚΑ.

Γιώργος Μπόγρης
Αγωνίστηκε μόλις 7 δευτερόλεπτα.

Ζακ Λεντέι
Ο Μιλουτίνοφ βρισκόταν σε καλή κατάσταση αλλά με τους Γκιστ και Λάσμε να μην βρίσκονται σετόσο καλή βραδιά, ο ΛεΝτέι ήταν απαραίτητος για να κάνει τη διαφορά επιθετικά. Ωστόσο, αυτό δεν συνέβη. Ηταν άστοχος παρότι τροφοδοτήθηκε αρκετά, αλλά η μεγαλύτερη ζημιά προήλθε από την κακή του άμυνα κυρίως λόγω έλλειψης συγκέντρωσης. Συνολικά πέτυχε 7 πόντους με 2/7 σουτ και 3/4 βολές, μάζεψε 6 ριμπάουντ (4 εκ των οποίων επιθετικά), μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 τάπα και 1 λάθος σε 12:35.