Μπούντουτσνοστ: Πρώτη νίκη στην Ευρωλίγκα με “βομβαρδισμό” στα τρίποντα και… ρεκόρ! (video)

2018-11-15T20:37:30+00:00 2018-11-15T21:06:29+00:00.

15/Nov/18 20:37

Η εκπληκτική απόψε Μπούντουτσνοστ, πέτυχε την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα με 99-84, απέναντι στην πολύ μέτρια Μπασκόνια και παράλληλα έγραψε ιστορία στην διοργάνωση!

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό από την αρχή και δεν τον… έχασαν ποτέ, αφού σκόραραν με όποιον τρόπο ήθελαν και δεν άφησαν ποτέ τους Βάσκους, να διεκδικήσουν το παιχνίδι, ενώ είχαν για μεγάλο “όπλο” το τρίποντο, όπου και σημείωσαν 21/34 τρίποντα, στήνοντας “πάρτι” από τα 6,75!

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ!

Πλέον η Μπούντσουτσνοστ έχει ρεκόρ 1-6 μετά την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση και η Μπασκόνια “έπεσε” στο 2-5.

Μάλιστα οι νικητές έγραψαν με την σημερινή τους επίδοση ιστορία στην Ευρωλίγκα, αφού με τα 20 που πέτυχαν έγιναν η πρώτη και η μοναδική ομάδα στην διοργάνωση που σκοράρει πάνω από 19 τρίποντα σε ένα ματς. Μέχρι απόψε το ρεκόρ κρατούσαν η Σιένα και η Μπαρτσελόνα.

Το παιχνίδι

Τρομερή επιθετικά στο πρώτο μέρος η Μπούντουτσνοστ!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και με προηγήθηκαν από νωρίς με 12-5 (στο 4′), όμως οι Βάσκοι με σερί 7-2 ισοφάρισαν σε 14-14 (στο 6′). Η Μπούντουτσνοστ απάντησε με δικό της σερί 7-2 (21-16 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με την Μπασκόνια στο -8 (26-18) και να παρουσιάζει κακή αμυντική εικόνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι γηπεδούχοι με νέο επιμέρους σκορ 7-3, ανέβασαν για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (33-21 στο 13′) και έδειξαν πως μπορούν να πάρουν την πρώτη τους, φετινή νίκη στην Ευρωλίγκα. Ο αγώνας είχε υψηλό ρυθμό, κάτι που βόλεψε την Μπούντουτσνοστ ώστε να διατηρήσει το σημαντικό προβάδισμα της (39-28 στο 15′), όμως η Μπασκόνια μείωσε σε 41-35 (στο 18′) και το πρώτο μέρος έληξε με 48-37!

“Πάρτι” μέχρι τέλους για την Μπούντουτσνοστ!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Ποντγκόριτσα ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να συνεχίζουν σε υψηλό ρυθμό και τους γηπεδούχους να προηγούνται σταθερά με 57-48 (στο 24′). Η Μπασκόνια όσο και αν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, αμυντικά ήταν “τρύπια” με αποτέλεσμα η Μπούντουτσνοστ να διατηρεί διψήφιο προβάδισμα (65-55 στο 27′). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε, με τους Βάσκους στο -15 (75-60)!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Μπούντουτσνοστ ήταν φαβορί για την νίκη, έχοντας προβάδισμα 19 πόντων (81-62) περίπου 8 λεπτά πριν το φινάλε.  Οι Βάσκοι με επιμέρους σκορ 10-3 μείωσαν σε 84-72  (στο 35′) και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς. 3′ λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι ήταν στο +11 (87-76) και “αγκαλιά” με την νίκη, όντας το μεγάλο φαβορί. Τελικά η Μπούντουτσνοστ πήρε την πολυπόθητη νίκη με 99-84!

Που κρίθηκε: Στην εκπληκτική επίθεση της Μπούντσουτσνοστ που δεν μπορούσε να την σταματήσει η Μπασκόνια. Οι νικητές σημείωσαν 21/34 τρίποντα και φυσικά με τέτοιο ποσοστό (61,8%) στην έδρα τους, δεν γινόταν να χάσουν, ενώ έγραψαν και… ιστορία στην διοργάνωση

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζάκσον ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους (6/8 τρίποντα), 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κλαρκ με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 48-37, 75-60, 99-84