Εφές: Υπέταξε και τη Μπασκόνια στη Τουρκία! (videos)

2018-11-30T20:22:53+00:00 2018-11-30T21:40:20+00:00.

30/Nov/18 20:22

Η Αναντολού Εφές υποδέχθηκε την Μπασκόνια και έφτασε στην 8η φετινή της νίκη, μετά το τελικό 96-85!

Μεγάλη νίκη για την Εφές, που ”λύγισε” την Μπασκόνια με 96-85, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον Βασίλιε Μίσιτς και ακόμα 5 ”διψήφιους” παίκτες! Πλέον, οι νικητές ανέβηκαν στο 8-2, ενώ οι Ισπανοί ”έπεσαν” στο 3-7!

Για την 11η αγωνιστική, η Εφές υποδέχεται την Ρεάλ (7/12, 19:30), ενώ η Μπασκόνια την ΤΣΣΚΑ (7/12, 21:30).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Η Αναντολού Εφές ξεκίνησε πολύ καλύτερα τον αγώνα και ξέφυγε γρήγορα με 17-6. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και με διψήφιες διαφορές, το δεκάλεπτο όμως έκλεισε στο 25-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μία άλλη υπόθεση. Η Μπασκόνια, με μπροστάρηδες τους Τζέισον Γκρέιντζερ-Τορνίκε Σενγκέλια ισοφάρισε στο 16′ (37-37), παρά την μεγάλη επιθετική συνεισφορά των Ροντρίγκ Μπομπουά και Άντριεν Μόερμαν για τους Τούρκους. Ο Μπράιαντ Ντάνστον έδωσε πολύτιμες βοήθειες στο φινάλε, φτάνοντας μάλιστα τις 200 τάπες στην Ευρωλίγκα, όντας μόλις ο δεύτερος που το καταφέρνει! Το ημίχρονο ήρθε με την διαφορά να είναι στο καλάθι (44-42).

Προσπέρασε για λίγο, δεν ξαναείδε το προβάδισμα

Το ντέρμπι συνεχίστηκε για τα καλά και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ και τις ”μάχες” κυρίως μέσα στη ρακέτα να δείχνουν την πραγματική ένταση που υπήρχε στο ματς. Οι Ισπανοί μπόρεσαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 59-60, όμως οι γηπεδούχοι έκαναν ένα ξέσμασμα και πέρασαν μπροστά με 69-60, ”κλείνοντας” το ημίχρονο στο 75-67.

Η Εφές είχε σε μεγάλο βράδυ αρκετούς παίκτες της και ευτύχησε να ξεφύγει ακόμα και με 10 (88-78) στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Η Μπασκόνια αντέδρασε προς στιγμήν και μείωσε σε 88-83, με τον Ματ Τζάνινγκ να είναι ασταμάτητος από τα 6,75μ., όμως οι Τούρκοι δεν είχαν όρεξη για αστεία και τελείωσαν το ματς με το τελικό σκορ να είναι 96-85.

Πού κρίθηκε: Στο τρίτο δεκέλεπτο, η Μπασκόνια πέρασε μπροστά, όμως η Εφές αντέδρασε άμεσα και ξέφυγε με 8. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν είχαν την οξυδέρκεια να διατηρηθούν σε θέση οδηγού, ακόμα και όταν οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια.

Παίκτης-κλειδί: Πρώτοι σκόρερ των νικητών με 16 πόντους οι Βασίλιε Μίσιτς και Μπροκ Μότουμ, όμως οι βοήθειες στην επίθεση ήταν πολλές. Ροντρίγκ Μπομπουά με 13 ακολούθησε στο σκοράρισμα, ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά του Ντόγκους Μπαλμπάι με 11! Στους 10 οι Μπράιαντ Ντάνστον και Άντριεν Μοερμάν.

Ο Ματ Τζάνινγκ έκανε την διαφορά για την Μπασκόνια με 20 πόντους και 5/9 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-42, 75-67, 96-85