Μπασκόνια: Περίπατος στα Κανάρια Νησιά (video)

2018-12-18T23:15:47+00:00 2018-12-18T23:47:27+00:00.

18/Dec/18 23:15

Η Μπασκόνια ήταν σοβαρή μετά την πρώτη περίοδο και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα για να φύγει με άνεση νικήτρια από την έδρα της Γκραν Κανάρια (71-84), φτάνοντας τις έξι νίκες.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έκανε τρεις τις σερί νίκες της και ανέβηκε στο 6-7, αφήνοντας την Γκραν Κανάρια στο 5-8, με σοβαρότητα μετά το πρώτο δεκάλεπτο, χάρη στον Τζάνινγκ (16π.), τον Σιλντς (16π.) και τον Γκρέιντζερ (15π.).

Στο δεύτερο πιάτο της διπλής αγωνιστικής, η Μπασκόνια περιμένει την Μπαρτσελόνα (20/12, 22:00), ενώ η Γκραν Κανάρια αντιμετωπίζει στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό (20/12, 21:00).

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η πρώτη περίοδος ανήκε στη φουριόζα Γκραν Κανάρια, η οποία με τον Στρόμπερι στην πρώτη γραμμή έφτασε και στο +9 (23-14, 7:30”), πριν το 27-22.

Οι Βάσκοι αντέδρασαν άμεσα και στη δεύτερη περίοδο φρόντισαν να επιβάλλουν το νόμο τους, αρχής γενομένης από την άμυνα. Μόλις 8 πόντους μπόρεσε να σημειώσει όλους κι όλους η Γκραν Κανάρια, με Γκρέιντζερ και Ντιόπ να δίνουν λύσεις και τον Βιλντόζα να κλείνει το ημίχρονο στο 35-41.

Σε αυτούς προστέθηκαν Τζάνιμνγκ και Σιλντς με “χτυπήματα” από την περιφέρεια, ώστε η απόσταση να γίνει διψήφια και να φτάσει στο +15 στο 30′ (53-68), κλειδώνοντας επί της ουσίας τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να αντιδράσουν, με το τελικό 71-84 να έρχεται απόλυτα φυσιολογικά και την Μπασκόνια να επιβεβαιώνει την ανοδική της πορεία.

Πολλοί πρόσφεραν για τη νίκη της Μπασκόνια, με τον Τζάνινγκ να είναι κορυφαίος (16π.), ενώ πολύ καλοί ήταν οι Σιλντς (16π.), Γκρέιντζερ (15π.) και Βιλντόζα (13π.). Οσο για την Γκραν Κανάρια μόνο ο Τιλί (11π.) ήταν διψήφιος.

Που κρίθηκε

Το κρίσιμο διάστημα στην “Γκραν Κανάρια Αρένα” ήταν στη δεύτερη περίοδο, αφού η Μπασκόνια ανέκοψε άμεσα τον “αέρα” που είχαν πάρει οι γηπεδούχοι από το ξεκίνημα, με το επιμέρους 8-19 (35-41, 20′) να φέρνει το ματς στα μέτρα των Βάσκων, που φρόντισαν να μην αντιμετωπίσουν προβλήματα στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 27-22, 35-41, 53-68, 71-84.

Διαιτητές: Ρότσα, Παστούζιακ, Πέτεκ