Μπαρτσελόνα: “Ξέχασε” τον Ολυμπιακό με μεγάλη νίκη στη Βιτόρια! (videos)

2018-12-20T23:00:37+00:00 2018-12-20T23:24:54+00:00.

20/Dec/18 23:00

Η Μπασκόνια φιλοξένησε την Μπαρτσελόνα, με την δεύτερη να φτάνει στην ανατροπή και τη μεγάλη νίκη, που την φέρνει στην 7η φετινή της νίκη!

Στον ισπανικό ”εμφύλιο” της 14ης αγωνιστικής, η Μπαρτσελόνα πήρε μία τεράστια νίκη επί της Μπασκόνια στην Βιτόρια με σκορ και έφτασε στο 7-7, την ώρα που οι ηττημένοι ”έπεσαν” στο 6-8.

Για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου (15η), η Μπασκόνια ταξιδεύει στην Χίμκι (27/12, 19:00), ενώ η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Εφές (27/12, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, με την Μπασκόνια να είναι ιδιαίτερη άστοχη. Ο Κέβιν Σεραφίν ήταν ασταμάτητος στην επίθεση, το σκορ όμως έμεινε σε χαμηλά επίπεδα (16-19).

Ίδιο σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ισχνό προβάδισμα και τους γηπεδούχους να βλέπουν τον Ματ Τζάνινγκ να είναι σχεδόν αλάνθαστος από τα 6,75μ., με το σκορ του ημιχρόνου να σταματάει στο 39-42.

Έκανε την ανατροπή και πήρε μεγάλη νίκη!

Ο Ματ Τζάνινγκ συνέχισε τα ίδια και στην τρίτη περίοδο, ο Λούκα Βιλντόζα βοήθησε σε μεγάλο βαθμό της επίθεση της Μπασκόνια και για πρώτη φορά στο ματς, η διαφορά ξεπέρασε τους 8. Η Μπαρτσελόνα φάνηκε να μην μπορεί να μην συμβαδίσει και κάπως έτσι το σκορ έγινε 55-47, μετά από 30′ αγώνα!

Η τελευταία και καθοριστική περίοδος όμως είχε άλλον πρωταγωνιστή, που δεν ήταν άλλος από την ομάδα της Καταλονίας! Όχι μόνο ”έσβησε” την διαφορά, αλλά πέρασε και μπροστά, με τον Κέβιν Πάνγκος να είναι συμπαραστάτης του Σεραφίν. Δύο μεγάλα τρίποντα από Κέβιν Πάνγκος και Πάου Ρίμπας έστειλαν στο 62-69, η άμυνα όμως ήταν αυτή που έδωσε το μεγάλο ”διπλό” στην ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς με 77-70!

Πού κρίθηκε: Η τέταρτη περίοδος ήταν καθαρά υπόθεση της Μπαρτσελόνα! Το επιμέρους 24-10 τα λέει όλα, με τους φιλοξενούμενους να είναι τρομεροί σε επίθεση αλλά κυρίως σε άμυνα και να φτάνουν σε ένα μεγάλο ”διπλό”!

Παίκτης-κλειδί: Φοβερή βραδιά για τον Κέβιν Πάνγκος με 16 πόντους, ενώ ο Κέβιν Σεραφέν σταμάτησε στους 14. Μεγάλη η συνεισφορά του Τόμας Ερτέλ με 11 πόντους και 6 ασίστ. Θετικός και ο Κρις Σίνγκλετον με 10 πόντους και 3 ριμπάουντ.