ΟΥΑΟΥ! ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ!

2019-01-08T22:02:05+00:00 2019-01-08T22:50:01+00:00.

Lefteris Moutis

08/Jan/19 22:02

Ο Ολυμπιακός κέρδισε στην παράταση τη Μπασκόνια 91-87 με τον Παπανικολάου να πετυχαίνει το μπάζερ μπίτερ τρίποντο για την παράταση και να κάνει ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα!

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Παπανικολάου ήταν εκπληκτικός με 22 πόντους και 6 τρίποντα με κορωνίδα αυτών το σουτ που έστειλε το ματς στην παράταση, αλλά και εκπληκτική άμυνα! Ο ΛεΝτέι ήταν επίσης εξαιρετικός με 23 πόντους, 15 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση. Ξεχώρισαν επίσης, ο Γιώργος Πρίντεζης με 19 πόντους, ο Γκος με 17.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε σπουδαία νίκη επί των Βάσκων και έμειναν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας σε έναν αγώνα που όλα έδειχναν εναντίον του. Η απουσία του Νίκολα Μιλουτίνοφ λίγες ώρες πριν το τζάμπολ πλήγωσε τον Ολυμπιακό που ψαχνόταν για αρκετή ώρα μέχρι να δυναμώσει την άμυνα του και να βρει λύσεις κυρίως από εκεί. Ο Αγραβάνης επέστρεψε στη δωδεκάδα, αλλά δεν αγωνίστηκε, ενώ από τη Μπασκόνια έλειπε ο σταρ της ομάδας, Τονρίκε Σενγκέλια και ο βασικός γκαρντ, Τζέισον Γκρέιντζερ.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Ο Νίκολα έλειψε πολύ…

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έμεινε εκτός αγώνα λίγο πριν την αναμέτρηση με τη Μπασκόνια λόγω υψηλού πυρετού και ο Ολυμπιακός μονομιάς έμοιαζε με μια άλλη ομάδα χωρίς άμυνα κοντά στο καλάθι και χωρίς ψηλό φόβητρο “δεινόσαυρο” για να τα βάλει με μια ομάδα που έχει εξαιρετικούς ψηλούς επιθετικά, οι οποίοι μάλιστα είναι πολύ δυνατοί για να αντιμετωπιστούν από τον Ζακ ΛεΝτέι.

Ο Γιώργος Μπόγρης ξεκίνησε στην πεντάδα, ο ΛεΝτέι τον διαδέχθηκε, αλλά σε κάθε περίπτωση οι Βάσκοι είχαν πολύ εύκολο έργο για να φθάσουν στη ρακέτα του Ολυμπιακού στα πρώτα λεπτά. Ο Πουαρέ έδειξε τον δρόμο απειλώντας από κοντά, αλλά… ανοικτό δρόμο για το καλάθια των Πειραιωτών είχαν και οι περιφερειακοί, οι οποίοι ξεπερνούσαν εύκολα την πρώτη γραμμή άμυνας και συνέχιζαν αναλόγως μέχρι το καλάθι.

Οι Χουέρτας, Σιλντς και Χίλιαρντ τρυπούσαν την άμυνα και έτσι η Μπασκόνια κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά να χτίζει και υπέρ της διαφορά, η οποία έφθασε στο +7 (36-43, 17′).

Καυτοί “Πρι” και “Παπ”…και η αμερικανική βοήθεια

Ο Γιώργος Πρίντεζης πήρε πάνω του την επίθεση των “ερυθρολεύκων” από τα πρώτα λεπτά ευρισκόμενος σε εξαιρετική κατάσταση εκτελεστικά, αλλά και δημιουργικά! Επίσης, με τον Παπανικολάου να είναι εύστοχος πίσω από τη γραμμή του τριπόντου με δυο γρήγορα τρίποντα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να “καμουφλάρει” την απουσία του Μιλουτίνοφ προσωρινά.

Η είσοδος του ΛεΝτέι στο παιχνίδι βοήθησε επίσης, επιθετικά, καθώς από το τέλος της πρώτης περιόδου και μετά οι Πειραιώτες είχαν μια αποτελεσματική λύση στο σκοράρισμα. Βεβαίως, η άνοδος και του Ουίλιαμς-Γκος σε αυτό το διάστημα ήταν καθοριστική για να μείνει ο Ολυμπιακός κοντά στο σκορ και να μην επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν, όταν πια είχε αρχίσει να βρίσκει ρυθμό και ο Τζάνινγκ μετά τον Χουέρτας.

Ο,τι έχτιζε στην επίθεση, το γκρέμιζε στην άμυνα

Ο,τι έχτιζε πάντως ο Ολυμπιακός επιθετικά σκοράροντας στο πρώτο ημίχρονο 43 πόντους, το γκρέμιζε στην άμυνα του δεχόμενος 47. Η Μπασκόνια είχε εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας μέσα από τη ρακέτα, με τα 14/16 σουτ στο ζωγραφιστό μέχρι το 17′ να είναι ενδεικτικά της αδυναμίας των Πειραιωτών να σταματήσουν τους Βάσκους. Οι ΛεΝτέι και Μπόγρης δεν μπορούσαν να σταματήσουν τους Φόιτμαν και Πουαριέ, αλλά και η περιφερειακή άμυνα συνέχιζε να είναι πολύ κακή.

Πύρινος Παπανικολάου

Η Μπασκόνια έδειχνε να έχει το μομέντουμ και αυτό για να αλλάξει θα πρέπει να μπουν μεγάλα σουτ και να βγουν μεγάλες άμυνες. Η διαφορά έφθασε στο +8 (43-51, 22′) και αυτός που πήρε το ρόλο του game changer ήταν ο Κώστας Παπανικολάου! Εβγαλε τεράστιες άμυνες παίζοντας σε πολλές φάσεις για πέντε και με δυο συνεχόμενα τρίποντα (φθάνοντας τα 4/4) έδωσε στον Ολυμπιακό τη δυνατότητα να ανασάνει βαθιά και να προηγηθεί μετά από πολύ ώρα (55-53, 27′).

Η Μπασκόνια όμως, έδειχνε να έχει περισσότερες λύσεις και πιο σταθερό πλάνο. Ο Ολυμπιακός έπαθε επιθετικό μπλακ άουτ επιτρέποντας 7-0 σερί για το 55-62 του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Βάσκοι δεν σούταραν πια με εκπληκτικά ποσοστά στα δίποντα, αλλά ο Ολυμπιακός συνέχιζε να είναι αρνητικός στην άμυνα.

Σπουδαίος ο ΛεΝτέι και καθοριστικός ο Παπανικολάου…

Ο ΛεΝτέι αφυπνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο ξανά πετυχαίνοντας οκτώ συνεχόμενους πόντους, τους μοναδικούς του Ολυμπιακού από το 27′ μέχρι και το 35′ τελειώνοντας φάσεις κυρίως μετά από επιθετικά ριμπάουντ είτε από ασίστ κοντά στο καλάθι. Ο κόσμος στο ΣΕΦ πήρε φωτιά, αλλά ο Βιλντόζα με ένα άμεσο και ένα έμμεσο τρίποντο έδωσε ξανά αέρα 7 πόντων (67-74, 36′) στους Βάσκους.

Ο Γκος, ο Μάντζαρης , ο Παπανικολάου, ο Πρίτνεζης και ο ΛεΝτέι ήταν εξαιρετικοί και στην άμυνα πλέον φθάνοντας το ματς στον πόντο (73-74, 37′), αλλά έχασαν πολλές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα. Ο Βιλντόζα με τρίποντο στα 64 δεύτερα όμως, έδωσε τη χαριστική βολή στον Ολυμπιακό (73-77)…

Ο Παπανικολάου πέτυχε 2/2 βολές στα 27”, ο Χίλιαρντ είχε 1/2 στα 17”, ο Γκος μείωσε σε 77-78 στα 14” βρίσκοντας ελεύθερο διάδρομο για λέι απ. Ο Βιλντόζα έπειτα στα 13” είχε 2/2 βολές για το 77-80. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα η Μπασκόνια επέλεξε να μην κάνει φάουλ και ο Παπανικολάου ευστόχησε με ταμπλό σε τρίποντο και έστειλε το ματς στην παράταση (80-80)!

Θρυλική παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε πια τη ψυχολογία με το μέρος του, το ΣΕΦ ήταν όρθιο και πλέον όλα τα σουτ… έμπαιναν! Με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο! Ο Παπανικολάου πέτυχε απίθανο τρίποντο στη λήξη χωρίς ισορροπία, ο ΛεΝτέι ένα επίσης δύσκολο καλάθι και όλα είχαν πάρει το δρόμο τους…

Οι Παπανικολάου, ΛεΝτέι ξεπέρασαν τους 20 πόντους, η Μπασκόνια δεν μπορούσε να αντιδράσει και ένα ματς που έδειχνε πως είχε στραβώσει, έληξε με θρίαμβο του Ολυμπιακού!

Photo credit: Eurokinissi