Ολυμπιακός κριτική: Ο “Μπογρίνιοφ”, ο αρχηγός και τα ερωτηματικά

2019-01-10T23:38:12+00:00 2019-01-10T23:42:10+00:00.

10/Jan/19 23:38

vassilis spanoulis giorgos bogris

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη στη βραδιά ρεκόρ του Γιώργου Μπόγρη, στη δυναμική επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη με νταμπλ-νταμπλ, αλλά και σε μια βραδιά με μικρό και πάλι ροτέισον.

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός δεν άντεξε κόντρα στους πρωταθλητές Ευρώπης και ηττήθηκε με 94-78 σε ένα ματς που φάνηκε η απουσία του Μιλουτίνοφ, αλλά και τα αμυντικά κενά ακόμα περισσότερο από ο,τι στην προ 48 ωρών αναμέτρηση με τη Μπασκόνια.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ χρησιμοποίησε πολύ μικρό ροτέισον και πάλι με τους Τουπάν, Τίμα, Βεζένκοφ να έχουν μικρή και ελάχιστη συμμετοχή, ενώ οι συμπαίκτες τους αντιμετώπιζαν αρκετά προβλήματα αμυντικά. Ετσι πέντε παίκτες αγωνίστηκαν 25+ λεπτά (ΛεΝτέι, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Σπανούλης και Ουίλιαμς-Γκος).

Αμέσως μετά ακολούθησε ο παίκτης- έκπληξη της βραδιάς, ο Γιώργος Μπόγρης, ο οποίος διέλυσε όλα τα προσωπικά του ρεκόρ στην Ευρωλίγκα! Εξαιρετικός ήταν επίσης ο Βασίλης Σπανούλης στο πρώτο νταμπλ-νταμπλ της φετινής σεζόν!

Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος

Η εικόνα του επιθετικά ήταν καλή, αλλά όχι και αμυντικά, καθώς δεν μπορούσε να ακολουθήσει τους γκαρντ της Ρεάλ “τρώγοντας” όλα τα σκριν κάνοντας ακόμα πιο ευάλωτη την άμυνα του Ολυμπιακού ελλείψει του Μιλουτίνοφ. Από την άλλη πλευρά, ο Ουίλιαμς-Γκος πέτυχε 13 πόντους με καλά ποσοστά (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα) και μοίρασε 5 ασίστ βοηθώντας αρκετά κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Αξέλ Τουπάν

Ο χρόνος συμμετοχής του μειώθηκε ξανά όπως συμβαίνει σε καθένα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια. Ο Κώστας Παπανικολάου είναι σε φόρμα, αλλά σίγουρα ο Αξέλ Τουπάν θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο από ο,τι έκανε στα μόλις 4:10 λεπτά συμμετοχής του, στα οποία δεν έγραψε τίποτα στη στατιστική του πέρα από 0/2 σουτ. Η αναμενόμενη αμυντική του συνεισφορά θα ήταν πολύτιμη σε ένα εκτός έδρας ματς με ποιοτικότερο αντίπαλο που σκόραρε 94 πόντους και οι συμπαίκτες του δεν πήραν καλό βαθμό στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Βασίλης Σπανούλης

Οταν ο “Kill-Bill” προέρχεται από έναν αγώνα με μόλις 11 λεπτά συμμετοχής είναι τόσο πεισμωμένος και αποφασισμένος ώστε είναι ικανός να πετύχει νταμπλ-νταμπλ, το πρώτο του τη φετινή σεζόν! Ο αρχηγός των Πειραιωτών πέτυχε 12 πόντους (με 3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 10 εκ των οποίων μόλις στο 11′, όταν και έδειξε στους συμπαίκτες του ότι δεν θα έπρεπε να πέσουν αμαχητί. Επειτα ανέλαβε ρόλο πασέρ φθάνοντας για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν σε διψήφιο αριθμό!  Εδινε έτοιμα καλάθια σε Μπόγρη και ΛεΝτέι, αλλά όπως αποδείχθηκε δεν ήταν αρκετό…

Γιάνις Τίμα

Αγωνίστηκε περισσότερο από όσο στα προηγούμενα πέντε ματς Ευρωλίγκας, αλλά και πάλι τα 9:18 δεν δείχνουν ότι ο Μπλατ τον εμπιστεύτηκε περισσότερο. Συμμετείχε παραπάνω στο παιχνίδι παίρνοντας χρόνο σε τρεις διαφορετικές περιόδους και τελείωσε το ματς με 3 πόντους (πέτυχε το πρώτο του τρίποντο επίσης μετά από πέντε αγώνες), 1 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Ηταν μια από τις ελάχιστες φορές που αγωνίστηκε στην τελευταία περίοδο ενός αγώνα Ευρωλίγκας, αλλά αυτό συνέβη, όταν όλα είχαν κριθεί υπέρ της Ρεάλ.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Αργησε να μπει στο ροτέισον του Ντέιβιντ Μπλατ παίρνοντας χρόνο συμμετοχής κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει αρκετά μένοντας για δεύτερο συνεχόμενο ματς σε χαμηλά επίπεδα μετά το προηγούμενο “καυτή” περίοδο του. Ο Λετονός είχε 4 πόντους (2/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 1 ασίστ, 1 ριμπάουντ σε 16:39. Αμυντικά είχε αρκετά προβλήματα από τους περιφερειακούς της Ρεάλ.

Σάσα Βεζένκοφ

Πάτησε παρκέ δυο φορές στο πρώτο ημίχρονο, συνολικά για 4:06 ώστε να δώσει ανάσες στον Πρίντεζη, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός και αντικαταστάθηκε γρήγορα από τον Ντέιβιντ Μπλατ. Δεν ήταν εύστοχος (0/2 σουτ), πέτυχε 1 πόντο με 1/2 βολές, μάζεψε 1 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ, αλλά σίγουρα αμυντικά η εικόνα του δεν ήταν καλή, καθώς δεν μπορούσε να ακολουθήσει τους φόργουορντ της Ρεάλ. Ωστόσο, στο τέταρτο δυνατό ματς στις τελευταίες έξι μέρες ίσως μπορούσε να πάρει μεγαλύτερο χώρο στο ροτέισον.

Γιώργος Πρίντεζης

Για πέμπτο συνεχόμενο αγώνα Ευρωλίγκας αγωνίστηκε 25+ λεπτά και σκόραρε διψήφιο αριθμό πόντων. Σε 26:06 πέτυχε 11 πόντους (με 1/2 βολές, 5/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο), μάζεψε 3 ριμπάουντ και έκανε 1 κλέψιμο, αλλά στην τελευταία περίοδο φαινόταν ότι δεν είχε ανάσες και καθαρό μυαλό απέναντι σε μια ομάδα που άλλαξε στο μαρκάρισμα πάνω του τρεις παίκτες. Ο Πρίντεζης ήταν και πάλι αυτός που κρατούσε τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι, αλλά αμυντικά και εκείνος είχε αρκετά προβλήματα.

Κώστας Παπανικολάου

Πήρε το μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής μετά τον ΛεΝτέι καταφέρνοντας να δείξει και πάλι καλό πρόσωπο χωρίς φυσικά να επαναλάβει την μυθική εμφάνιση προ 48ώρου απέναντι στη Μπασκόνια. Βοήθησε αρκετά αμυντικά, αλλά στην τελευταία περίοδο έδειξε ότι δεν είχε αρκετές δυνάμεις για να αντέξει στο μεγάλο ροτέισον της Ρεάλ. Σε 26:16 πέτυχε 7 πόντους (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), μάζεψε 6 ριμπάουντ και έκανε 1 λάθος.

Βαγγέλης Μάντζαρης

Πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο βοηθώντας κυρίως αμυντικά. Στο δεύτερο περιορίστηκε η συμμετοχή του, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά. Εμεινε 13η φορά σε σύνολο 16 αγώνων άποντος (μετά από 12:42 λεπτά συμμετοχής) και έτσι στέρησε από την ομάδα τουόσο βρισκόταν στο παρκέ μια ακόμα επιθετική λύση. Πήρε μόλις ένα σουτ στο 37′ όταν τα πάντα είχαν κριθεί και απέναντι σε έναν τέτοιο αντίπαλο, είναι αναγκαίο να μπορούν να απειλούν όλοι όσοι αγωνίζονται.

Δημήτρης Αγραβάνης

Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής

Γιώργος Μπόγρης

Εκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα σε πέντε στατιστικές κατηγορίες σφραγίζοντας με τον πιο εμφατικό τρόπο την καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπαικού σε ευρωπαϊκό παιχνίδι. Πέτυχε 12 πόντους με απόλυτη ευστοχία (6/6 δίποντα), μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και μάζεψε 2 ριμπάουντ σε 20:34 διαλύοντας κάθε προηγούμενη επίδοση του!  Ο Μπόγρης τελείωσε όλες τις φάσεις κάτω από το καλάθι μετά από ασίστ (κυρίως του Σπανούλη) και κάλυψε στο καλύτερο δυνατό βαθμό το κενό του Μιλουτίνοφ. Με αυτή την εμφάνιση θα μπορούσε να ονομαστεί και… Μπογρίνιοφ! Αμυντικά φυσικά είχε αρκετά προβλήματα απέναντι σε Αγιόν και Ταβάρες. Χρεώθηκε με φάουλ νωρίς και σε πολλές φάσεις δεν μπορούσε να τα βάλει με τους πολύ πιο ψηλούς αντιπάλους του…

Ζακ ΛεΝτέι

Ο πρώτος σκόρερ και ο πρώτος ριμπάουντερ του Ολυμπιακού δεν έκανε τόσο καλή εμφάνιση όσο δείχνουν οι 15 πόντοι και τα 8 ριμπάουντ που έγραψε η στατιστική του. Δεν είχε καλά ποσοστά ευστοχίας (6/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα), έκανε 2 λάθη, αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η αμυντική του συμπεριφορά. Οι ψηλοί της Ρεάλ έκαναν πάρτι με τους Μαδριλένους να έχουν 15/20 σουτ στο ζωγραφιστό!

Η υψομετρική διαφορά που έχει με Ταβάρες και Αγιόν τον ανάγκασε να τραβιέται μακριά τους για να σουτάρει και να μη δεχθεί τάπες, ενώ ήταν εκ προοιμίου δεδομένο ότι θα ήταν αποτελεσματικός μόνο μετά από επιθετικά ριμπάουντ (μάζεψε 4) και με σουτ μέσης και μακρινής απόστασης (ευστόχησε ξανά σε τρίποντο μετά από πέντε ματς, ενώ μέχρι τότε είχε έξι συνεχόμενα παιχνίδια με τουλάχιστον ένα εύστοχο).

Για να αποκτήσει πλεονέκτημα από την αθλητικότητά του, ο Μπλατ τον χρησιμοποίησε στο τέλος του αγώνα ως πάουερ φόργουορντ μαζί με τον Μπόγρη και το πείραμα έδειξε ότι είχε αποτέλεσμα μόνο επιθετικά.

Photo credit: Eurokinissi