Κριτική Ολυμπιακός: Οι… διασωθέντες, οι κακοί και τα “φαντάσματα”!

2019-01-31T22:15:11+00:00 2019-01-31T22:15:11+00:00.

31/Jan/19 22:15

EUROLEAGUE / ÏÓÖÐ - ÌÐÁÑÔÓÅËÏÍÁ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός έχασε με κάτω τα χέρια από την Μπαρτσελόνα. Έχασε το ματς, έχασε την διαφορά, πλέον ακόμα και η 5η θέση μοιάζει δύσκολη, αλλά το χειρότερο είναι πως αυτό το βράδυ μπορεί να ρίξει ψυχολογικά την ομάδα που έπαιξε πολύ κακό μπάσκετ.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Τίποτα δεν λειτούργησε για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ. Η Μπαρτσελόνα “έπνιξε” τον Ολυμπιακό και με εξαίρεση την έκλαμψη του δευτέρου δεκαλέπτου κυριάρχησε απόλυτα, ολοκληρωτικά στην αναμέτρηση. Σε ατομικό επίπεδο μπορεί κανείς να πει πως διασώθηκαν ο Μιλουτίνοφ και ο Στρέλνιεκς.

Όλοι έπαιξαν. Υπήρξαν κάποιοι που ενώ προσπάθησαν ήταν κακοί και κάποιοι άλλοι που η εμφάνισή τους ήταν σε μια κατάσταση… “πέρα βρέχει”. Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε κατά κράτος ως ομάδα και για να συμβεί αυτό, η αλήθεια είναι πως σχεδόν όλοι οι παίκτες ηττήθηκαν με εμφατικό τρόπο και σε προσωπικό επίπεδο από τους αντιπάλους τους.

Η ζωή στην Ευρωλίγκα συνεχίζεται, τίποτα δεν έχει κριθεί. Το αποψινό “χτύπημα” όμως ήταν μεγάλο. Όχι επειδή ο Ολυμπιακός έχασε όλους τους στόχους που είχε πριν από το τζάμπολ στο πιο κρίσιμο παιχνίδι του στη σεζόν ως τώρα. Κυρίως γιατί η εικόνα του και το μπάσκετ που έπαιξε ήταν αποκαρδιωτικό, πλήρως απογοητευτικό.

Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος

Ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ άσχημα με τρία μαζεμένα λάθη, κακές άμυνες και χωρίς να προσφέρει τίποτα στην ομάδα του. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, αλλά δεν επηρέασε καθόλου το παιχνίδι και γενικά τον τελευταίο καιρό φαίνεται να βρίσκεται σε πτώση με μικρότερη παραγωγικότητα στην επίθεση και πεσμένα ποσοστά. Στην άμυνα είναι δεδομένο πως έχει προβλήματα, ακόμα και όταν έχει ρυθμό επιθετικά.

Αξέλ Τουπάν

Ήταν από τους πρωταγωνιστές του 15-0 σερί στο δεύτερο δεκάλεπτο που άλλαξε κάπως το ρου της αναμέτρησης και έβαλε τον Ολυμπιακό μέσα στο παιχνίδι. Όχι τόσο για την επίθεση, εκεί που στο πρώτο ημίχρονο πήρε 4 μακρινά σουτ και έβαλε μόλις το ένα, αλλά για την άμυνα. Για μια ακόμα φορά με την είσοδο του Γάλλου, άλλαξε επίπεδο η άμυνα των ερυθρολεύκων. Στην επανάληψη η απόδοσή του έπεσε και στα κομμάτια του παιχνιδιού που σχεδόν πάντα είναι καλός, ενώ η αστοχία συνεχίστηκε. Μόλις 1/7 σουτ είχε ο Γάλλος…

Βασίλης Σπανούλης

Ξεκίνησε νωθρά και χωρίς επιρροή στον αγώνα, στο διάστημα που ο Ολυμπιακός γενικά ως ομάδα δεν υπήρχε στο γήπεδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εκείνος που με τις πικ εν ρολ κατοχές και τους διαδοχικούς πόντους που βρήκε ο Ολυμπιακός έδωσε το… έναυσμα. Στην τρίτη περίοδο, όμως, που η Μπάρτσα ανέκτησε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης έκανε τρία λάθη και δεν σκόραρε στην μια προσπάθεια που πήρε. Έγραψε 7 πόντους με 3/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη. Ηθελε, αλλά δεν μπορούσε.

Γιάνις Τίμα

Ξεκίνησε βασικός, λόγω του προβλήματος του Παπανικολάου! Ε, και; Σε… άλλο γήπεδο ήταν πάλι. Μηδέν νεύρο, ελάχιστη συγκέντρωση και αποφασιστικότητα, μηδαμινή προσφορά. Το εντυπωσιακό είναι πως παρότι “άγγιξε” τα 15 λεπτά συμμετοχής αυτή τη φορά απόντος του Παπανικολάου, “κατάφερε” να προσφέρει τόσο, όσο και όταν παίζει δίλεπτα. Δηλαδή, καθόλου.

Νίκολα Μιλουτίνοφ

Ισχύει το εξής για τον Σέρβο που ήταν και παραμένει από τους υποψήφιους ΜVP της ομάδας. Ήταν μαζί με τον Στρέλνιεκς οι μοναδικοί ίσως που διασώθηκαν, αλλά έχασε τις περισσότερες μάχες που έχει χάσει φέτος σε οποιοδήποτε σημαντικό παιχνίδι του Ολυμπιακού. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι λογικό να τα περιμένει όλα από τον Νίκολα ο Ολυμπιακός, σε ότι αφορά τις δουλειές της ρακέτας. Είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 32 λεπτά.

Γιάνις Στρέλνιεκς

Ο Λετονός απέκτησε από νωρίς πρόβλημα με τα φάουλ, αλλά συγκριτικά με το… συνολικό χάλι, ήταν από αυτούς που έκαναν την πιο φιλότιμη προσπάθεια. Έβαλε 13 πόντους με 5/9 σουτ, έδωσε 2 ασίστ και όσο υπήρχε… ελπίδα, το πάλευε. Κάποια στιγμή παρέδωσε… πνεύμα κι αυτός.

Σάσα Βεζένκοφ

Μπήκε στον αγώνα για τα τελευταία επτά λεπτά, με την διαφορά να έχει εκτοξευτεί πάλι κοντά στα όρια των 20 πόντων. Σε ένα αγώνα που ήταν τραυματίας ο Παπανικολάου, κακός ο Πρίντεζης, άφαντος πάλι ο Τίμα, μέτριος ο Τουπάν και “φάντασμα” ο Λεντέι, επιστρατεύτηκε όταν όλα είχαν κριθεί. Ήταν ένα ξεκάθαρο σημάδι πως ο Μπλατ δεν τον πιστεύει ιδιαίτερα, τουλάχιστον αυτή τη στιγμή.

Γιώργος Πρίντεζης

Από τις χειρότερες βραδιές του υπαρχηγού φέτος. Παρότι προσπαθούσε, δεν του βγήκε τίποτα. Έχασε πολλές μάχες κοντά στο καλάθι τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά. Ο Σίνγκλετον τον κέρδισε κατά κράτος στο προσωπικό τους ματσάρισμα και ήταν και άστοχος με 2/9 σουτ. Από ένα σημείο και μετά φαινόταν πεσμένος ψυχολογικά, ο κόσμος προσπάθησε να τον ανεβάσει, αλλά ούτε αυτό λειτούργησε.

Κώστας Παπανικολάου

Ο “Παπ” έπαιξε 2 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα, γιατί δεν αισθανόταν έτοιμος με το πρόβλημα τραυματισμού. Και ο Ολυμπιακός έκανε μια αποκαρδιωτική εμφάνιση. Με αυτό τον τρόπο φάνηκε πόσο σημαντικός είναι ο Παπανικολάου για τον φετινό Ολυμπιακό. Όχι ότι δεν το ξέραμε, αλλά λέμε…

Βαγγέλης Μάντζαρης

Έπαιξε δύο μόλις λεπτά και όλη η στατιστική του είναι μια σκέτη κουλούρα. Βέβαια, όταν ένας παίκτης αγωνίζεται 120 δευτερόλεπτα πόσα μπορείς να κρίνεις; Το μόνο που πρέπει να πούμε είναι πως ο Μπλατ ξεκάθαρα δεν τον εμπιστεύεται και έτσι ο Ολυμπιακός έχει με συμβόλαιο τον Βαγγέλη στην ομάδα, αλλά στην ουσία είναι σαν να μην τον έχει. Κι ενώ ο ίδιος περνάει συνεχώς απαρατήρητος δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα συνέβαινε αν είχε ρόλο.

Γιώργος Μπόγρης

Ο Μπλατ του έδωσε 4 λεπτά συμμετοχής. Ο Έλληνας σέντερ πρόλαβε να βάλει ένα καλάθι μετά από δημιουργία του Σπανούλη και να χάσει 1-2 μάχες στο ζωγραφιστό.

Ζακ Λεντέι

Κάκιστος κι αυτός στο διάστημα που αγωνίστηκε. Σε επτά λεπτά είχε 0/1 τρίποντο, 0/2 βολές και καθόλου προσφορά. Μοιάζει να είναι σε κακό “φεγγάρι” και εξακολουθεί να φαίνεται πως ενδιαφέρεται κυρίως για να σκοράρει.