Μπαρτσελόνα: Κέρδισε και τη Ζαλγκίρις και συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις! (videos)

2019-02-07T23:00:57+00:00 2019-02-07T23:31:29+00:00.

07/Feb/19 23:00

Η Μπαρτσελόνα είδε την Ζαλγκίρις να προσπερνάει στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως έδειξε και πάλι πως είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα και με 78-72 πήρε την 13η φετινή της νίκη!

Αν και η Ζαλγκίρις είχε το προβάδισμα στην αρχή της τέταρτης περιόδου, η Μπαρτσελόνα μπόρεσε και πήρε τη νίκη με 78-72 και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της, με ρεκόρ 13-9 και την πέμπτη θέση της Ευρωλίγκας! Αντιθέτως, η ομάδα του Κάουνας έμεινε στο 8-14 και απομακρύνονται τα playoffs.

Το αποτέλεσμα αυτό είχε και ελληνικό ενδιαφέρον, με τον Παναθηναϊκό να… κοιτά θετικά την ήττα των Λιθουανών!

Για την 23η αγωνιστική, η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Μπασκόνια (21/2, 22:00), ενώ η Ζαλγκίρις την Μπούντουτσνοστ (22/2, 20:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και πήρε κεφάλι στο σκορ με 4-9. Η αντίδραση της Μπαρτσελόνα δεν άργησε, η οποία και μπόρεσε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +3 (23-20).

Ο Άντε Τόμιτς έκανε σημαντική δουλειά στις δύο ρακέτες και οι Ισπανοί διατήρησαν μία μικρή αλλά σημαντική διαφορά, που όμως σε κανένα σημείο δεν πέρασε τους 9 πόντους (45-36). Η λιθουανική ομάδα πάντως μείωσε σε 45-38 πριν το ημίχρονο.

Ανατροπή στην ανατροπή και…. Μπαρτσελόνα!

Το σκηνικό ανετράπει πλήρως στην τρίτη περίοδο, με τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, έχοντας μπροστάρη τον Αρτούρας Μιλάκνις, να πατάνε γκάζι και να προσπερνούν μάλιστα στο σκορ στο 28′ με 60-62, το οποίο ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου!

Η Μπαρτσελόνα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και από το 63-64 έφτασε στο 69-64 του 34′, με τους Κέβιν Σεραφέν και Τόμας Ερτέλ να δίνουν σημαντικές λύσεις στην επίθεση! Η Ζαλγκίρις πλησίασε στους 3 (71-68), ο Άνταμ Χάνγκα είχε 2/2 βολές, ακολούθως ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ δίποντο και με το σκορ στο 75-68, η ομάδα του Κάουνας είχε 1′ στην διάθεσή της, για να κάνει μία μοναδική ανατροπή. Κάτι τέτοιο δεν έγινε και το τελικό 78-72 έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Πού κρίθηκε: Η Ζαλγκίρις δεν σκόραρε για πάνω από 2:30 στην τελευταία περίοδο, η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο παρά τους μόλις 4 πόντους σε αυτό το διάστημα και με ”αέρα” 7 πόντων στο 39′ (75-68), το ματς κρίθηκε υπέρ των γηπεοδούχων. Τρομερό το καλάθι του Χάνγκα για το 75-68!

Παίκτης-κλειδί: Ο Άνταμ Χάνγκα με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ και ταυτόχρονα ο κορυφαίος για τους νικητές. Εξαιρετική δουλειά και από τους σέντερ της ομάδας, Κέβιν Σεραφέν και Άντε Τόμιτς με 12 πόντους-6 ριμπάουντ και 11 πόντους-6 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-38, 60-62, 78-72