Ολυμπιακός: Ήττα από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ κι έχει… πρόβλημα! (videos)

2019-02-07T21:59:03+00:00 2019-02-08T05:44:53+00:00.

John Rammas

07/Feb/19 21:59

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε κι από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (65-64) στη Menora Mivtachim Arena, συμπλήρωσε τρεις αγωνιστικές χωρίς νίκη στην Ευρωλίγκα κι απομακρύνθηκε κι άλλο από την πρώτη 4άδα.

Ο Ολυμπιακός προερχόταν από back to back ήττες από τη Φενέρμπαχτσε και τη Μπαρτσελόνα, αλλά δεν κατάφερε να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί κι έπεσε στο 12-10, την ώρα που η προσεχής του αντίπαλος, η Αναντολού Εφές (εκτός στις 21/1), ανέβηκε στο 14-8.

Από την άλλη, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επέστρεψε στις νίκες μετά από την ήττα από τη Μπασκόνια, έφτασε στις πέντε στα τελευταία έξι παιχνίδια, στο 10-12 σε σύνολο κι επιμένει για τα playoffs.

Πατήστε εδώ για τη συνολική στατιστική

Εξέλιξη αγώνα:

Ο Ολυμπιακός άρχισε με ασυνήθιστη 5άδα, αλλά οι Μάντζαρης, Ουίλιαμς-Γκος, Παπανικολάου, ΛεΝτέι και Μιλουτίνοφ φρόντισαν στα πρώτα λεπτά να πάρουν όλα όσα τους έδωσε η αντίπαλη άμυνα, έστω μέσα από ατομικές προσπάθειες κυρίως του Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος με τον Σκότι Ουίλμπεκιν και του Ζακ ΛεΝτέι με τον Τζόνι Ο’Μπράιαντ (2-8 στο 3′, 4-10 στο 4′, 6-12 στο 6′ και 8-14 στο 7′). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ προσπαθούσε κυρίως με τον Σκότι Ουίλμπεκιν, αλλά, όσο μονοπωλούσε τις επιθέσεις της (10π. με 5/12 σουτ στο α’ ημίχ.), το προβάδισμα παρέμενε “ερυθρόλευκο” (17-22 στο 16′) ή τουλάχιστον δεν άλλαζε χέρια (μέχρι τέσσερις ισοπαλίες στο α’ ημίχ., καμία αλλαγή).

Το περιφερειακό σουτ θα μπορούσε να είχε διαφοροποιήσει την κατάσταση και για τις δύο ομάδες, αλλά δεν έκανε δουλειά για καμία τους (πρώτο εύστοχο της Μακάμπι Τελ Αβίβ μετά από 0/4, πρώτο του Ολυμπιακού μετά από 0/10, αλλά από 1/11 στο α’ ημίχ.) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο φτωχό 26-29 (2-3 οι ασίστ).

Οι αποτελεσματικές συνεργασίες παρέμειναν ελάχιστες και στην τρίτη περίοδο, το ίδιο και τα εύστοχα τρίποντα (2/16 έναντι 1/17 μέχρι το 30′), αλλά η Μακάμπι Τελ Αβίβ βρήκε πώς να προσπεράσει για πρώτη φορά στο σκορ (30-29 στο 22′) και να το επαναλάβει στη συνέχεια (39-37 στο 25′, 43-42 και 45-42 στο 30′). Με 8-0 πόντους από λάθη αντιπάλου στην τρίτη περίοδο (1-6 στο α’ ημίχ.) πλέον ήταν ο Ολυμπιακός αυτός που καλούνταν να αντιδράσει (54-49 στο 35′).

Τα… συλλεκτικά back to back τρίποντα των Σπανούλη και Τουπάν δεν τον άφησαν να χάσει την επαφή στο σκορ (54-49 στο 35′, 57-55 στο 37′), αλλά ο Τάρικ Μπλακ με 9 διαδοχικούς πόντους (63-58 στα -1:27) έδειχνε ικανός να ωθήσει στο αντίθετο. Ο Βασίλης Σπανούλης με δύο τρίποντα (είχαν προηγηθεί και δικές του 2/2β.) το γύρισε μόνος του (63-61 στα -1:15, 63-64 στα 14″), αλλά ο Σκότι Ουίλμπεκιν, αφού πρώτα ζάλισε τους Μιλουτίνοφ και Τουπάν, με σουτ από μέση απόσταση απάντησε για το 65-64 στα -4,4″.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ σχεδίασε την τελευταία επίθεση, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε τί και πώς και κάλεσε νέο time out, ο Ουίλιαμς-Γκος επανέφερε στον Γιώργο Πρίντεζη, αυτός έκανε το πεταχτάρι υπό την πίεση του ΝτιΆντρε Κέιν, αλλά η μπάλα βρήκε σίδερο. Τα 0,4″ από το χαμένο αμυντικό ριμπάουντ περίσσευαν μόνο για μία επαφή κι όλα τελείωσαν μόλις ο Άντζελο Καλοϊάρο βρήκε τη μπάλα στη νέα επαναφορά από τον Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν σκόραρε το νικητήριο καλάθι, αλλά χωρίς τον Τάρικ Μπλακ (19π. με 7/9δίπ., 5/9β., 7ρ., 1κοψ., 1λ. σε 24:28) να έχει σκοράρει τους προηγούμενους 9 πόντους τίποτα δε θα είχε σημασία για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Πού κρίθηκε:

Το περιφερειακό σουτ δεν ήταν σύμμαχος καμίας ομάδας, αλλά η Μακάμπι Τελ Αβίβ βρήκε στο πρόσωπο του Τάρικ Μπλακ τον τρόπο να χτυπήσει μέσα στη ρακέτα στην τέταρτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός δεν πήρε αντίστοιχο σκορ από τους δικούς του ψηλούς στα κρίσιμα, έβαλε μεν δύο τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά δεν έβγαλε την τελευταία άμυνα, ούτε σκόραρε στην τελευταία κατοχή.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 45-42, 65-64