Μπασκόνια: “Καθάρισε” τη Μπάγερν και μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι των playoffs!

2019-02-08T22:21:35+00:00 2019-02-08T22:29:07+00:00.

08/Feb/19 22:21

Μετά από ένα τρομερό ματς, με πάθος και πολλές μονομαχίες, η Μπασκόνια κέρδισε την Μπάγερν στη Βιτόρια και παραμένει σε τροχιά playoffs!

Στο ματς που είχε τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Μπασκόνια ήταν καλύτερη στο φινάλε και επικράτησε της Μπάγερν με 76-68, την οποία και έφτασε στην βαθμολογία! Πλέον, αμφότερες οι ομάδες μετρούν 11 νίκες και ισάριθμες ήττες.

Θυμίζουμε ότι ο αγώνας του πρώτου γύρου είχε λήξει με 77-71 υπέρ των πρωταθλητών Γερμανίας, κάτι που σημαίνει πως οι νικητές υπερτερούν σε περίπτωση ισοβαθμίας!

Για την 23η αγωνιστική, η Μπασκόνια φιλοξενείται από την Μπαρτσελόνα (21/2, 22:00), ενώ η Μπάγερν από τη Ρεάλ (22/2, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops TV τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και ξέφυγε ακόμα και με 19-11, όμως η Μπάγερν ”μάζεψε” την διαφορά πριν το τέλος της περιόδου (19-16).

Ανάλογη συνέχεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους δύο ”μονομάχους” να δίνουν μεγάλη μάχη σε άμυνα και επίθεση και να πηγαίνουν τελικά στα αποδυτήρια με σκορ 38-37.

Το ”τελείωσε” στην τέταρτη περίοδο η Μπασκόνια

Το ματς ήταν ντέρμπι στην θεωρία και οι δύο ομάδςε φρόντισαν να το κάνουν και πράξη! Καμία από τις δύο δεν μπόρεσε να ξεφύγει, έστω και με λίγες διαφορές, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά, ο επίλογος όμως της περιόδου άνηκε στην Μπασκόνια με 59-53!

Οι Ισπανοί μπήκαν με περισσότερο… νεύρο στην τελευταία περίοδο και με τον Τζάλεν Τζόουνς να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι, πήραν ”αέρα” 9 πόντων. Ο Ντέρικ Ουίλιαμς είχε αντίθεση άποψη και με 5 συνεχόμενους πόντους, έγραψε το 64-62. Γιοχάνες Φόιγκτμαν και Ματ Τζάνινγκ απάντησαν με διαδοχικά τρίποντα και με το σκορ στο 72-62 (κάρφωμα Πουαριέ) και το ρολόι στο -2′:20, η Μπασκόνια είχε βάλει τις βάσεις για μία μεγάλη νίκη. Οι Βαυαροί μείωσαν σε 72-66, όμως ο χρόνος κύλησε υπέρ των γηπεδούχων, με το τελικό σκορ να είναι το 76-68.

Πού κρίθηκε: Όλα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 8-0 της Μπασκόνια, με το σκορ στο 64-62.

Παίκτης-κλειδί: Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ματ Τζάνιγκ με 13 πόντους, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Τζάλεν Τζόουνς με 12 πόντους, Γιοχάνες Φόιγκτμαν με 10 πόντους-9 ριμπάουντ και Βινσέντ Πουαριέ με 11 πόντους-11 ριμπάουντ! Τρομερός αλλά… ηττημένος ο Ντέρικ Ουίλιαμς με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-37, 59-53, 76-68