ΤΣΣΚΑ: Πήρε το ντέρμπι της Μόσχας και “κλείδωσε” τη δεύτερη θέση! (videos)

2019-03-29T20:02:50+00:00 2019-03-29T20:52:42+00:00.

29/Mar/19 20:02

Η ΤΣΣΚΑ πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Χίμκι και μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, εξασφάλισε την δεύτερη θέση!

Οριστικά δεύτερη στη κανονική διάρκεια η ΤΣΣΚΑ! Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κέρδισε τη Χίμκι με 72-80 στο ντέρμπι της Μόσχας, που μόνο ντέρμπι δεν ήταν!

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ΤΣΣΚΑ ανέβηκε στο 23-6 και έμεινε στη δεύτερη θέση, με τη Χίμκι να μένει στο 9-20.

Στο φινάλε της κανονικής αγωνιστικής, η Χίμκι φιλοξενείται από τη Μπαρτσελόνα (5/4, 21:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ υποδέχεται την Μπασκόνια (4/5, 19:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε πολύ καλύτερα και γρήγορα πήρε καλή διαφορά, φτάνοντας στο 11-20, με τον Κάιλ Χάινς να είναι μπροστάρης στην επίθεση. Έτσι, το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 15-23.

Ο Αλεξέι Σβεντ βγήκε μπροστά για τους γηπεδούχους και το σκορ έφτασε στο 24-27, με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν ”όπλο” την γνωστή τιου επιθετική πληρότητα και να ξεφεύγουν και πάλι με 10 (33-43) στο 19′. Τα πολλά φάουλ έφεραν ”εύκολους” πόντους στην ΤΣΣΚΑ, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 37-49.

Απόλυτη υπεροχή από τη ΤΣΣΚΑ

H λειτουργία της ΤΣΣΚΑ με άμυνα και επίθεση ήταν υποδειγματική και με τον Νάντο Ντε Κολό να βρίσκει ρυθμό, το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη ξέφυγε στο σκορ με 42-61 στο 26′ και ουσιαστικά έβαλε γερές βάσεις για το ”διπλό”.

Τίποτα δεν άλλαξε στη τελευταία περίοδο, με τους παίκτες της ΤΣΣΚΑ να διατηρούν το μεγάλο προβάδισμα και να φτάνουν εύκολα στην 11η φετινή της εκτός έδρας νίκη με σκορ 72-80, παρά τη μειώση του σκορ σε 68-76 στο 39′.

Πού κρίθηκε: Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, η Χίμκι πλησίασε στους 3 (25-27) και έκτοτς δεν ξαναείδε τη ΤΣΣΚΑ!

Παίκτης-κλειδί: Για μία ακόμα φορά, ”μίλησε” η επιθετική πολυφωνία των νικητών, με τον Κάιλ Χάινς να ξεχωρίζει με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από κοντά με 14 πόντους και 4 ασίστ ο Νάντο Ντε Κολό.

Προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν οι Αλεξέι Σβέντ με 17 πόντους και 7 ασίστ και Τζόρνταν Μίκι με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-49, 51-64, 72-80