Εφές: Έκανε το 1-0 επί της Μπαρτσελόνα, με φοβερό Μίτσιτς! (videos)

2019-04-17T20:48:04+00:00 2019-04-17T22:02:47+00:00.

17/Apr/19 20:48

Μετά από ένα ντέρμπι που τα είχε όλα, η Εφές έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στο Final Four, κερδίζοντας με 75-68 τη Μπαρτσελόνα!

Η Εφές είχε σε μεγάλο βράδυ τον Βασίλιε Μίτσιτς και μπροστά στο κοινό της έκανε το 1-0 στη σειρά με τη Μπαρτσελόνα! Το τελικό 75-68 ”έγραψε” το 1-0 και θέλει ακόμα δύο νίκες, για να βρεθεί στο παρθενικό της Final Four!

Η συνέχεια θα δοθεί σε δύο βράδια και πάλι στην Πόλη, με την Εφές να υποδέχεται στο Game 2 τη Μπαρτσελόνα (19/4, 20:15).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Εφές ξεκίνησε με καταιγιστικό τρόπο την αναμέτρηση και γρήγορα έφτασε ακόμα και σε διψήφιες διαφορές, με τους Άντριεν Μοερμάν και Βασίλιε Μίτσιτς να δίνουν το σύνθημα στην επίθεση της ομάδας τους. Το σκορ έφτασε στο 24-11, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +11 (26-15)!

Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας γρήγορα από το -13 στο -2 (28-26), με επιμέρους  4-15 και τους Κέβιν Πάνγκος και Άντε Τόμιτς να κάνουν ”ζημιά” στους Τούρκους! Το ματς ”ξεκόλλησε” και ο Τίμπορ Πλάις κράτησε οριακά την Εφές μπροστά στο σκορ, με 7 συνεχόμενους πόντους του, μετά την ισοφάριση των Ισπανών σε 32-32! Ακολούθησε ένα 8-0, με το ημίχρονο να βρίσκει τελικά τις δύο ομάδες στο 40-36.

Είχε την ευκαιρία η Μπαρτσελόνα, την… σκότωσε ο Μίτσιτς!

O ρυθμός του παιχνιδιού δεν έφυγε από τα χέρια της Εφές, με το σκορ να φτάνει το 53-44, πριν μειώσει σε 53-47 ο Κρις Σίνγκλετον. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν όμως πάτησαν γκάζι και πήραν ”αέρα” ακόμα και με 58-47, με τον Μπράιαν Ντάνστον να δίνει έξτρα ώθηση στην επίθεση του Τούρκων! Και η αναμέτρηση έφτασε στη τελική της ευθεία, με το σκορ στο 58-49!

Ο Σέιν Λάρκιν ”μίλησε” στα κρίσιμα και με το 64-53, οι γηπεδούχοι πήραν σημαντική διαφορά, 7′ πριν το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι έριχναν τη διαφορά κάτω από τους 10, όμως η Εφές είχε τις λύσεις και την ευστοχία και έφτασε στο +12 (69-57), 5′ πριν το τέλος! Ο Τόμιτς ήταν εκτός από πλευράς Μπαρτσελόνα, ο Ντάνστον έκανε μεγάλο ματς μέσα στο ζωγραφιστό, όμως οι Ισπανοί μείωσαν σε 71-66, με τους Τούρκους να μην μπορούν να βάζουν το μεγάλο σουτ, που θα πηγαίνε τη διαφορά πάνω από τους 12!

Με λιγότερο από 1′ να απομένει, ο Ντάνστον έβγαλε την άμυνα της αναμέτρησης, ο οποίος και έκοψε τον Σίνγκλετον, κρατώντας το 71-66. Στην επίθεση, ο Βασίλιε Μίτσιτς έβαλε το καλάθι που ”σφράγισε” τη νίκη, κάνοντας το 74-66 με τη συμπληρωματική βολή, με το τελικό 75-68 να δίνει τη νίκη στην Εφές!

Πού κρίθηκε: Η Μπαρτσελόνα μείωσε στους 5 (71-66), όμως δεν έβαλε το καλάθι που θα μείωνει και άλλο το σκορ. Πρώτα, αστόχησε σε τρίποντο ο Γιάκα Μπλάζιτς και μετά ο Σίνγκλετον κόπηκε στα ίσα από τον Ντάνστον, με τον Μίτσιτς να βάζει το έμμεσο τρίποντο και να κάνει το 74-66, 16” πριν το τέλος!

Παίκτης-κλειδί: ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν φοβερός και με 21 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ήταν ο MVP για τους νικητές! Εξαιρετικός και ο Μπράιαν Ντάνστον με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 40-36, 58-49, 75-68