Μπαρτσελόνα: Του… διπλού το κάγκελο, πήρε το πλεονέκτημα από την Εφές! (vids)

2019-04-19T21:04:53+00:00 2019-04-19T23:02:48+00:00.

19/Apr/19 21:04

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς στη Πόλη, η Μπαρτσελόνα έκανε το break και έχει το πλεονέκτημα στα χέρια της!

Λίγες ώρες μετά το 1-0 της Εφές, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κάνει το πολυπόθητο ”break” με 72-74, με τον Άνταμ Χάνγκα να κάνει φοβερό ματς και να είναι εκείνος που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, με καλάθι στο -28”!

Η σειρά μεταφέρεται στην Ισπανία, με την Μπαρτσελόνα να φιλοξενεί την Εφές στο κομβικό Game 3, την ερχόμενη Τετάρτη (24/4, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και παρά το 7-0 της Εφές, δεν προήθηκε και πήρε κεφάλι με 13-19, με την επιθετική πολυφωνία της να έχει τον πρώτο λόγο. Ο Μπράιαν Ντάνστον μείωσε σε 16-19, σκορ που ”έκλεισε” και το πρώτο δεκάλεπτο.

Ένα γρήγορο 5-0 των φιλοξενούμενων πήγε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (20-28) στο 13′, με τον Άνταμ Χάνγκα να δίνει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Βασίλιε Μίτσιτς και Σέιν Λάρκιν έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης για την Εφές, η οποία όμως δεν μπόρεσε να πλησιάσει κάτω από τους 3 μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (34-38).

Επέστρεψε η Εφές, αλλά το ”καθάρισε” ο Χάνγκα!

Η τρίτη περίοδος ήταν μία άλλη υπόθεση. Η Εφές βγήκε στο παρκέ με το μάτι… γυαλισμένο και με τους Κρούσνονταρ Σιμόν και Σέιν Λάρκιν να κάνουν τρομερό ματς από τη γραμμή του τριπόντου, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 59-54 (έκαναν το 40-45, 49-45), 2′ πριν τη συμπλήρωση των 30′! Ο τελευταίος λόγος όμως άνηκε στους Ισπανούς με τα διαδοχικά καλάθια των Άνταμ Χάνγκα, Ρόλαντς Σμιντ και Πάου Ρίμπας να κάνουν το 59-62, πριν τη τελευταία πράξη!

Το τρίποντο ήταν… όπλο για τη Μπαρτσελόνα και στη τέταρτη περίοδο, με τους Χάνγκα και Πάνγκος να κάνουν το 61-68 στο 34′, με το ματς να μην έχει τον ρυθμό που είδαμε στο τρίτο δεκάλεπτο και την Εφές να μένει στους 3 πόντους, για 5′! Η Εφές σκόραρε μόνο με βολές, η Μπαρτσελόνα μόνο με τρίποντα και έτσι φτάσαμε στο 67-71 του 34′, πριν… αναλάβει ο Βασίλιε Μίτσιτς και γράψει το 72-71 (από το 64-71)!

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μετά από 3:30, με τον Τόμιτς να κάνει το 72-72 με 1/2, ο Λάρκιν αστόχησε σε τρίποντο και με 46” να απομένουν, οι Ισπανοί έκαναν το 72-74 με τον Χάνγκα! H μπάλα πήρε στα χέρια της Εφές, ο Σιμόν έχασε το τρίποντο της νίκης και έτσι η Μπαρτσελόνα κέρδισε, με τους γηπεδούχους να πετούν στα σκουπίδια την τελευταία ευκαιρία στο -1”!

Πού κρίθηκε: Ο Χάνγκα έκανε το 72-74 στο -28”, η Εφές έχασε δύο ευκαιρίες στο τέλος, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει το ”διπλό”!

Παίκτης-κλειδί: Ο Άνταμ Χάνγκα έκανε τα πάντα σε άμυνα και επίθεση, ενώ ήταν εκείνος που έδωσε τη νίκη στο φινάλε! Τελείωσε το ματς με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τους Άντε Τόμιτς και Τόμας Ερτέλ να προσθέτουν 13 και 12 αντίστοιχα!

Εξαιρετικός αλλά ηττημένος ο Σέιν Λάρκιν με 18 πόντους και 2 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 34-38, 59-62, 72-74