Παναθηναϊκός: Το τρομερό στατιστικό στα φινάλε των αγώνων! (photo)

2019-10-17T22:46:37+00:00 2019-10-18T20:15:47+00:00.

17/Oct/19 22:46

calathes_thomas

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την Αρμάνι και μετά από τρία ματς, έχει ένα φοβερό στατιστικό, όσον αφορά τα τελευταία 7 λεπτά! Ποια η… μοιραία σύμπτωση με τη Βιλερμπάν.

Η Αρμάνι Μιλάνο μπόρεσε και έφυγε νικήτρια από το ΟΑΚΑ, κερδίζοντας με 79-78 τον Παναθηναϊκό, σε ένα ματς που κρίθηκε στη τελευταία φάση, όταν και ο Νικ Καλάθης αστόχησε στο σουτ της νίκης.

Μετά από τρία ματς στην Ευρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός πλέον έχει ένα τρομερό στατιστικό, το οποίο αφορά τα τελευταία 7 λεπτά των αγώνων. Σε αυτά τα διαστήματα, οι ”πράσινοι” μετρούν 13 πόντους στο ματς με τον Ερυθρό Αστέρα (εντός), 12 κόντρα στη Βιλερμπάν (εκτός) και 12 με την Αρμάνι (εντός), δηλαδή έχουν σκοράρει 37 πόντους.

Τί γίνεται όμως με την άμυνα; Εκεί, ο Παναθηναϊκός δεν τα πηγαίνει καλά, μιας και δέχεται συνολικά 61 πόντους (22 από Ερυθρό, 21 από Βιλερμπάν και 18 από Αρμάνι). Άρα, βρίσκεται στο -24, κάτι που δείχνει την αδυναμία των παικτών του Αργύρη Πεδουλάκη στα τελευταία λεπτά, με τις δύο οριακές ήττες να το επιβεβαιώνουν και στη πράξη!

Η… διαβολική σύμπτωση με ”Astroballe”

H δεύτερη συνεχόμενη ήττα θα έλεγε κανείς πως είναι πανομοιότυπη με αυτή από τη Βιλερμπάν στη Γαλλία. Και στα δύο αρνητικά αποτελέσματα, το σκορ ήταν ίδιο, δηλαδή 79-78, ενώ και ο τρόπος με τον οποίο φτάσαμε σε αυτό το σκορ, είναι σχεδόν ίδιος!

Στις 10/10, η Βιλερμπάν κατάφερε να περάσει μπροστά, 14” πριν το φινάλε με 1/2 βολές του Τζόρνταν Τέιλορ, με τον Καλάθη να παίρνει τη τελευταία προσπάθεια, όμως να μην καταφέρνει να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Κάτι τέτοιο έγινε και στο ΟΑΚΑ, με την αντίπαλο του ”τριφυλλιού, να παίρνει το προβάδισμα στο -14”, με 2/2 βολές του Ρικάρντο Μορασκίνι. Όπως καταλαβαίνει κανείς, το φινάλε ήταν… copy paste και δυστυχώς κατά της ελληνικής ομάδας.