Μπάγερν: “Βύθισε” τη Ρεάλ και τρίτη νίκη! (vids)

2019-10-30T22:27:39+00:00 2019-10-30T23:07:24+00:00.

30/Oct/19 22:27

Η Μπάγερν ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση, κέρδισε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Μόναχο και έφτασε τις νίκες, την ώρα που οι Ισπανοί έχασαν τρίτο σερί ματς!

Η Μπάγερν ήταν ανώτερη σχεδόν σε όλη την αναμέτρηση και με το τελικό 94-86 κατάφερε να κερδίσει στο Μόναχο τη Ρεάλ Μαδρίτης! Αυτή ήταν η 3η νίκη της σε 5 αγωνιστικές, με την ισπανική ομάδα να μετράει 3 συνεχόμενες ήττες για το δικό της 2-3.

Εξαιρετική η τριάδα Μονρό-Κόπονεν-Μπαρτέλ για τους νικητές, προσπάθησαν οι Ράντολφ-Καμπάτσο για τους ηττημένους, ”αποκάλυψη” ο Γκαρούμπα!

Στη συνέχεια της ”διπλής” εβδομάδας, η Μπάγερν φιλοξενείται από τη Μπασκόνια (1/11, 22:00), ενώ η Ρεάλ υποδέχεται την Άλμπα Βερολίνου (1/10, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Στη πάντα ”καυτή” ατμόσφαιρα του ”Audi Dome”, η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, με τον Άντονι Ράντολφ να δίνει ρυθμό και τους Σέρχιο Γιουλ-Τζόρνταν Μίκι να ακολουθούν. Η Μπάγερν αφυπνίστηκε πριν το τέλος του δεκαλέπτου και πέρασε μπροστά με 22-20.

Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι και στη δεύτερη περίοδο, με τον Γκρεγκ Μονρό να αποτελεί τον σημείο αναφοράς τους στην επίθεση, το ημίχρονο έκλεισε το +3 (41-38), δείχνοντας πως το δεύτερο μέρος θα είναι ενδιαφέρον.

Δεν ”λύγισε” και νίκησε!

Με τον Φακούντο Καμπάτσο να είναι εκτός κλίματος, οι Γερμανοί μπόρεσαν και έμειναν σταθερά μπροστά, με τη διαφορά να πιάνει ”διψήφια” επίπεδα. Αυτό οφείλεται στη ”μοναξιά” του Ράντολφ και την… ενεργοποίηση των Πέτερι Κόπονεν και Λίον Ραντόσεβιτς. Το 67-57 έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στους γηπεδούχους, όλα όμως κρίθηκαν στη τελευταία περίοδο.

Με το ξεκίνημα, η Μπάγερν δέχθηκε 3 πόντους, έβαλε 5 και πήγε τη μέγιστη διαφορά στους 12 (72-60), με τον Ντανίλο Μπαρτέλ να κάνει ζημιά στην άμυνα της Ρεάλ. Ο Φαμπιάν Κοζέρ σκόραρε 7 πόντους, όταν οι Μαδριλένοι χρειάζονταν άμεσα μείωση του σκορ (77-72 στο 35′). Η πίεση των φιλοξενούμενων, κυρίως με το παιδί-θαύμα Ουσμάν Γκαρούμπα, απέδωσε, με το 81-78 στο 37′ να μιλάει από μόνο του. Ο Κόπονεν όμως με δικό του καλάθι και κλέψιμο στην επόμενη φάση επανέφερε τη τάξη (85-78 στο 38′), o Μονρό έκανε το 87-80, με το 91-81 στο -48” να δίνει τέλος την αναμέτρηση, με το 94-86 να είναι το τελικό σκορ.

Πού κρίθηκε: Το 81-78 έγινε 91-81, με τη Ρεάλ να σκοράρει 3 πόντους και να δέχεται 10. Εκείνο το σημείο ήταν και το κομβικότερο του ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκρεγκ Μονρό ήταν όλα τα λεφτά με 18 πόντους (9/13 δίποντα), 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ και ο Πέτερι Κόπονεν ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους και 4 ασίστ, στους 17 πόντους-5 ριμπάουντ ο Ντανίλο Μπαρτέλ.

Προσπάθησε, αλλά δεν πανηγύρισε ο Άντονι Ράντολφ (17 πόντοι-10 ριμπάουντ), με τον Φακούντο Καμπάτσο να έχει 16 πόντους με 6 ασίστ. Φοβερός και ο πιτσιρικάς Ουσμάν Γκαρούμπα με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 41-38, 67-57, 94-86