Είναι ΤΡΕΛΟΣ αυτός ο Ολυμπιακός: Του ύψους στις νίκες, του βάθους στις ήττες

2019-11-22T17:15:27+00:00 2019-11-22T17:24:21+00:00.

John Rammas

22/Nov/19 17:15

Το Eurohoops παρουσιάζει την ΤΡΕΛΗ αντίθεση σε επίθεση κι άμυνα του Ολυμπιακού ανά νίκες κι ήττες στην Ευρωλίγκα.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Ήταν 2016, όταν η Ευρωλίγκα πήρε το ρίσκο να αλλάξει ξανά το σύστημα διεξαγωγής και να συστήσει στις ομάδες μία κανονική περίοδο με όλες, 16 μέχρι πρότινος και 18 πια, να παίζουν μέσα-έξω με όλες, πριν ακολουθήσει, όχι το Top 16, η προημιτελική φάση κι εν συνεχεία το Final Four. Έκτοτε απαγορεύονται οι προβλέψεις, αφού, όπως έχει αποδεχθεί πολλάκις, καθεμία μπορεί να κερδίσει οποιαδήποτε ανεξαρτήτως θέσης στην κατάταξη.

• Εμφατική νίκη επί της Άλμπα Βερολίνου (80-99) στη Mercedes-Benz Arena και παραλίγο πρώτη 100άρα μετά από τις 5/12/13

Πλέον δεν πρόκειται καν για ομάδα του ύψους ή του βάθους, αλλά για του ύψους στις νίκες και του βάθους στις ήττες.

Η αντίθεση στην επίθεση και στην άμυνα αναλόγως του αποτελέσματος είναι χαρακτηριστική της περίπτωσής του.

ΝΙΚΕΣ (4): 88,8-74
ΗΤΤΕΣ (6): 68,5-83,7

ΣΥΝΟΛΟ (4-6): 76,6-79,8

Με λίγα λόγια, (ανα)ζητείται διάρκεια και συνέπεια…