Μπαρτσελόνα: Υπερηχητικός Μίροτιτς στη Ρωσία, πρώτη εντός έδρας ήττα η Χίμκι!

2019-12-06T20:00:47+00:00 2019-12-06T20:20:05+00:00.

06/Dec/19 20:00

Η πρώτη εντός έδρας ήττα για τη Χίμκι είναι γεγονός, με τη Μπαρτσελόνα του σεληνιασμένου Νίκολα Μίροτιτς να είναι η… υπεύθυνη!

Η Μπαρτσελόνα συνήλθε από τη ”βαριά” εντός έδρας ήττα δια χειρός ΤΣΣΚΑ, με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο. Οι Ισπανοί ισοπέδωσαν στο μεγαλύτερο μέρος του ματς τη Χίμκι στη Ρωσία και με σκορ 94-102, έστειλαν μήνυμα προς όλους, όπως και ο ”καυτός” για μία ακόμα φορά Νίκολα Μίροτιτς.

Το ματς ήταν τρομερό από άποψη θεάματος, με 11 συνολικά παίκτες να είναι ”διψήφιοι”, την ώρα που οι νικητές σούταραν με 54,5% από το τρίποντο (12/22)!

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Μπαρτσελόνα των 11 ”δ ανέβηκε στο 9-3 και πέτυχε τη πέμπτη εκτός έδρας νίκη της σε επτά αναμετρήσεις, ενώ η Χίμκι των 6 νικών και 6 ηττών, έχασε για πρώτη φορά στη Μόσχα.

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Για την 13η αγωνιστική, η Χίμκι υποδέχεται την Άλμπα Βερολίνου (12/12, 19:00), ενώ η Μπαρτσελόνα φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό (13/12, 22:00).

Η εξέλιξη: Η Μπαρτσελόνα έδειξε τις διαθέσεις της από την αρχή με 0-10 σερί στο 4′, πριν αντιδράσει η Χίμκι για το 20-26, με μπροστάρη τον Αλεξέι Σβεντ και απόντος του τραυματία Γιάνις Τίμα. Οι Ισπανοί ήταν σχεδόν… τρομακτικοί, κάτι που επιβεβαίωσαν με το καλύτερο τρόπο στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετά το 22-31.

Τί και αν μείωσαν οι γηπεδούχοι σε 30-35; Με τους Νίκολα Μίροτιτς και Καίλ Κούριτς να είναι ”καυτοί” και το τρίποντο να είναι οδηγός, η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι και με επιμέρους 7-19 στο 17′, έκανε το ματς δικής της υπόθεση στο πρώτο μέρος!

Κυρίαρχη μέχρι τέλους

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία επανάληψη του δεύτερου δεκαλέπτου. Η Χίμκι είχε σε κέφια τον Σβεντ, αλλά και τους Τζέρεμι Έβανς-Ντέβιν Μπούκερ και μπόρεσε να φτάσει μέχρι το -10 (65-75), οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς όμως δεν δεν πτοήθηκαν και με τον Μίροτιτς να έχει στήριγμα αρκετούς συμπαίκτες του, έκλεισαν τη τρίτη περίοδο στο +14 (70-84).

Όλα τελείωσαν στο 37′, όταν η Χίμκι έκανε την ύστατη προσπάθεια, μείωσε σε 84-94, οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν όρεξη για αστεία, με τον Μάλκολμ Ντιλέινι να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση των Ισπανών. Οι Ρώσοι δεν είπαν τη τελευταία του κουβέντα και έβαλαν φωτιά στο ματς στο 39′, όταν και έφτασαν στο -3 (94-97). Μίροτιτς με δίποντο και Ντιλέινι με τρίποντο και βολή στο -8” σφράγισαν τη νίκη για τη ”Μπάρτσα” με σκορ

Πού κρίθηκε: Η δεύτερη περίοδο ήταν κομβική για τη Μπαρτσελόνα, μιας και σε εκείνο το διάστημα πήρε μία τεράστια διαφορά, που με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, μπόρεσε να διατηρήσει μέχρι το 39′, όταν και η Χίμκι μείωσε σε 94-97, ο Μίροτιτς και αργότερα ο Ντιλέινι έβαλαν τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν απίστευτος με 28 πόντους και 9 ριμπάουντ, αποδεικνύοντας πως ήρθε στην Ευρώπη για να κυριαρχήσει. Από κοντά και ο Μάλκολμ Ντιλέινι με 17 πόντους και 9 ασίστ. 15 πόντους με 6 ριμπάουντ είχε ο Άντε Τόμιτς.

Στους 23 πόντους και τις 5 ασίστ έφτασε ο Αλεξέι Σβεντ, ενώ 16 μέτρησε ο Τζέρεμι Έβανς.

Τα δεκάλεπτα: 22-31, 48-61, 70-84, 94-102