Παπαπέτρου: Ρεκόρ στις συνεχόμενες “διψήφιες” ευρωπαϊκές βραδιές σκοραρίσματος (πίνακες)

2019-12-07T18:41:03+00:00 2019-12-07T18:56:56+00:00.

Stelios Toromanidis

07/Dec/19 18:41

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου διανύει την κορυφαία “εκτελεστικά” περίοδο της επταετούς καριέρας του μέχρι στιγμής στην Ευρωλίγκα διατηρώντας τις τελευταίες αγωνιστικές ένα “διψήφιο” σερί σε πόντους.

Tου Στέλιου Τορομανίδη/ info@eurohoops.net

Πιο συγκεκριμένα, ο Έλληνας σμολ φόργουορντ του Παναθηναϊκού πέτυχε 11 πόντους στην εντός έδρας νίκη της ομάδας του απέναντι στον Ολυμπιακό για την 12η αγωνιστική της διοργάνωσης και διεύρυνε σε πέντε τα συνεχόμενα ματς που σκοράρει 10 ή και περισσότερους πόντους.

Την ίδια στιγμή “έσπασε” και το προηγούμενο καλύτερο σερί του στον θεσμό, το οποίο ήταν τα τέσσερα παιχνίδια στην σειρά που είχε την περυσινή σεζόν.

Όλα ξεκίνησαν από την 8η αγωνιστική και το ματς του ΟΑΚΑ με αντίπαλο την Άλμπα Βερολίνου. Ο “Πάπι” ήταν εκπληκτικός και πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 39 πόντους έχοντας 3/9 δίποντα και 6/12 τρίποντα παρότι οι “πράσινοι” ηττήθηκαν με 106-105 έπειτα από δυο παρατάσεις. Ακολούθησαν οι εκτός έδρας επικρατήσεις επί Ζαλγκίρις Κάουνας (86-85) και Μπάγερν Μονάχου (87-75) όπου ο Παπαπέτρου έβαλε 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ στο ματς του ΟΑΚΑ που προηγήθηκε αυτού με τους “ερυθρόλευκους”, ο Ιωάννης Παπαπέτρου σκόραρε 11 πόντους στο άνετο ροζ φύλλο αγώνα με 100-68 του “τριφυλλιού” επί της Μπασκόνια.

Αναλυτικά τα δυο κορυφαία “διψήφια” σερί του Ιωάννη Παπαπέτρου σε πόντους μέχρι τώρα στην Ευρωλίγκα:

Θέση Σεζόν Συνεχόμενοι “διψήφιοι” αγώνες σε πόντους Αγωνιστικές Συγκομιδή πόντων
1 2019-2020 5 8η-12η 39, 12, 11, 11, 11
2 2018-2019 4 23η-26η 12, 10, 18, 10

Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι ο Έλληνας σμολ φόργουορντ να διανύει την κορυφαία αγωνιστική περίοδο του στο σκοράρισμα με 11,2 πόντους μέσο όρο ανά ματς έχοντας 66,1% ευστοχία στα σουτ δυο πόντων και 45% στα τρίποντα.

Μπορεί να ξεκίνησε την σεζόν 2013-2014 ο “Πάπι” την καριέρα του στην Ευρωλίγκα, όμως μετά από δυο χρόνια ουσιαστικά καθιερώθηκε και παρέμενε στο παρκέ περισσότερο από 15′ ανά ματς, με αποκορύφωμα την φετινή αγωνιστική περίοδο που μετρά 27’20” κατά μέσο όρο.

Αναλυτικά οι εκτελεστικές επιδόσεις του Ιωάννη Παπαπέτρου στην Ευρωλίγκα (2015-2016 έως σήμερα):