Άλμπα – Μπασκόνια 81-57: Γερμανικό… πάρτι απέναντι στους Βάσκους (videos)

2019-12-26T21:46:07+00:00 2019-12-26T23:20:34+00:00.

26/Dec/19 21:46

Η Άλμπα έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην Μπασκόνια και πήρε πολύ άνετα τη νίκη με 81-57 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το παιχνίδι της Άλμπα με την Μπασκόνια, καθώς οι Βερολινέζοι ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης και πήραν μια πολύ εύκολο, όπως εξελίχθηκε, νίκη με 81-57. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Γερμανοί ανέβηκαν στο 5-11, ενώ οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 6-10.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Από την αρχή ο έλεγχος στην Άλμπα

Ο Σενγκέλια ήταν κακός στο ξεκίνημα και η Άλμπα το εκμεταλλεύτηκε, παίρνοντας το προβάδισμα. Οι Γερμανοί συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και έκλεισαν τελικά το δεκάλεπτο στο 23-15.

Η διαφορά ανέβηκε άμεσα πάνω από τους 10 (30-18, 14’), με την Άλμπα να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Η Μπασκόνια δεν είχε λύσεις στην επίθεση και δεν μπορούσε να πλησιάσει σε καμία περίπτωση, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 41-26.

Ξέφυγε στο +20 και πήρε άνετα τη νίκη…

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Άλμπα παρέμεινε άνετα σε ρόλο οδηγού, την ώρα που η Μπασκόνια, έχοντας ουσιαστικά εκτός τον Τόκο Σενγκέλια, δεν μπορούσε να κάνει το κάτι παραπάνω. Η ψαλίδα άνοιξε στους 20, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 57-37.

Η τέταρτη περίοδος αποτελούσε μια τυπική διαδικασία, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί από νωρίς. Κάπως έτσι το τέλος του αγώνα ήρθε και βρήκε την Άλμπα νικήτρια με το επιβλητικό 81-57.

Παίκτης κλειδί: Ο Ρόκας Γκιεντράιτις ήταν σε τρομερή ημέρα, έχοντας 17 πόντους με 3 τρίποντα και 5 ριμπάουντ. Από την άλλη ο Σιλντς είχε 11 πόντους.

Πού κρίθηκε: Η Άλμπα είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια, αναγκάζοντας την Μπασκόνια σε 19(!) λάθη, ενώ αξίζει να σημειωθεί η πολύ καλή δουλειά που έγινε πάνω στον Σενγκέλια, με τον σταρ των Βάσκων να μένει στον 1 πόντο.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-26, 57-37, 81-57.