Ζαλγκίρις: Τεράστια ανατροπή κόντρα στη Μακάμπι με ΚΑΥΤΟ Λεκαβίτσιους! (videos)

2020-01-02T21:10:09+00:00 2020-01-02T23:38:04+00:00.

02/Jan/20 21:10

Μετά από ένα φοβερό στο δεύτερο ημίχρονο ματς στο Κάουνας, η Ζαλγκίρις κέρδισε τη Μακάμπι από το -15, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον Λούκας Λεκαβίτσιους!

Τεράστια ανατροπή, τεράστια νίκη για τη Ζαλγκίρις! Η ομάδα του Κάουνας φιλοξένησε τη Μακάμπι, είδε να χάνει με 29-44 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, όμως με τον Λούκας Λεκαβίτσιους να κάνει τα πάντα, πήρε τη δε΄τυερη διαδοχική της νίκη με σκορ 73-68!

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές ανέβηκαν στο 5-12, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να μένει στο 11-6. Για την 18η αγωνιστική, η Ζαλγκίρις ταξιδεύει στη Μαδρίτη για το ματς με τη Ρεάλ (9/1, 22:00), ενώ η Μακάμπι στο Βερολίνο για να αντιμετωπίσει την Άλμπα (9/1, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Με τους Ουίλμπεκιν-Χάντερ εκτός, η Μακάμπι παρατάχθηκε και πάλι με 10 παίκτες (εκτός οι Κάσπι, ΝτιΜπαρτολομέο, Ουόλτερς, Μπλακ) και τους ”νέους” Τζάκσον-Ρέινολντς και ξεκίνησε καλύτερα, έχοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ και λύσεις από τα 6,75μ. Μαρτίνας Γκέμπεν και Αρτούρας Μιλάκνις ήταν οι μπροστάρηδες της Ζαλγκίρις και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε 17-21 στο 10′.

Η συνέχεια είχε… πράσινο χρώμα, με τη Ζαλγκίρις να εκμεταλλεύεται τους 2 πόντους της Μακάμπι σε 5:43′, αλλά και την αστοχία της από το τρίποντο και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 13′ με 25-23 με επιμέρους 12-2! Οι γηπεδούχοι δεν σκόραραν για πάνω από 6′ με τον Ζακ ΛεΝτέι να μετράει 0/5 σουτ, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 25-34, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να κάνει από μακριά τη ζημιά (25-34 στο 17′) για το 29-34 του ημιχρόνου.

”Τρελό” ματς και… Ζαλγκίρις!

elijah-bryant-maccabi

Η Μακάμπι βγήκε… αγριεμένη στο δεύτερο μέρος και με 10-0 σερί έκανε το 29-44, με τον Τζέικ Κόεν να εξελίσσεται σε άξιο συμπαραστάτη του Ντόρσεϊ. Η αντίδραση της Ζαλγκίρις δεν άργησε, με το 42-53 του 27′ να γίνεται 53-53 στο 30′, με τον Λούκας Λεκαβίτσιους να είναι ο ”παράγοντας χ” της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Το ματς ήταν ιδιαίτερο, με τα σερί να έχουν τον πρώτο λόγο. Έτσι και στη τέταρτη περίοδο, η Ζαλγκίρις ξεκίνησε με 8-0 για το 61-53 στο 33′, με τη Μακάμπι να μειώνει σε 67-65 στο 37′, με την αποβολή του Ντόρσεϊ (5 φάουλ) να στοιχίζει επιθετικά, καθώς οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 3 πόντους στα τελευταία 3′! Ο ”΄Λέκα” με 2/2 βολές στο -40” έκανε το 70-65, ο Κούινσι Έισι αστόχησε σε τρίποντο και το ματς έλαβε τέλος με σκορ 73-68.

Πού κρίθηκε: Η Ζαλγκίρις άντεξε στον ρυθμό της Μακάμπι, δεν τα παράτησε και με μπροστάρη τον Λούκας Λεκαβίτσιους επέστρεψε από το 29-44, με τον ίδιο να βάζει τις κρίσιμες βολές για το 70-65 το -40”!

Παίκτης-κλειδί: Ο Λούκας Λεκαβίτσιους ήταν όλα τα λεφτά με 23 πόντους (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/5 βολές), ενώ πολλές βοήθειες έδωσαν και οι Ζακ ΛεΝτέι (1/9 δίποντα, 8/8 βολές), Αρτούρας Μιλάκνις και Εντγκάρας Ουλάνοβας με 10. 7 πόντους (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές μέτρησε ο Κέι Σι Ρίβερς.

Στους 20 έφτασε ο Τζέικ Κόεν (7 ριμπάουντ) και τους 18 ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-34, 53-53, 73-68