Μπασκόνια – Μπαρτσελόνα 76-74: Με Σενγκέλια “κάρφωσε” τους Καταλανούς!

2020-01-02T22:57:38+00:00 2020-01-02T23:40:49+00:00.

02/Jan/20 22:57

Η τρομερή Μπασκόνια τερμάτισε το αρνητικό της σερί και το αντίστοιχο θετικό της Μπαρτσελόνα (76-74) με τον Σενγκέλια να καρφώνει για το νικητήριο καλάθι!

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς πανηγύρισε για πρώτη φορά μετά την επιστροφή του στον πάγκο της Μπασκόνια, με τους Βάσκους να βάζουν τέλος στο αρνητικό σερί τριών ηττών που είχαν (7-10, ενώ αντίστοιχα η Μπάρτσα είδε να λαμβάνει τέλος το σερί πέντε νικών (13-4)!

Οι γηπεδούχοι με μια τρομερή εμφάνιση παρά τις απουσίες, έφτασαν να προηγηθούν και με 21 πόντους, οι Καταλανοί επέστρεψαν και είχαν στο τέλος την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αλλά ο Οριόλα αστόχησε, με το κάρφωμα που έκανε ο Σενγκέλια στο… πρόσωπο του Μίροτιτς να δίνει εν τέλει τη νίκη στην Μπασκόνια!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Μπασκόνια φρόντισε από την αρχή να δείξει στην Μπαρτσελόνα πως δε θα ήταν εύκολο το βράδυ στη Βιτόρια, παίρνοντας από το… τζάμπολ το προβάδισμα (21-15, 10’).

Η δεύτερη περίοδος ήταν ακόμα καλύτερη για την ομάδα του Ιβάνοβιτς, που κυριάρχησε, σταματώντας τον Μίροτιτς (30-15, 12:30’’), με Σιλντς και Χένρι να σκοράρουν συνεχώς για το 47-31 της ανάπαυλας!

Η Μπάρτσα όντας με την πλάτη στον τοίχο μετά το +21 της Μπασκόνια (54-33, 22:30’’) προσπάθησε να αντεπιτεθεί στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μίροτιτς να ανεβάζει στροφές και το Ντέιβις, ώστε να κόψει την απόσταση στο μισό (65-54, 30’).

Η ομάδα του Πέσιτς ανεβάζοντας την πίεσή της σε όλο το γήπεδο βρήκε τρόπο να ροκανίσει τη διαφορά, φτάνοντας από το -14 (68-54) με σερί 11-0 στο -3 (68-65, 36’)!

Πλέον όλα μετρούσαν, με τον Κούριτς να απαντά στον Σιλντς (74-72, 38:30’’), ενώ ο Οριόλα με εύστοχο ζευγάρι βολών έφερε τα πάντα στα ίσια (74-74, -56,5’’) με τον Σενγκέλια να καρφώνει μπροστά στον Μίροτιτς για το νέο προβάδισμα των Βάσκων (76-74)!

Ο Μίροτιτς απέτυχε να σκοράρει, αλλά η Μπασκόνια πέταξε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς, αφού ο Σενγκέλια έκανε λάθος επαναφορά! Παρ’ όλα αυτά, η Μπάρτσα πέταξε τη δική της ευκαιρία, με το τρίποντο του Οριόλα στο τέλος να βρίσκει σίδερο και να δίνει έναυσμα για πανηγυρισμούς στην “Φερνάντο Μπουέσα Αρένα”.

Ο Πιέρια Χένρι (20π.) ήταν ο πλέον σταθερός επιθετικά για την Μπασκόνια, που είχαν με 14 τον Σιλντς, αλλά στο τέλος μέτρησε η κλάση και η… καρδιά του Σενγκέλια (13π.) που είχε και το κάρφωμα που έκρινε τα πάντα στη Βιτόρια. Ο Μίροτιτς (17π.) υστέρησε στο μεγαλύτερο διάστημα, όπως και οι Ντιλέινι (13π) και Κούριτς (13π.) που ξύπνησαν στο τέλος, χωρίς να φτάνουν.

Που κρίθηκε

Η κυριαρχία της Μπασκόνια ήταν καθολική για 25 λεπτά, έχοντας χτίσει και διαφορά 21 πόντων (54-33) με άξονα το περιφερειακό σουτ (16/33 τρίποντα). Η Μπαρτσελόνα έκανε μεγάλη αντεπίθεση από το τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας σε απόσταση βολής, ενώ ισοφάρισε με 56,5’’ να απομένουν (74-74). Εκεί όμως μίλησε ο Σενγκέλια που κάρφωσε εντυπωσιακά και παρά το λάθος του στη συνέχεια, ο Οριόλα αστόχησε στο τρίποντο που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στους Καταλανούς στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 21-15, 47-31, 65-54, 76-74.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Ντιφάλα, Σίλβα