Ο Μπόγρης “κατάπιε” τον Μπουρούση

2015-12-13T16:15:10+00:00 2015-12-13T16:45:09+00:00.

13/Dec/15 16:15

Ο Γιώργος Μπόγρης είχε καθοριστική συμβολή στη νίκη (89-83) της Μπιλμπάο επί της Λαμποράλ του Γιάννη Μπουρούση, στην παράταση, στο ντέρμπι των Βάσκων.

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Ο 26άχρονος σέντερ πραγματοποίησε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση έχοντας καθοριστική συμβολή τόσο στα τελευταία λεπτά της κανονικής περιόδου, όσο και στην παράταση. Συγκεκριμένα, άγγιξε το νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 29 λεπτά.

Συγκεκριμένα, με 4 αναπάντητους πόντους του, η Μπιλμπάο ξέφυγε με 83-78 στα 58΄΄ για το τέλος κι έδωσε την… ώθηση για την τελική επικράτηση. Το παιχνίδι οδήγησε στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κλέβιν Χάνα με μια βολή στα 5.5΄΄ για το τέλος, έπειτα από φάουλ του Γιάννη Μπουρούσης. Ο διεθνής σέντερ είχε 7 πόντους και 8 ριμπάουντ σε περίπου 28 λεπτά.

Ήττα με ρεκόρ η Μπανταλόνα

Στην παράταση νίκησε κι η Σεβίλλη, η οποία επικράτησε 106-101 (92-92 κ.α.) της Μπανταλόνα, έχοντας κορυφαίους τους Οριόλα (23π.) και Χέντον (22π.). Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 20/49 τρίποντα, γράφοντας ιστορία. Με τα 20 εύστοχα ισοφάρισε την καλύτερη επίδοση στη Liga Endesa, που ανήκε στην Μπαρτσελόνα από τη σεζόν 2014-15, στον αγώνα με τη Μάλαγα (20/36), ενώ τα 49 είναι τα περισσότερα που έχει επιχειρήσει ομάδα της ACB σε έναν αγώνα. Η προηγούμενη καλύτερη επίδοση ήταν τα 46 της Μπαρτσελόνα στο ματς με την Μανρέσα στον Μάρτιο του 2009.

Την τέταρτη νίκη της στα πέντε τελευταία ματς πανηγύρισε η Τενερίφη, η οποία λύγισε 82-79 τη Σαραγόσα, με τον Νίκο Ρικότι να πετυχαίνει 8/11 τρίποντα. Είναι τα περισσότερα που σημειώνει παίκτης των νησιωτών σε έναν αγώνα. Η Ανδόρα είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και νίκησε στη Μαδρίτη την Εστουντιάντες με 82-75.