2016-03-05T14:50:10+00:00 2016-03-05T15:01:50+00:00.

05/Mar/16 14:50

Ο μεγεθυντικός Φακός εστιάζει το βλέμμα του σε όλα τα γήπεδα της Ευρώπης και κάθε εβδομάδα θα επιλέγει να αναλύει με το μπασκετικό του μάτι κάποιες από τις αναμετρήσεις που έκλεψαν την παράσταση στη κορυφαία διοργάνωση!

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Επιβίωσε στο πρώτο από τα do or die παιχνίδια

Μετά από πολλά χρόνια ο Ολυμπιακός βρισκόταν τόσο νωρίς με την πλάτη στο τοίχο στο Top 16. Ο αγώνας με τη Λαμποράλ Κούτσα Μπασκόνια ήταν “τελικός” και αυτό είχε θετική επίδραση στους παίκτες των γηπεδούχων που μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα στο παιχνίδι, επέβαλλαν το νόμο τους, με την άμυνα για μια ακόμα φορά να είναι η σπίθα που ξεκίνησε την αντεπίθεση.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς αντιμετώπισαν με καλές τοποθετήσεις την πίεση της άμυνας του Ολυμπιακού. Τοποθετούσαν παίκτες κοντά στην μπάλα για να υπάρχουν εύκολες πάσες και με αυτό τον τρόπο είχαν λειτουργική κυκλοφορία και έβγαλαν αρκετά ελεύθερα σουτ. Το ότι δεν ήταν εύστοχα ήταν ένας από τους δύο λόγους που κράτησαν τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ. Ο άλλος ήταν οι εξαιρετικές συνεργασίες του Βασίλη Σπανούλη με τον Γιώργο Πρίντεζη. Ο φόργουορντ των γηπεδούχων έχοντας να αντιμετωπίσει τον Ντέιβις Μπέρτανς, είχε πλεονέκτημα στο ποστ και το εκμεταλλεύτηκε. Πήρε κάποιες πάσες σε στατική επίθεση για να πάει στο ένας εναντίον ενός καταφέρνοντας να σκοράρει, αλλά είχε και πολύ έξυπνες κινήσεις χωρίς μπάλα δεχόμενος πάσες μισό καλάθι από τον Σπανούλη που τρυπούσε την άμυνα της Λαμποράλ Κούτσα. Σκόραρε 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα.

spanoulis laboral

Σε όλο το παιχνίδι οι Βάσκοι είχαν σημαντικό πρόβλημα στην αμυντική αντιμετώπιση του πικ εν ρολ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε το απόλυτο ξέσπασμα. Με το σκορ στο 25-25, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εντυπωσιακό τρίλεπτο (με σερί 16-0) που έπνιξε τους αντιπάλους του, και έδειξε στο έπακρο τι μπορεί να πάρει αυτή η ομάδα αν η άμυνα της λειτουργήσει καλά. Τα κατάφερε πιέζοντας απίστευτα στη μπάλα, ανεβάζοντας την άμυνα του και κάνοντας παγίδες στους παίκτες που είχαν την μπάλα. Η Λαμποράλ Κούτσα έκανε 6 λάθη σε 3 λεπτά, επιχείρησε 2 μόλις άστοχα σουτ και δέχτηκε 10 από τους 16 πόντους στο τρανζίσιον. Από εκεί και πέρα η μισή δουλειά είχε γίνει και οι γηπεδούχοι έπρεπε απλά να συντηρήσουν τη διαφορά. Συνολικά ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας, ο Βασίλης Σπανούλης πάσαρε εκπληκτικά στα πικ εν ρολ και σε κάθε φάση η μπάλα γυρνούσε μέχρι να βρεθεί η καλύτερη επιλογή.

Για πρώτη φορά στη φετινή διοργάνωση ο Ολυμπιακός σούταρε σχεδόν τέσσερις φορές περισσότερα δίποντα από τρίποντα, όταν μέχρι τώρα η αναλογία ήταν λιγότερο από 2 προς 1 (δίποντα-τρίποντα). Αυτό δείχνει ότι σε κάθε ευκαιρία οι παίκτες του Ολυμπιακού τρυπούσαν την άμυνα της Λαμποράλ και είχαν σπουδαίες επιθετικές επιλογές. Στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του να βρίσκεται στο -20 (61-41), ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς δοκίμασε σχήμα με τους Ντάριους Άνταμς και Μαικ Τζέημς ταυτόχρονα στο παρκέ. Οι δυο τους τρύπησαν τα επιθετικά hedge out της άμυνας του Ολυμπιακού, και με καλές split out πάσες δημιούργησαν ελεύθερα σουτ.

Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι εκπληκτικός με 8/8 δίποντα και η διαφορά έπεσε ακόμα στους 8 πόντους. Με το καμπανάκι του κινδύνου να χτυπάει για τους γηπεδούχους, ουσιαστικά λειτούργησε ξανά το αισθητήριο της άμυνας, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους σε βιαστικές επιλογές. Στο μισό της επίθεσης κυκλοφόρησαν με υπομονή την μπάλα απέναντι στα zone press και στις ζώνες της Λαμποράλ, ψάχνοντας τα μις ματς και σκόραραν μέσα από τη ρακέτα με τους ψηλούς να τελειώνουν υποδειγματικά τις καλές δημιουργίες των συμπαικτών τους, εξασφαλίζοντας την πολυπόθητη νίκη για την ομάδα τους.

Νίκη πρωτιάς για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Σε ένα πολύ σπουδαίο παιχνίδι στο Barclaycard Center της Μαδρίτης, Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ έδωσαν μια πολύ σπουδαία μάχη, με τους φιλοξενούμενους να εμφανίζονται καλύτεροι και δίκαια να κατακτούν μια νίκη που τους δίνει βάσιμες ελπίδες για τη κατάκτηση της πρωτιάς στον όμιλο. Παρότι το παιχνίδι είχε υψηλό σκορ, μπορούμε να πούμε ότι ο βασικός λόγος της επικράτησης της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη ήταν η καλή έως εξαιρετική άμυνα της ρωσικής ομάδας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Αυτό έχει απόλυτη βάση αν αναλογιστούμε ότι η Ρεάλ έφτασε το παιχνίδι κοντά στις 85 κατοχές.

Η άμυνα της ΤΣΣΚΑ ήταν εξαιρετική στις δυο πρώτες περιόδους, με εξαίρεση το ξεκίνημα του αγώνα. Εκεί οι γηπεδούχοι με άξονα τον Γκουστάβο Αγιόν και το πικ εν ρολ έβαζαν με ευκολία την μπάλα στο ζωγραφιστό σκοράροντας με συχνότητα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Μεξικάνος σέντερ σκόραρε 6 γρήγορους πόντους, ανανέωσε δύο επιθέσεις και είχε σύνολο 7 σουτ στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Αυτή η εικόνα άλλαξε με την είσοδο του Κάιλ Χάινς στο παρκέ και το χαμήλωμα του σχήματος, με τον Βίκτορ Χριάπα να παίζει στη θέση 4. Με αυτό το σχήμα η άμυνα της ΤΣΣΚΑ έγινε πιο γρήγορη, ανταποκρίθηκε στις αλλαγές όποτε χρειάστηκε, είχε γρήγορες καλύψεις στα dives των αντίπαλων ψηλών στην ρακέτα και ανάγκασε τους παίκτες της Ρεάλ σε πολλά σουτ από μακρινή απόσταση σαν ύστατη λύση, στο τέλος του χρόνου επίθεσης.

hines cska

Στο τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν ίδιο αριθμό σε προσπάθειες 2 και 3 πόντων, με τελικό απολογισμό μόλις 4/18 τρίποντα, με τα περισσότερα να είναι σουτ ανάγκης. Σημαντική ήταν η βοήθεια του Χάινς και στην επίθεση. Με τα εξαιρετικά του σκριν στα φτερά και τα ταχύτατα κοψίματα του στη ρακέτα προλάβαινε τις περιστροφές της άμυνας της Ρεάλ, που ήταν αρκετά αργές και σκόραρε 10 γρήγορους πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο εξασφαλίζοντας μια μικρή αλλά σημαντική διαφορά για την ομάδα του. Σε κάθε ευκαιρία ο Αμερικάνος φόργουορντ- σέντερ σκόραρε και σε τρανζίσιον επιθέσεις όποτε υπήρχε η δυνατότητα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η επικράτηση των φιλοξενούμενων ήταν καθολική μετά το αρχικό ξέσπασμα της Ρεάλ. Όσο η ομάδα του Πάμπλο Λάσο περνούσε με καλές προϋποθέσεις την μπάλα στο ζωγραφιστό, έπαιρνε αρκετούς πόντους και έβρισκε επιθετικό ρυθμό. Από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και μετά η ΤΣΣΚΑ έπαιξε εκπληκτικά στην επίθεση και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι με το πολύπλευρο ταλέντο που έχει σε αυτό το κομμάτι. Φοβερή κυκλοφορία μπάλας, πολύ καλή κίνηση χωρίς αυτήν, εκμετάλλευση των αμυντικών κενών, δυναμικά σκριν και εξαιρετικό passing game μέχρι να βρεθεί η καλύτερη επιλογή.

Σκόραραν 54 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (τους 32 στη τέταρτη περίοδο) με 50% στα τρίποντα την ώρα που η Ρεάλ πήγαινε σε αρκετά τραβηγμένες επιλογές, με πολλά σουτ από την περιφέρεια, με χαμηλά ποσοστά. Συνολικά στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ότι είναι η ομάδα με το καλύτερο πλάνο, το πιο σκεπτόμενο μπάσκετ και τις καλύτερες επιλογές και στις 2 πλευρές του παρκέ. Οκτώ παίκτες της ΤΣΣΚΑ σκόραραν περισσότερους από 7 πόντους, γεγονός που δείχνει το πόσο ιδανικά και σε βάθος εκμεταλλεύτηκε ο Δημήτρης Ιτούδης τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του ρόστερ του.

Εύκολα η Χίμκι, αγνώριστη η Μπαρτσελόνα

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον όπως αυτό της Χίμκι απέναντι στην Μπαρτσελόνα οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν αγνώριστοι μετά την πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον Ολυμπιακό. Ηταν μαλθακοί στη ρακέτα, αργοί στην επίθεση, με πολλά λάθη και γενικότερα άνευροι και χωρίς ρυθμό σχεδόν σε όλο το παιχνίδι. Οι άξονες κυριαρχίας της Χίμκι ήταν δύο. Πρωτίστως και για ένα ακόμα παιχνίδι το κεντρικό πικ εν ρολ ήταν η ναυαρχίδα του επιθετικού παιχνιδιού και ο βασικός άξονας σκοραρίσματος της ομάδας του Ριμάντας Κουρτινάιτις.

Οι πολύ καλές δημιουργίες των Τάιρις Ράις και Αλεξέι Σβεντ χτύπησαν τις αργές αμυντικές αντιδράσεις των ψηλών της Μπαρτσελόνα και τις πολύ αργές καλύψεις από τις πλευρές, που ουσιαστικά δεν εμφανίστηκαν ποτέ για να δυσκολέψουν αυτού του είδους τις συνεργασίες. Αποτέλεσμα αυτών των plays ήταν οι συνεχόμενοι ανοιχτοί διάδρομοι προς το καλάθι της Μπαρτσελόνα, διάδρομοι που εκμεταλλεύτηκαν είτε οι ψηλοί της Χίμκι με τα καλά βυθίσματα στη ρακέτα, είτε οι γκαρντ που δημιουργούσαν και με ντρίπλα έφταναν μέχρι το καλάθι.

davis khimki

Οι Τζέιμς Όγκουστιν και Πόλ Ντέιβις σκόραραν με ευκολία από 13 πόντους ο καθένας ενώ έχασαν και κάποια αρκετά εύκολα καλάθια. Ο Τζόι Ντόρσεϊ, ο καλύτερος αμυντικός της Μπαρτσελόνα, στο κομμάτι της αναχαίτισης του πικ εν ρολ, πάτησε το παρκέ για μόλις 13 λεπτά και αυτό κόστισε αμυντικά στους φιλοξενούμενους. Επιπροσθέτως μεγάλη δουλειά έκανε η άμυνα της Χίμκι που στα τρία προηγούμενα παιχνίδια ήταν απούσα. Από τους σχεδόν 102 πόντους παθητικό των 2 προηγούμενων παιχνιδιών με Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ, στους 29 του πρώτου ημιχρόνου και στους 61 συνολικά. Μια άμυνα που πίεσε σαφώς σε υψηλότερο βαθμό, με χέρια να βγαίνουν σε όλες τις φάσεις. Αποτέλεσμα αυτής της πίεσης ήταν τα πολλά κλεψίματα, συνολικά εννιά, που σχεδόν όλα οδήγησαν σε εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Οι γηπεδούχοι συνολικά χτυπούσαν σε κάθε ευκαιρία στην τρανζίσιον επίθεση, ακόμα και μετά από καλάθι της Μπαρτσελόνα, εκμεταλλευόμενοι τις κακές επιστροφές και την ελάχιστη αμυντική συγκέντρωση των φιλοξενούμενων.

Η Χίμκι σκόραρε τους 46 από τους 75 πόντους της μέσα από το ζωγραφιστό, νούμερο που δείχνει ότι στην επιθετική της στόχευση πήρε σχεδόν άριστα. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τουλάχιστον το πάνω χέρι στην περίπτωση ισοβαθμίας, χάρις κυρίως στα σουτ του Ντόελμαν απέναντι στα ψηλά σχήματα της Χίμκι, με την ταυτόχρονη παρουσία των Ντέιβις και Όγκουστιν στο παρκέ που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον Αμερικανό φόργουορντ στην περιφέρεια. Βοήθειες έδωσε και ο Σαμάρντο Σάμιουελς με το αποδοτικό παιχνίδι στο ποστ στο τέταρτο δεκάλεπτο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι για μια ακόμα φορά, πολλοστή μάλιστα στο Top 16, η Μπαρτσελόνα προβληματίζει.

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Λοκομοτίβ Κουμπάν

Δεν ξέρουμε από πού να αρχίσουμε όσων αφορά το παιχνίδι της Κωνσταντινούπολης. Σίγουρα αξίζει να βγάλουμε το καπέλο στον προπονητή Γιώργο Μαρτζώκα, για μία ακόμα εκπληκτική παράσταση της Λοκομοτίβ Κουμπάν, αλλά από την άλλη δεν μπορούμε να παραβλέψουμε την για ένα ακόμα παιχνίδι κακή απόδοση της Αναντολού Εφές. Το σχέδιο της Λοκομοτίβ ήταν να προσπαθήσει να βγάλει εκτός παιχνιδιού δημιουργικά τον Τόμας Ερτέλ, ρισκάροντας κάποιες ανοιχτές ματιές και ελεύθερα σουτ που μπορούσε να βρει.

Αυτό είχε αποτέλεσμα, γιατί παρόλο που ο Γάλλος γκαρντ σκόραρε 17 πόντους, δεν μπόρεσε να βρει σε κανένα σημείο του αγώνα ρυθμό στη δημιουργία. Και αν ο Ερτέλ δεν βρίσκει ρυθμό στη δημιουργία, τότε όλο το επιθετικό οικοδόμημα της Εφές δυσκολεύεται πολύ να δημιουργήσει προϋποθέσεις για καλά ανοιχτά σουτ αλλά και γρήγορη και ποιοτική κυκλοφορία μπάλας. Αυτό ήταν το πρώτο φετινό παιχνίδι που ο Ερτέλ είχε περισσότερα λάθη από ασσίστ. Τελείωσε τον αγώνα με 5 λάθη και μόλις 3 τελικές πάσες και σίγουρα αυτός ήταν ο σημαντικότερος παράγοντας, που κράτησε την Εφές στους μόλις 61 πόντους, που είναι η χειρότερη επιθετική της βραδιά στη φετινή διοργάνωση. Στον αντίποδα ο τρόπος που είναι δομημένη η Λοκομοτίβ Κουμπαν, την κάνει την πιο flexible ομάδα στην Ευρωλίγκα.

claver lokomotiv efes

Με τριάδα ψηλών, τους Άντονι Ράντολφ, Κρίς Σίνκλετον και Βίκτορ Κλαβέρ, μπορούν να απλώσουν την επίθεση τους σε μήκος και πλάτος, να ανοίξουν της αποστάσεις και να χτυπήσουν όλες τις ομάδες που δεν έχουν σαν δυνατό τους σημείο την άμυνα. Μια τέτοια ομάδα είναι και η Εφές, που και σε αυτό το παιχνίδι αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα στην περιφερειακή άμυνα, με τον Μάλκολμ Ντιλέινι να επιτίθεται στα πόδια των αντιπάλων του, αλλά και να εκτελεί στις αλλαγές τελειώνοντας το παιχνίδι με 19 πόντους, μοιράζοντας και 6 τελικές πάσες.

Σημαντική βοήθεια προσέφεραν οι Άντονι Ράντολφ και Βίκτορ Κλαβέρ και στις δυο πλευρές του παρκέ. Ειδικά ο Ισπανός ήταν σπουδαίος στο σημείο που η Έφες επιχείρησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, σκοράροντας και τους 14 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο. Εκτός του σκοραρίσματος βοήθησαν τα μέγιστα στο να μπορέσει η ομάδα τους να παίξει σπουδαία άμυνα αλλαγών για ένα ακόμα παιχνίδι. Η Εφές σε ελάχιστες φάσεις μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα μις ματς που δημιουργούνταν σχεδόν σε κάθε φάση. Ντοντάι Ντρέιπερ και Μάλκολμ Ντιλέινι έπαιξαν σπουδαίες άμυνες άρνησης της πάσας στο ζωγραφιστό που είχαν προορισμό τους σέντερ της Εφες, βγαίνοντας πολλές φορές μπροστά από τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα να κλέψουν αρκετές μπάλες. Όσο κυλούσε το παιχνίδι τόσο χειρότερες ήταν οι επιλογές της Εφές.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 23/58 σουτ, είχαν λιγότερο από 50% στις βολές και παρότι κέρδισαν τη μάχη των κατοχών, είχαν 17 λάθη και μόλις 12 τελικές πάσες. Αυτά τα νούμερα δείχνουν τη ξεκάθαρη νίκη της άμυνας της Λοκομοτίβ Κουμπάν απέναντι στην επίθεση της Εφές. Οι γηπεδούχοι πλέον μετά από αυτό το αποτέλεσμα είναι ένα βήμα μακριά από τον γκρεμό του αποκλεισμού, που είναι ένα καταστροφικό σενάριο για μια ομάδα με τέτοιο μπάτζετ και πολύ υψηλούς στόχους. Η Λοκομοτίβ Κουμπάν μπορεί πλέον να διεκδικήσει ακόμα και την πρωτιά του ομίλου, υποδεχόμενη την Φενέρμπαχτσε την επόμενη αγωνιστική.