Κέρδισε Απόλλων και… παίκτες

2016-11-13T19:59:07+00:00 2016-11-13T20:19:17+00:00.

13/Nov/16 19:59

Ο Ολυμπιακός έπαιξε άμυνα, έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του και νίκησε εύκολα τον Απόλλωνα Πατρών με ομαδική δουλειά και αρκετούς διακριθέντες

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Αποστολή εξετελέσθη για τους πρωταθλητές Ελλάδας στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Απόλλωνα στο ΣΕΦ. Οι κόκκινοι μετά τα πρώτα λεπτά επιβλήθηκαν απόλυτα απέναντι στον αντίπαλό τους, πήραν μεγάλες διαφορές και έφτασαν άνετα στο τελικό 83-55.

Το μεγαλύτερο κέρδος είναι πως πήραν ανάσες οι παίκτες που ήδη έχουν επιβαρυνθεί και την ίδια στιγμή πήραν χρόνο συμμετοχή και ρυθμό παίκτες που το έχουν ανάγκη. Πλέον, ο Ολυμπιακός κοιτάει να διαχειριστεί το θέμα του Έρικ Γκριν (εδώ το σχετικό άρθρο με την ανάλυση και την άποψη του Eurohoops) και τα πολύ μεγάλα παιχνίδια που έχει μπροστά του με την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ και τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Κορυφαίοι οι δύο… “Pap” του Ολυμπιακού. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 13 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου έδειξε πολύπλευρη προσφορά με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και δύο κλεψίματα. Ο Ματ Λοτζέσκι πέτυχε 12 πόντους, ο Αθηναίου που έπαιξε +20 λεπτά 13 πόντους, ενώ θετικός ήταν και ο Πάτρικ Γιανγκ στα 13 λεπτά που αγωνίστηκε με 5 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και μια τάπα.

Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησε πολύ ο Τσιάρας με 14 πόντους, ενώ ξεσπάσματα είχαν οι Ράσελ (12π) και Κουζέλογλου (7π, 4 ριμπ).

Ο αγώνας

Ο στόχος του Ολυμπιακού δεν μπορούσε να είναι διαφορετικός, από το να παρουσιαστεί σοβαρός και συγκεντρωμένος σε μεγάλη διάρκεια μέσα στο ματς, κυρίως στην άμυνα, για να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη και να μην ζοριστεί όπως συνέβη στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Κολοσσό, αλλά και με την Δόξα στη Λευκάδα.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος επέλεξε για το βασικό του σχήμα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Μπιρτς και οι γηπεδούχοι με τον Μάντζαρη να συνεχίζει εκτελεστικά από εκεί που σταμάτησε στην Πόλη και στην μάχη με την Γαλατά, προηγήθηκαν με 16-8 στα πρώτα λεπτά.

Ο Απόλλωνας έβρισκε λύσεις να σκοράρει, κυρίως μετά από πικ εν ρολ καταστάσεις, αλλά έκανε πολύ εύκολα το λάθος και δεν μπορούσε να διαχειριστεί την πίεση του Ολυμπιακού πάνω στην μπάλα.

Έπαιξε άμυνα και ξέφυγε

Γρήγορα πέρασαν στο ματς οι Αθηναίου, Γιανγκ και Παπαπέτρου. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-14, ο Απόλλωνας μείωσε σε 20-18 και ως εκείνο το σημείο είδαμε ξανά αρκετά προβλήματα στην περιφερειακή άμυνα των παικτών του Σφαιρόπουλου. Κάπου εκεί, όμως, η άμυνα των πρωταθλητών Ελλάδας έσφιξε, η πίεση ανέβηκε και οι παίκτες του Κώστα Μέξα είχαν πολύ μεγάλη δυσκολία ακόμα και στο να κατεβάσουν με επιτυχία την μπάλα.

Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 27-9 και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, εκτόξευσε την διαφορά στους 20 πόντους (47-27). Το 49-31 με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια ήταν καλά θεμέλια, πάνω στα οποία μπορούσε να πατήσει, για να εξασφαλίσει την νίκη από νωρίς και να υπάρχει η… πολυτέλεια να μοιραστεί ο χρόνος.

Η διαφορά δημιουργήθηκε ξεκάθαρα από την πίεση του Ολυμπιακού, με τους φιλοξενούμενους να “πνίγονται” και να έχουν πολλές λανθασμένες αποφάσεις. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ολυμπιακός έκανε 7 κλεψίματα στο πρώτο ημίχρονο, ανάγκασε τον αντίπαλό του σε 13 λάθη και την ίδια στιγμή σούταρε με 71% στα δίποντα.

Το μοναδικό μελανό σημείο για τους ερυθρόλευκους ήταν ο τραυματισμός του Δημήτρη Αγραβάνη, μετά από μια άσχημη πτώση στο παρκέ.

Στο ίδιο μοτίβο

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του Ολυμπιακού, όπως και η ένταση στο παιχνίδι του, έπεσε σε σχέση με τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Ο Απόλλωνας το εκμεταλλεύτηκε στο βαθμό που μπορούσε και μείωσε στους 12 πόντους (52-40), αλλά δεν διέθετε αρκετές επιθετικές λύσεις για να στήσει μια σοβαρή αντεπίθεση.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος συνέχισε σωστά να δίνει χρόνο σε όλους τους παίκτες του (είχαν αγωνιστεί και οι 12 από το πρώτο ημίχρονο) και με δύο τρίποντα από Αθηναίου και Παπαπέτρου, η τιμή της διαφοράς γρήγορα επέστρεψε στους 20 πόντους (60-40).

Η αυλαία της τρίτης περιόδου (66-45) είχε και… καλά νέα για τον Ολυμπιακό με τον Πάτρικ Γιανγκ να βγάζει κάποιες καλές άμυνες και να βάζει δύο διαδοχικά ωραία καλάθια από το χαμηλό ποστ.

Διαδικαστικού χαρακτήρα

Όλα είχαν κριθεί και τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Σφαιρόπουλο να δίνει χρόνο σε όλους τους παίκτες και να ξεκουράζει τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Μπιρτς. Ο Ολυμπιακός πήγε την διαφορά στους 28 πόντους (78-50) με τον Παπανικολάου να έχει αρκετές καλές στιγμές και να προσφέρει σε όλους τους τομείς. Το τελικό 83-55 αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα πέτυχε αυτό που ήθελε. Νίκησε χωρίς να απειληθεί και πέτυχε και τους στόχους που είχε για το ροτέσιον και την χρησιμοποίηση όλων των παικτών. Πλέον, το βλέμμα στρέφεται στην πολύ δύσκολη εβδομάδα που έρχεται και τα δύο συνεχόμενα ευρωπαϊκά παιχνίδια με Μπαρτσελόνα και Παναθηναϊκό.