H Μπασκόνια… βύθισε την Μπάρτσα!

2016-12-21T23:23:54+00:00 2016-12-22T02:57:06+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

21/Dec/16 23:23

Οι Βάσκοι πήραν τον ισπανικό εμφύλιο με 65-62 και έφτασαν τις 4 σερί νίκες στην Ευρωλίγκα

Σε χέρια Βάσκων κατέληξε το ροζ φύλλο αγώνα του ισπανικού εμφύλιου, καθώς στην Βιτόρια η Μπασκόνια επιβλήθηκε με 65-62 της Μπαρτσελόνα  του Γιώργου Μπαρτζώκα στον αγώνα που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 26-37 στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά με το δίδυμο των Μπομπουα (19π.) και Λάρκιν (14p.) να πρωταγωνιστεί κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 15-1 και να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς με 47-42 στο 30΄.

Έτσι, η τελευταία περίοδος μετατράπηκε σε ένα ψυχοφθόρο θρίλερ, το οποίο έκριναν τα back to back τρίποντα του Λάρκιν για το 63-60 στο 39΄΄ και δυο εύστοχες βολές του… Μπομπουά στα 13΄΄ που διαμόρφωσαν το τελικό 65-62, μιας και ο Κλαβέρ αστόχησε από την γωνία στο τρίποντο για την ισοφάριση.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την Μπασκόνια (9-4), που είχε για πρώτη φορά στην σύνθεση της τον Παμπλο Πριτζιόνι, που επέστρεψε στην αγαπημένη του Βιτόρια, με τους Βάσκους να έρχονται την Παρασκευή (23/12) στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό.

Αντίθετα, οι Καταλανοί, που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Στράτο Περπέρογλου, γνώρισαν την 6η ήττα τους στα τελευταία 7 παιχνίδια, υποχωρώντας ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία, καθώς μετρά πλέον αρνητικό ρεκόρ 5-8.

Εξέλιξη αγώνα

O αμυντικός προσανατολισμός των φιλοξενούμενων έγινε αντιληπτός από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όταν κι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 0-9, 4-14 και 13-23 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με πλεονέκτημα 6 πόντων (24-30) και τον Κόπονεν να δίνει λύση όταν στο επιθετικό πρόβλημα της ομάδας του, όταν οι Βάσκοι είχαν μειώσει σε 21-23, αλλά σούταραν με το απογοητευτικό 0/10 τρίποντα!

Μάλιστα, οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 26-37 στο 22΄27΄΄, αλλά η συνέχεια ανήκε στην ομάδα από την Βιτόρια. Το σάλπισμα της αντεπίθεσης έδωσε ο Μπομπουά που με δυο σερί τρίποντα, τα πρώτα της ομάδας του στο ματς, έβαλε τις βάσεις για ένα επιμέρους 15-1,με το οποίο οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο σκορ (47-42).

Η τελευταία περίοδο ήταν συναρπαστική με τους δυο «μονομάχους» να… παλεύουν για τη νίκη (51-46, 51-52) και τον Λάρκιν να δηλώνει παρών στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα όταν με το σκορ στο 57-57 πέτυχε δυο σερί τρίποντα, έναντι ενός του Ράις, για το 63-60. Η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 63-62, αλλά ο Μπομπουά σφράγισε με 2/2 βολές την επιτυχία της Μπασκόνια, για το τελικό 65-62, καθώς ο Κλαβέρ αστόχησε στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων.

Που κρίθηκε

Εκεί που οι Βάσκοι έδειχναν να πελαγοδρομούν, στραγγαλισμένοι από την άμυνα της Μπαρτελόνα, που τους είχε αναγκάσει να έχουν 0/11 τρίποντα, απέδειξαν ότι είναι φτιαγμένοι από… μέταλλο νικητή.

Το επιμέρους 15-1 στα τελευταία 7 λεπτά της τρίτης περιόδου, ήταν το κομβικό σημείο που άλλαξε το μομέντουμ της αναμέτρησης και έδωσε την αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους για να κάνουν το 4/4.