Η Μπασκόνια… βύθισε την Μπαρτσελόνα του Μπαρτζώκα!

2017-01-27T22:04:07+00:00 2017-01-27T22:39:15+00:00.

27/Jan/17 22:04

Η Μπασκόνια πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 93-79 απέναντι στην Μπαρτσελόνα και βύθισε ακόμα περισσότερο την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που μένει πολύ πίσω στη διεκδίκηση μίας θέσης που οδηγεί στα Playoffs…

Η Μπασκόνια πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 93-79 απέναντι στην Μπαρτσελόνα και βύθισε ακόμα περισσότερο την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που μένει πολύ πίσω στη διεκδίκηση μίας θέσης που οδηγεί στα Playoffs.

Οι Βάσκοι τελείωσαν τον αγώνα με 12 στα 28 τρίποντα και 19 ασίστ με τους Σέιν Λάρκιν (18 πόντοι), Άνταμ Χάνγκα (14π, 7ρ) και Κιμ Τιγί (13π) να κάνουν τη διαφορά.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η Μπασκόνια ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και με τον Σέιν Λάρκιν να είναι “ζεστός” προηγήθηκε με 11-3 νωρίς έπειτα από σερί 11-0. Προϊόντος του χρόνου ωστόσο η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον Τζάστιν Ντόελμαν (10π) να μειώσει αρχικά σε 11-16 και στη συνέχεια να ισοφαρίσει σε 18-18.

Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν κατάφερε να περάσει μπροστά αφού οι Φόιγκτμαν και Μπαρνιάνι σκόραραν από απόσταση με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά στο 21-20.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Οι Βάσκοι δεν πτοήθηκαν όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 27-24 δια χειρός Φαβεράνι και με τον ασταμάτητο Λάρκιν να μονοπωλεί τις επιθέσεις ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκηνικό για το 40-34. Ειδική αναφορά στο σημείο αυτό αξίζει να γίνει στον Αλέξανδρο Βεζένκοφ που σημείωσε 12 πόντους, όλους στη δεύτερη περίοδο, για να φέρει εκ νέου το παιχνίδι στα ίσια (40-40).

Tο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου όμως ήταν εφιαλτικό για τους Καταλανούς που δέχθηκαν επί μέρους σκορ 13-3 και πήγαν στα αποδυτήρια βρισκόμενοι στο -10 (43-53). Σημαντικότερο “όπλο” της Μπασκόνια στο πρώτο μισό της αναμέτρησης ήταν τα σουτ από την περιφέρεια (9/16, 56%) αλλά και τα μόλις 4 λάθη έναντι των 9 της Μπαρτσελόνα.

Διασυρμός και… λευκά μαντήλια!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο με τους Τιγί και Μπάντινγκερ να παίρνουν την σκυτάλη στην επίθεση και να διευρύνουν το προβάδισμα της ομάδας τους στο +16 (66-50). Ο εκνευρισμός του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο οποίος χρεώθηκε με τεχνική ποινή στο ενδιάμεσο ήταν έντονος, αφού η νέα συνεργασία των Λαπροβίτολα και Τιγί ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 76-55 και ανάγκασε τον κόσμο να… κουνήσει λευκά μαντήλια.

Η διαφορά από αυτό το σημείο και έπειτα σταθεροποιήθηκε γύρω στους 20 πόντους (83-63 στο 30′) με τον Έλληνα προπονητή να περνάει στο παρκέ τους νεαρούς Έρικσον και Ντιανιέ.

Ο Σενεγαλέζος σέντερ κατάφερε να κάνει με το… καλημέρα τη διαφορά (7π) αλλά ήταν προφανές πως οι δύο ομάδες είχαν πλέον συμβιβαστεί με το τελικό αποτέλεσμα κάτι που έφερε χαλάρωση. Οι αποδοκιμασίες ήταν συνεχείς στις αλλαγές του Μπαρτζώκα με αρκετό κόσμο να αποχωρεί από τις εξέδρες και τον Πέτερι Κοπόνεν να διαμορφώνει το 72-89.

Το τελικό 93-79 βύθισε ακόμα περισσότερο την Μπαρτσελόνα (8-12) που δεν έχει καταφέρει να βρει ρυθμό σε κανένα σημείο της σεζόν, σε αντίθεση με την Μπασκόνια που συνεχίζει το κυνήγι μία θέσης για τα playoffs.

Που κρίθηκε: Η Μπασκόνια είναι μία ομάδα που αν βρει επιθετικό ρυθμό μπορεί να διαλύσει κάθε αντίπαλη άμυνα και αυτό συνέβη στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Οι Βάσκοι πέτυχαν 53 πόντους και σούταραν με 9/16 τρίποντα (56%) βάζοντας τις βάσεις για το σπουδαίο διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τσέις Μπάντινγκερ τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές) και ήταν ένας από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο για να κάνει τη διαφορά. Τα δικά του τρίποντα ήταν αυτά που εκτόξευσαν τη διαφορά στην επιστροφή από τα αποδυτήρια και δεν επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.