Παπανικολόπουλος: “Σημαντική νίκη, αλλά βιαστήκαμε να τελειώσουμε το ματς”

2020-01-21T19:44:47+00:00 2020-01-22T15:59:11+00:00.

21/Jan/20 19:44

papanikolopoulos_peristeri

Ο Νίκος Παπανικολόπουλος στάθηκε στη κάτω του αναμενόμενου απόδοση του Περιστερίου, χαρακτήρισε ”σημαντική” τη νίκη της ομάδας του κόντρα στη Μόρναρ Μπαρ, ενώ αναφέρθηκε και στον ”τελικό” απέναντι στη Μπάμπεργκ (28/1).

Το Περιστέρι, αν και έφτασε δύο φορές στο +17 κόντρα στη Μόρναρ Μπαρ, πήρε μία αγχωτική νίκη (72-67) και με 7-5 στον τρίτο όμιλο του BCL, υποδέχεται την ερχόμενη Τρίτη (28/1, 19:30) τη Μπάμπεργκ και με νίκη, εξασφαλίζει τη πρόκριση στη φάση των ”16”.

Μετά το τέλος του ματς, ο Νίκος Παπανικολόπουλος εμφανίστηκε χαρούμενος για τη νίκη, αλλά όχι και για την απόδοση των παικτών του, ενώ ξεκαθάρισε πως στον ”τελικό” με τους Γερμανούς, η ομάδα του θα είναι έτοιμη.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Περιστερίου στη κάμερα της ΕΡΤ:

”Σημαντική νίκη για τη πρόκριση, αν και η απόδοση ήταν κάτω από το αναμενόμενο. Χαλαρώσαμε στο τρίτο δεκάλεπτο και αντιμετωπίσαμε προβλήματα που δεν έπρεπε να συναντήσουμε. Ανοίγει το δρόμο για τη πρόκριση αυτή η νίκη. Με τη Μπάμπεργκ, θα δώσουμε το πιο κρίσιμο παιχνίδι για τη πρόκριση. Θα είμαστε έτοιμοι”.

Στη Συνέντευξη Τύπου, πρόσθεσε:

”Συγχαρητήρια στην ομάδα μου και στη Μόρναρ, που παίζει καλά τον τελευταίο καιρό. Ακόμα και με τις απουσίες, αντεπεξήλθε και έμεινε στο ματς. Βιαστήκαμε να τελειώσουμε το παιχνίδι, είχαμε λάθος επιλογές. αυτό ήταν το βασικότερο λάθος. Δυσκολευτήκαμε να νικήσουμε ένα ματς που μπορούσαμε να το κάνουμε πιο εύκολα με τις μεγάλες διαφορές που πήραμε στο πρώτο ημίχρονο. Είχαν πολλά επιθετικά ριμπάουντ που μας πήραν, ανέκτησαν κατοχές και επέστρεψαν στο παιχνίδι. Για το θέμα των ριμπάουντ μιλήσαμε πολύ στα αποδυτήρια, πρέπει να το διορθώσουμε.

Με την Μπάμπεργκ είναι το πιο σημαντικό παιχνίδι, κρίνεται η πρόκριση, θα είμαστε έτοιμοι, αλλά πρώτα υπάρχει η ΑΕΚ που είναι ένα επίσης σημαντικό παιχνίδι για το πρωτάθλημα”.

Μιχάιλο Παβίτσεβιτς: ”Εύχομαι να προκριθεί το Περιστέρι”

pavicevic

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Μόρναρ Μπαρ:

«Πρώτα απ’ όλα, συγχαρητήρια στο Περιστέρι. Του εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθειά τους να προκριθούν στον επόμενο γύρο. Το αποψινό παιχνίδι το αρχίσαμε χωρίς τον καλύτερο μας παίκτη, τον Πούλεν, και χωρίς τον βασικό μας ψηλό τον Λούκοβιτς, ενώ δυστυχώς και ο βασικός μας πλέι μέικερ, ο Νίντχαμ, τραυματίσθηκε στο πρώτο ημίχρονο και δεν έπαιξε στο δεύτερο. Και ο Χάρις έπαιζε τραυματίας. Αλλά οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο πήραν πάνω τους την ευθύνη και αγωνίστηκαν καλά. Στο τελευταίο τρίλεπτο το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, χάσαμε μερικά ελεύθερα σουτ. Έτσι είναι το μπάσκετ.

Στο δεύτερο ημίχρονο αναγκαστικά αλλάξαμε όλο μας το σχεδιασμό για το ματς, αφού χάσαμε τον βασικό μας πλέι μέικερ. Ο Σέχοβιτς που ανέλαβε να παίξει σε αυτή τη θέση έκανε καταπληκτικό ματς. Κάναμε και διάφορες αλλαγές στο παιχνίδι μας και κάποιες προσαρμογές με βάση την επίθεση του Περιστερίου. Παίξαμε καλά. Στο τέλος, λόγω και της κούρασης, χάσαμε κάποια κρίσιμα σουτ και χάσαμε τρεις στις τέσσερις βολές στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Όλοι οι παίκτες μου παλέψανε σκληρά μέχρι το τέλος, αλλά το Περιστέρι έβαλε μερικά μεγάλα σουτ».