BCL (πανόραμα): Ήττες για ΑΕΚ, Προμηθέα – Ανατροπή 25π. για τη Ντιζόν και νίκη Βόννης στο γερμανικό “εμφύλιο”

30/Jan/24 20:29 January 30, 2024

gadamopoulos

30/Jan/24 20:29

Galata-Dijon

Η αυλαία της 2ης αγωνιστικής των ομίλων των “16” του Basketball Champions League άνοιξε την Τρίτη, με την ΑΕΚ να χάνει από τη Χολόν, αλλά και τη Ντιζόν να ανατρέπει το -25 και να νικά τη “Γαλατά” στην Τουρκία.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η δεύτερη αγωνιστική των ομίλων της φάσης των “16” άρχισε το βράδυ της Τρίτης (30/1) με την ήττα της ΑΕΚ στην Ουγγαρία από τη Χάποελ Χολόν, αλλά και με μία απίστευτη εξέλιξη στο πρώτο ματς του Ι΄ ομίλου στην Κωνσταντινούπολη.

Η Ντιζόν, αν και βρέθηκε πίσω με 80-55 μετά τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, πέτυχε στην τέταρτη περίοδο ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 33-10 και ανέτρεψε τα δεδομένα, επικρατώντας με 96-93 της Γαλατασαράι, για την πρώτη νίκη της στο γκρουπ! Η γαλλική ομάδα, που βρέθηκε πίσω με 38-24 από την πρώτη περίοδο, δεν παράτησε ποτέ το ματς και πανηγύρισε έναν μεγάλο θρίαμβο, χάρη στην πολυφωνία της, με έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Για τη Ντιζόν, ο Λέιτον Χάμοντς είχε 20π., οι Ονιάνγκουε και Ντογκόσι (13ριμπ.) πρόσθεσαν από 17π., ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά των Χόλστον (15π., 9ασ.), Κέιβερ (14π.) και Χαντ (11π.). Για την τουρκική ομάδα, που έπεσε στο 0-2, ο ΜακΚόρμακ είχε 21π., ο Ντι Μποστ 17π. και ο Κλέμεν Πρέπελιτς 14π. και 8ασ., αλλά δεν έφτασαν.

Η Ντιζόν ισοφάρισε το μεγαλύτερο comeback στην ιστορία του BCL με την επιστροφή από το -25, βάζοντας μία – τουλάχιστον ως το 25΄ του ματς στην Τουρκία – πίεση στις δύο γερμανικές ομάδες του ομίλου, την περσινή πρωταθλήτρια Βόννη και τη Λούντβιγκσμπουργκ, οι οποίες έδειχναν στη θεωρία να έχουν το πάνω χέρι στον όμιλο.