BCL (πανόραμα): Ήττες για ΑΕΚ, Προμηθέα – Ανατροπή 25π. για τη Ντιζόν και νίκη Βόννης στο γερμανικό “εμφύλιο”

30/Jan/24 20:29 January 30, 2024

gadamopoulos

30/Jan/24 20:29

Galata-Dijon

Η αυλαία της 2ης αγωνιστικής των ομίλων των “16” του Basketball Champions League άνοιξε την Τρίτη, με την ΑΕΚ να χάνει από τη Χολόν, αλλά και τη Ντιζόν να ανατρέπει το -25 και να νικά τη “Γαλατά” στην Τουρκία.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η δεύτερη αγωνιστική των ομίλων της φάσης των “16” άρχισε το βράδυ της Τρίτης (30/1) με την ήττα της ΑΕΚ στην Ουγγαρία από τη Χάποελ Χολόν, αλλά και με μία απίστευτη εξέλιξη στο πρώτο ματς του Ι΄ ομίλου στην Κωνσταντινούπολη.

Η Ντιζόν, αν και βρέθηκε πίσω με 80-55 μετά τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, πέτυχε στην τέταρτη περίοδο ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 33-10 και ανέτρεψε τα δεδομένα, επικρατώντας με 96-93 της Γαλατασαράι, για την πρώτη νίκη της στο γκρουπ! Η γαλλική ομάδα, που βρέθηκε πίσω με 38-24 από την πρώτη περίοδο, δεν παράτησε ποτέ το ματς και πανηγύρισε έναν μεγάλο θρίαμβο, χάρη στην πολυφωνία της, με έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Για τη Ντιζόν, ο Λέιτον Χάμοντς είχε 20π., οι Ονιάνγκουε και Ντογκόσι (13ριμπ.) πρόσθεσαν από 17π., ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά των Χόλστον (15π., 9ασ.), Κέιβερ (14π.) και Χαντ (11π.). Για την τουρκική ομάδα, που έπεσε στο 0-2, ο ΜακΚόρμακ είχε 21π., ο Ντι Μποστ 17π. και ο Κλέμεν Πρέπελιτς 14π. και 8ασ., αλλά δεν έφτασαν.

Η Ντιζόν ισοφάρισε το μεγαλύτερο comeback στην ιστορία του BCL με την επιστροφή από το -25, βάζοντας μία – τουλάχιστον ως το 25΄ του ματς στην Τουρκία – πίεση στις δύο γερμανικές ομάδες του ομίλου, την περσινή πρωταθλήτρια Βόννη και τη Λούντβιγκσμπουργκ, οι οποίες έδειχναν στη θεωρία να έχουν το πάνω χέρι στον όμιλο.

Δύο ελληνικές ήττες και θρίαμβος για Βόννη στο γερμανικό “εμφύλιο”

Λίγη ώρα αργότερα, ο Λ΄ όμιλος ολοκληρώθηκε με δεύτερη ελληνική ήττα, καθώς η Μούρθια επικράτησε του Προμηθέα με 90-81, διατήρησε το απόλυτο με 2-0 και υποχρέωσε την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στην πρώτη ήττα της στο γκρουπ.

Στο τελευταίο ματς της ημέρας, για τον Ι΄ όμιλο, η κάτοχος του τίτλου Βόννη επικράτησε στον γερμανικό “εμφύλιο”, νικώντας στην έδρα της τη Λούντβιγκσμπουργκ με 80-75 και έφτασε στο 2-0.  Οι γηπεδούχοι, που είχαν κορυφαίους τους Τόμας Κένεντι (20π., 7/11διπ., 9ριμπ.) και Νόα Κέρκγουντ (17π., 3/3διπ., 3/5τριπ.) πήραν στη δεύτερη περίοδο τα ηνία και με επιμέρους 31-20 έφτασαν στο +15 (53-38) του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, κράτησαν την πρωταθλήτρια σε 10π. στο τρίτο δεκάλεπτο και θέλησαν να πλησιάσουν, αλλά παρά την πολυφωνία (Μπούι, Εντίγκιν, Πόλας από 13π., Μπαχρ 12π.), είχαν μόλις 5/26τριπ. (19%) και τον Τζέιβον Γκρέιβς άποντο, με 0/4διπ., 0/3τριπ. και δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή, “πέφτοντας” στο 1-1.

Για την πρώτη νίκη το Περιστέρι

Την Τετάρτη (22:00, CosmoteSport 4), το Περιστέρι που ξεκίνησε με το αριστερό και εντός έδρας ήττα από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, φιλοξενείται από την Τενερίφη, κάτοχο δύο τροπάιων στο ΒCL και από τα μεγάλα φαβορί για τον φετινό τίτλο. Η ισπανική ομάδα μάλιστα ξεκίνησε με εντυπωσιακό “διπλό” στη Σμύρνη επί της Καρσίγιακα. Για το γκρουπ της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη, η Χάποελ Ιερουσαλήμ φιλοξενεί (21:00) την Καρσίγιακα στο Βελιγράδι.