BCL: Τώρα… Στρασμπούρ για την ΑΕΚ, αποκλείστηκαν Κατσικάρης και Βασιλειάδης (vids)

2018-03-14T22:40:04+00:00 2018-03-15T05:54:00+00:00.

Giannis Askounis

14/Mar/18 22:40

Στους “8” του Basketball Champions League, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τη Στρασμπούρ, που απέκλεισε τη Νεπτούνας με νίκη 88-78 στην παράταση (75-70 κ.α.).

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, οι Γάλλοι βρέθηκαν στο -14, αλλά εν τέλει ισοφάρισαν τη διαφορά που σημείωσαν οι Λιθουανοί στο πρώτο ματς των δύο συλλόγων για τη φάση των “16” του BCL, οπότε ακολούθησε παράταση. Το συγκρότημα του Βενσάν Κολέ, δημιούργησε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο έξτρα πεντάλεπτο και έκλεισε… ραντεβού με τους “κιτρινόμαυρους”, που νωρίτερα απέκλεισαν τη Νίμπουρκ χάρη σε εκτός έδρας νίκη με 93-82.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί το +6, με το οποίο κέρδισε την Καρσίγιακα στη Θεσσαλονίκη, καθώς έχασε με 79-67 στη Σμύρνη. Στον επόμενο γύρο, ο τουρκικός σύλλογος θα βρεθεί απέναντι στη Μούρθια, που με 83-72 στην έδρα της Τενερίφη του Φώτη Κατσικάρη ανέτρεψε την ήττα με διαφορά πέντε πόντων στην έδρα της και απέκλεισε την κάτοχο του τίτλου. Έξι πόντους (2/5 τρ.) και ένα ριμπάουντ σε 14:35 είχε ο Κώστας Βασιλειάδης.

Στο άλλο ματς της Τετάρτης (14/3), η Μπάνβιτ διπλασίασε τις νίκες της επί της Ναντέρ χάρη σε 73-64 στην Τουρκία. Ξεπέρασε νωθρό ξεκίνημα και εξασφάλισε άκοπα την πρόκριση στους “8”, φάση στην οποία θα αντιμετωπίσει τη Μονακό, αντίπαλό της στην ημιτελική φάση του περσινού Φάιναλ Φορ του BCL.