FIBA Intercontinental Cup 2020: Στην Τενερίφη του Μπόγρη το τρόπαιο! (videos)

2020-02-09T22:05:28+00:00 2020-02-09T23:18:15+00:00.

09/Feb/20 22:05

tenerife_intercontinental_champions

Η Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη κατέκτησε το FIBA Intercontinental Cup, επικρατώντας στον τελικό της Βίρτους Μπολόνια με 80-72.

Το FIBA Intercontinental Cup κατέληξε τελικά στην Τενερίφη, με την ισπανική ομάδα να επικρατεί της Βίρτους στον τελικό με 80-72 και να κατακτά για δεύτερη φορά το τρόπαιο.

Από την αρχή η Τενερίφη ήταν κυρίαρχος στον αγώνα, με την Βίρτους να κυνηγάει σταθερά στο σκοράρισμα τους γηπεδούχους. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους Ισπανούς στο +13, όμως στην τέταρτη περίοδο η Βίρτους έκανε την αντεπίθεση, φτάνοντας ακόμα και στο -3, με 67-70 (35’). Σε εκείνο το σημείο η Τενερίφη δεν πανικοβλήθηκε, βρήκε αντίδραση και έφτασε στο +9, ενώ στο τέλος ήταν ψύχραιμη και τελείωσε την υπόθεση νίκη.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Μαρσελίνιο Χουέρτας με 23 πόντους, ενώ 18 πρόσθεσε ο Σερμαντινι. Ο Γιώργος Μπόγρης έμεινε άποντος, όμως και εκείνος ήταν κομβικός στο σημείο που αγωνίστηκε, καθώς ανανέωσε μερικές υπερπολύτιμες επιθέσεις στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Για την Βίρτους, η οποία δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα 18(!) λάθη των γηπεδούχων, ο Τεόντοσιτς είχε μια γεμάτη εμφάνιση με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 11-16, 32-42, 54-67, 72-80

Με ελληνική σημαία στην απονομή ο Γιώργος Μπόγρης

Ο Γιώργος Μπόγρης, όπως και το 2017, όταν κατέκτησε το BCL, έτσι και μετά την κατάκτηση του FIBA Intercontinental Cup, κρατούσε στα χέρια του μια ελληνική σημαία κατά την διάρκεια της απονομής.