Ευρωμπάσκετ U18: Με Λιθουανία η Ελλάδα στη φάση των “8” – Πότε παίζουν και ποια τα υπόλοιπα ζευγάρια

2019-07-31T22:38:09+00:00 2019-07-31T22:38:09+00:00.

Stelios Toromanidis

31/Jul/19 22:38

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο η Εθνική Εφήβων προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Ευρωμπάσκετ U18 στο Βόλο, όπου θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε και στο -13, αλλά χάριν σε ένα 29-4 επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο έφτασε στη μεγάλη ανατροπή και στην πρόκριση. Ισπανία, Τουρκία, Γαλλία, Ρωσία, Λιθουανία, Μεγάλη Βρετανία και Σλοβενία είναι οι υπόλοιπες ομάδες που πήραν το εισιτήριο για τη φάση των “8”.

Στους πρώτους αγώνες της ημέρας (31/07) η Ισπανία και η Τουρκία πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά, καθώς νίκησαν Λετονία και Ιταλία αντίστοιχα. Οι μεν Ισπανοί ήταν το απόλυτο φαβορί του ματς και το απέδειξαν εντός παρκέ. Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο που οι Λετονοί ήταν ανταγωνιστικοί (18-18), η ομάδα της Ιβηρικής Χερσονήσου πραγματοποίησε μια πραγματική παράσταση για έναν ρόλο και έφτασε στην άνετη επικράτηση με 87-52. Από την άλλη, η Τουρκία δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο που το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (22-21), όμως με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος κατάφερε να πάρει την σπουδαία πρόκριση στην φάση των “8”.

Αργότερα στην “μάχη” ρίχθηκαν οι Γάλλοι που λίγο έλειψε να πέσουν θύμα έκπληξης από την αξιόμαχη ομάδα της Κροατίας, όμως εν τέλει με ένα καλό φινάλε μπόρεσαν να πάρουν με 62-53 το εισιτήριο για τους “8”, ενώ το ίδιο έπραξε και η ομάδα της Ρωσίας έπειτα από την νίκη της με 76-65 απέναντι στην Γερμανία!

Την πρόκριση στην επόμενη φάση πανηγύρισε κι η Λιθουανία (54-56), έστω μετά από θρίλερ. Η Σερβία του Αλεξέι Ποκουσέφσκι λίγο έλειψε να κάνει την ολική επαναφορά από το -19, αλλά εν τέλει τα έκανε μαντάρα (λάθος πάσα) στην τελευταία κατοχή κι η “Lietuva” είναι η ομάδα με την οποία η Ελλάδα θα συνθέσει ένα από τα ζευγάρια των προημιτελικών.

Πολύ πιο εύκολη αποδείχθηκε η αποστολή της Μεγάλης Βρετανίας με αντίπαλο το Μαυροβούνιο χάριν στην καλή δεύτερη περίοδο (10-25), η οποία συνέβαλε τα μέγιστα μέχρι το τελικό 62-77. Tον ίδιο δρόμο ακολούθησε κι η Σλοβενία, η οποία ανέλαβε τον έλεγχο νωρίς απέναντι στην Ολλανδία (7-23 σκορ α’ περ.) και συνέχισε μέχρι τέλους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στην πρώτη νοκ άουτ φάση του Ευρωμπάσκετ U18 2019 στον Βόλο:

Ισπανία-Λετονία 87-52
Γαλλία-Κροατία 62-53
Ρωσία-Γερμανία 76-65
Ελλάς-Φινλανδία 68-55
Σερβία-Λιθουανία 54-56
Ολλανδία-Σλοβενία 72-79
Μαυροβούνιο-Μεγάλη Βρετανία 62-77
Τουρκία-Ιταλία 67-55