Ευρωμπάσκετ U18: Για το χάλκινο η Ελλάδα, υποβιβάστηκαν Ολλανδία-Λετονία! (videos)

2019-08-03T22:20:01+00:00 2019-08-03T22:20:01+00:00.

03/Aug/19 22:20

Ολοκληρώθηκε η προτελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Βόλου, με το ζευγάρι το μεγάλου τελικού να αποτελείται από την Τουρκία και την Ισπανία που κέρδισε την Εθνική μας Ομάδα στον δεύτερο ημιτελικό.

Οι διεθνείς μας για ένα ημίχρονο, ήταν πολύ καλοί απέναντι στους Ίβηρες αλλά στο δεύτερο ημίχρονο είχαν τεράστια προβλήματα στην επίθεση και στην συγκέντρωση, με αποτέλεσμα να ηττηθούν εύκολα με 70-54 και να αποκλειστούν από τον μεγάλο τελικό, αλλά έχοντας την ευκαιρία να διεκδικήσουν το χάλκινο μετάλλιο.

Από την άλλη πλευρά, η Τουρκία κατάφερε χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση να “λυγίσει’ τους Σλοβένους και να πανηγυρίσει την σπουδαία πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, με 72-64.

Την Κυριακή η Ισπανία και η Τουρκία θα κοντραριστούν στον μεγάλο τελικό για το χρυσό μετάλλιο και η Σλοβενία, θα αντιμετωπίσει στον μικρό τελικό του Ευρωμπάσκετ, την Ελλάδα στην “μάχη” του χάλκινου μεταλλίου.

Θέσεις μεταλλίων

Τουρκία-Ισπανία (4/8, 21:15) χρυσό/ασημένιο

Σλοβενία-Ελλάδα (4/8, 19:00) χάλκινο

Υποβιβασμός: Στην Β’ Κατηγορία Λετονία-Ολλανδία, απομένει μία θέση!

Στην “μάχη” του υποβιβασμού στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 Β’ Κατηγορίας, η Φινλανδία έμεινε “ζωντανή” κερδίζοντας στο τέλος την Λετονία με 85-83, η οποία υποβιβάστηκε, ενώ στον δεύτερο αγώνα για τις θέσεις 13-16, η Κροατία παίζοντας εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισε την Ολλανδία με 82-72 και υποβίβασε τους “οράνιε”.

Η Φινλανδία θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (4/8) την Κροατία, σε ένα καθοριστικό παιχνίδι, όπου ο χαμένος θα υποβιβαστεί και ο νικητής, θα παραμείνει στην Α’ Κατηγορία.

Θέσεις 13-16

Φινλανδία-Κροατία (4/8) 13-14

Λετονία-Ολλανδία (4/8) 15-16

Αγώνες κατάταξης

Στους αγώνες κατάταξης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, η Γαλλία που “διέλυσε” την Μεγάλη Βρετανία με 81-52 και η Ρωσία που κέρδισε την Λιθουανία με 95-91, σε ένα εξαιρετικό ματς θα διεκδικήσουν τις θέσεις 5-6 σε μεταξύ τους αγώνα, ενώ οι δύο ηττημένες θα κοντραριστούν, για την κατάταξη της στο 7 ή 8.

Η Σερβία σε ένα από τα ντέρμπι της ημέρας, κέρδισε με 76-74 την Γερμανία και θα “παλέψει” με την Ιταλία για την 9η θέση του τουρνουά. Η “σκουάντρα ατζούρα” νίκησε σχετικά εύκολα το Μαυροβούνιο με 78-67, με τους ηττημένους να αντιμετωπίζουν για τις θέσεις 11-12, τα “πάντσερ”.