Παπανικολάου: Ξέσπασε σε κλάματα ο αρχηγός μετά τον αποκλεισμό της Εθνικής (photos)

2023-09-01T17:06:41+00:00 2023-09-01T17:09:10+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

01/Sep/23 17:06

Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε από τη Λιθουανία (92-67) κι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Εμφανώς απογοητευμένος ο αρχηγός της ελληνικής ομάδας, Κώστας Παπανικολάου.

Αποστολή στη Μανίλα: Άρης Μπάρκας / info@eurohoops.net

Η Εθνική που έμεινε από δυνάμεις στο τέλος, ηττήθηκε από τη Λιθουανία (92-67) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη προηγήθηκαν με 43-39 στο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος πέτυχαν μόλις 24 πόντους και δέχθηκαν 53, με επιμέρους σκορ τη τέταρτης περιόδου το απογοητευτικό 28-9… Οι Λιθουανοί, μετά τα 3/8τριπ. της ανάπαυλας, πέτυχαν 5/6 στην τρίτη περίοδο και 12/16 στο δεύτερο ημίχρονο, διαλύοντας την ελληνική άμυνα.

Ο Κώστας Παπανικολάου μάλιστα δεν κατάφερε να συγκρατήσει τα δάκρυά του και ξέσπασε μετά το φινάλε του αγώνα.

Ο αρχηγός της Εθνικής ομάδας παρά την προσπάθειά του να μην συγκινηθεί, δεν τα κατάφερε και λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του αγώνα ξέσπασε όντας απογοητευμένος με αυτόν τον αποκλεισμό.

Ο Παπανικολάου ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας μηδέν πόντους, με 0/4 τρίποντα, ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε και μία ασίστ σε 24:33 που αγωνίστηκε.

Photo Credits: FIBAWC

Ιτούδης: “Δεν αμαυρώνεται η προσπάθεια των παιδιών και πρέπει να συνεχιστεί από την Ομοσπονδία”

Λαρεντζάκης: “Κάθε αποκλεισμός είναι σκληρός, ξέραμε τις συνθήκες από την προετοιμασία” (video)

Eurohoops Show: Συζήτηση με τον Δημήτρη Τσαλδάρη για την ήττα-αποκλεισμό της Εθνικής από τη Λιθουανία στο Παγκόσμιο