Λετονία: Έριξε κατοστάρα στην Βραζιλία κι έγραψε ιστορία (videos)

2023-09-03T13:54:41+00:00 2023-09-03T14:08:37+00:00.

03/Sep/23 13:54

brazil-latvia

Η Λετονία υπέταξε την Βραζιλία (104-84) και τσέκαρε το εισιτήριό της για την προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Λετονία επιβλήθηκε της Βραζιλίας με το ευρύ 104-84 και “κλείδωσε” την παρουσία της στην προημιτελική φάση του τουρνουά.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πραγματοποίησε ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο. Έτσι, στην πρώτη της συμμετοχής σε Παγκόσμιο Κύπελλο θα διεκδικήσει την είσοδό της στην τετράδα.

Ο Αντρέας Γκραζούλις ήταν ο MVP του αγώνα, ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά του παίκτη του Προμηθέα, Αρτούρς Κούρουκς, με 12 πόντους.

Ντέρμπι το πρώτο ημίχρονο

Η Λετονία εμφανίστηκε πιο έτοιμη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έχοντας ένα προβάδισμα 7 πόντων (13-6 στο 7′). Η είσοδος του Μαρσελίνιο Χουέρτας άλλαξε άρδην την εικόνα της Βραζιλίας, η οποία κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (20-19), όμως το buzzer beater τρίποντο του Άρτουρς Κούρουκς έβαλε σε θέση οδηγού ξανά τους Λετονούς (22-20).

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι, με ένα επιμέρους 10-2, έφτασε την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό (32-22 στο 12′). Η “Σελεσάο” είχε για ακόμη μια φορά την απάντηση και με ένα δικό της 18-8 έφερε το ματς στα ίσα (40-40), όμως στο ημίχρονο οι Λετονοί είχαν εκ νέου το προβάδισμα (45-40).

Στην επανέναρξη ο αγώνας μετατράπηκε σε παράσταση με έναν πρωταγωνιστή και αυτός ήταν η Λετονία. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι κυριάρχησαν και στις δυο άκρες του παρκέ, εκτοξεύοντας την απόσταση από την Βραζιλία στους 18 πόντους (81-63), μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε αποκτήσει έναν χαρακτήρα διαδικαστικό και οι τυπικά γηπεδούχοι εξασφάλισαν την πρόκριση στις καλύτερες 8 ομάδες της διοργάνωσης, επικρατώντας με 104-84.

Ο Αντρέις Γκραζούλις, σημειώνοντας 24 πόντους (2/3 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 30 λεπτά παρουσίας του στο παρκέ.