Λιθουανία – Σλοβενία: Ο Βαλαντσιούνας νίκησε τον Ντόντσιτς, με Λετονία για την 5η θέση (videos)

2023-09-07T16:23:59+00:00 2023-09-08T11:26:43+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

07/Sep/23 16:23

Η Λιθουανία εμφανίστηκε καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, επιβλήθηκε της Σλοβενίας (100-84) και θα παίξει με τη Λετονία για την πέμπτη θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Tης Eurohoops team/ info@eurohoops.net

Η επιθυμία για ένα καλό πλασάρισμα στην κατάταξη υπερκέρασε στο μυαλό της Λιθουανίας την απογοήτευση από την ισοπεδωτική ήττα στα προημιτελικά από την Σερβία. Αυτό φάνηκε εξάλλου κόντρα στην Σλοβενία, την οποία “λύγισε” με 100-84 και πλέον θα παλέψει για την 5η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο κόντρα στην Λετονία.

Οι Λετονοί επιβλήθηκαν νωρίτερα των Ιταλών (87-82) και έτσι η ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο θα αρκεστεί στις θέσεις 7-8, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς.

Η ΑΜΥΝΑ ΚΑΙ ΤΟ 60% ΣΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τους Λιθουανούς να τρέχουν στο τελευταίο τρίλεπτο ένα 33-21 σερί και να παίρνουν από νωρίς ουσιαστικά μία διαφορά ασφαλείας.

Οι Σλοβένοι προσπάθησαν ν’ απαντήσουν μέσα από την aggressive άμυνά τους και στην επίθεση με συνεχόμενα καλάθια των Λούκα Ντόντσιτς και Μάικ Τόμπι κατάφεραν να μειώσουν λίγο πριν το ημίχρονο, όμως ο Τόμας Ντίμσα έφερε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, με τους Λιθουανούς να έχουν 60% έξω από τη γραμμή των 6,75μ στο πρώτο 20λεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Σέκουλιτς κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά μέχρι και τους δύο πόντους (57-55), όμως 9-0 σερί των Λιθουανών έστειλε και πάλι σε διψήφια επίπεδα το σκορ.

Ο Μάικ Τόμπι μαζί με τον Λούκα Ντόντσιτς συνέχιζαν να προσπαθούν για την ομάδα τους, όμως ήταν μόνοι τους, σε αντίθεση με τους Λιθουανούς οι οποίοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση.

Ο εξαιρετικός Γιόνας Βαλαντσιούνας έδειχνε να μην έχει αντίπαλο κάτω από τη ρακέτα των αντιπάλων και ουσιαστικά ήταν το μεγάλο πρόβλημα των Σλοβένων.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κουζμίνσκας μπήκε ζεστός και με δικό του εύστοχο σουτ τριών πόντων έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +15 (78-63), δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο το έργο των Σλοβένων.

Ο Λούκα Ντόντσιτς προσπάθησε με δικές του ατομικές ενέργειες να μειώσει, όμως η διαφορά δεν έλεγε να πέσει και η Λιθουανία έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος.

ΠΑΙΚΤΗΣ ΚΛΕΙΔΙ

Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας ήταν σε ακόμη ένα ματς εξαιρετικός. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας double-double με 24 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8/14 δίποντα, 8/8 βολές, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 2 λάθη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι Λιθουανοί κατάφεραν να παίξουν σκληρή άμυνα και να περιορίσουν τα λάθη, έχοντας μάλιστα 60% έξω από τη γραμμή των 6,75μ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Βαλαντσιούνας με 24 πόντους (8/14 δίποντα, 8/8 βολές) και 12 ριμπάουντ, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Σιρβίντις και Κουζμίνσκας οι οποίοι έβαλαν από 14 πόντους αντίστοιχα. Στους 15 σταμάτησε ο Μπραζντέικις.

Μάλιστα, στα 16’42” που αγωνίηστηκε ο Βάιντας Καρινιάουσκας κατάφερε να μοιράσει 10 ασίστ, παρόλο που έμεινε άποντος. Έτσι έγινε ο δεύτερος παίκτης που σε τόσο λίγο χρόνο μοιράζει πάνω από 10 ασίστ σε ένα ματς, με τον Μαρσέλο Μιλανέζιο, να είναι ο πρώτος στη λίστα από το Παγκόσμιο του 1994!

Όσο για τη Σλοβενία, ο Ντόντσιτς ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 29 πόντους (3/8 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 11/16 βολές), με 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και 5 λάθη, ενώ ο Μάικ Τόμπι έβαλε 13 (3/5 τρίποντα) έχοντας 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Τα δεκάλεπτα: 33-21, 53-43, 75-63, 100-84

Photo Credits: FIBAWC

Οι ομάδες που θέλουν να έχουν αμέτρητες στοιχηματικές επιλογές παίζουν εδώ. Πάμε Στοίχημα.

Ολίνικ – Ντορτ: “Στόχος μας το χρυσό μετάλλιο με τον Καναδά” (videos)

Φερνάντεθ για Μπρουκς: “Η άμυνα για σεμινάριο που έπαιξε πρέπει να μπει στο μουσείο της FIBA” (video)

Ο Πάου Γκασόλ υποστηρίζει… λίγο παραπάνω τον Καναδά λόγω του κόουτς Φερνάντεθ

Έντουαρντς για Μπογκντάνοβιτς και Σρέντερ: “Είναι συναρπαστικό να παίζεις εναντίον τους” (video)

Η φοβερή Λετονία νίκησε την Ιταλία και θα διεκδικήσει την 5η θέση!